"Зернову угоду" продовжили на чотири місяці

"Зернову угоду" продовжили на чотири місяці

Доповнено
"Зернову угоду" продовжили на чотири місяці
. Міністр інфраструктури Олександр Кубраков. Фото: Bloomberg / Getty Images

У Стамбулі домовилися про продовження "зернової угоди" для експорту продовольства з трьох українських морських портів ще на 120 днів. Про це повідомив міністр інфраструктури Олександр Кубраков.

"Ініціатива з безпечного транспортування агропродукції через Чорне море" продовжена ще на 120 днів. Це рішення було ухвалено щойно у Стамбулі. Гарантами виконання Ініціативи залишилися Організація Об‘єднаних Націй та Туреччина", — написав Кубраков у Facebook.

За словами міністра, український агроекспорт сьогодні залишається дієвим інструментом протидії світовій продовольчій кризі.

"З першого серпня, початку роботи зернової Ініціативи і по сьогоднішній день Україна експортувала понад 11 мільйонів тонн агропродукції до 38 країн світу. Це значний обсяг, але недостатній. Світовий ринок не має можливості замінити українську агропродукцію в найближчий перспективі. Разом з тим можливо збільшити обсяги нашого продовольства для світу", — зазначив він.

За словами Кубракова, Україна офіційно звернулася до партнерів з пропозицією продовжити ініціативу щонайменше на рік та долучити до неї порт Миколаїв.

"Очікуємо на їхню відповідь. Також важливо забезпечення ефективної роботи Спільного Координаційного Центру. Внесли свої пропозиції щодо розв'язання наявних проблем. Ми маємо використовувати весь наявний експортний потенціал наших портів, щоб світ швидко отримував необхідні обсяги продовольства", — написав міністр.

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган також повідомив про продовження "зернової угоди".

"За результатами чотиристоронніх переговорів, організованих Туреччиною, Угоду про Чорноморський зерновий коридор було продовжено на 120 днів з 19 листопада 2022 року відповідно до рішення, прийнятого Туреччиною, ООН, РФ та Україною", — зазначив він.

Ердоган зазначив, що за останні 4 місяці з українських портів вирушило майже 500 кораблів з понад 11 мільйонів тонн зерна та продуктів харчування.

Раніше на переговорах з офіційними особами ООН у Женеві Росія знову вимагала безперешкодного доступу до світових ринків для експорту продовольства та добрив. Представники РФ заявили, що відвантаження українського зерна та "нормалізація" експорту власної сільгосппродукції з Росії є складовими частинами єдиного пакета заходів щодо забезпечення глобальної продовольчої безпеки.

15 листопада Bloomberg з посиланням на джерела повідомило, що Російська Федерація, швидше за все, дозволить продовжити угоду про експорт українського зерна після закінчення терміну її дії 19 листопада.

Що відомо

  • 22 липня у Стамбулі Україна, Туреччина та ООН підписали угоду про розблокування портів та вивезення українського зерна. Дзеркальну угоду з Туреччиною та ООН також підписала Росія.
  • 29 жовтня Російська Федерація заявила, що припиняє участь у "зерновій угоді" підписаній Україною, Росією, Туреччиною та ООН у Стамбулі, яка передбачає розблокування українських портів. Причина — нібито атака кораблів Чорноморського Флоту 29 жовтня вранці.
  • Президент Володимир Зеденський заявив, що блокада зернової угоди — це намір Росії повернути загрозу масштабного голоду для Африки та Азії. А міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба назвав заяви РФ "піаром на голоді" та наголосив, що Росія, швидше за все, збирається постачати зерно, вкрадене з України.
  • У Білому домі відреагували на припинення Росією "зернової угоди", звинувативши РФ у намаганні використати розпочату нею війну як привід перетворити "продовольство на зброю".
  • 2 листопада Росія відновила свою участь у "зерновій угоді".
На початок