Росія хоче гарантій, що ПАР не арештує Путіна — політтехнолог

Росія хоче гарантій, що ПАР не арештує Путіна — політтехнолог

Росія хоче гарантій, що ПАР не арештує Путіна — політтехнолог
. Президент Росії Володимир Путін під час зустрічі з лідером боснійських сербів Мілорадом Додіком, 23 травня 2023 року, фото: AP

Російська сторона побоюється ймовірного арешту президента РФ Володимира Путіна у Південно-Африканській Республіці, куди той має прибути на саміт БРІКС, відповідно до ордера Міжнародного кримінального суду.

Про це в ефірі загальнонаціонального телемарафону "Єдині новини" заявив голова Центру політичних студій "Доктрина" Ярослав Божко.

"Росія хотіла б отримати чіткі запевнення від ПАР, що щодо Путіна не будуть реалізовані рішення (Міжнародного кримінального суду — ред.) щодо арешту, які ПАР зобов'язана реалізувати. У парламенті були спроби якось відкотити дію цього міжнародного кримінального протоколу. Але це не вдалося. І, як на мене, буде найбільш реалістичною опція, коли фізично особисто Путін не буде брати в цьому участі в силу того, що південноафриканські партнери не зможуть дати всієї повноти гарантій, що його таки не буде арештовано", — зазначив він.

За його словами, нині уряд країни перебуває в дуже хиткій позиції.

"З одного боку, не можуть йти на жорстоку конфронтацію із Заходом і демонстративно порушувати правила МКС. З іншого боку, вони не можуть так прямо відмовити Росії, з огляду на те, що і Росія, і Китай є значними партнерами для ПАР останнім часом. Тому ось ця стратегія вичікування, незрозумілості. А далі все воно якось вирішиться. Вирішиться, скоріше за все, російською стороною в односторонньому небажанні брати участь. І не сказати, що для саміту БРІКС це буде якийсь значний удар", — зауважив політтехнолог.

Водночас він вважає, що російський президент не впливає напряму на більшість процесів всередині Росії.

Путін не поїде до ПАР не тому, що він боїться покинути Росію (зважаючи на такі можливі події, як нещодавній заколот Євгена Пригожина — ред.), його пряме втручання у більшість справ в Росії не таке й глибоке. Ми ніколи не бачили Путіна, який працює за комп’ютером — задумайтеся про цей факт. Але оця недвозначність від більшості країн, які нібито і співпрацюють з Росією, але все-таки не хочуть поривати з Заходом, вона завжди призводить до того, що РФ не може підштовхнути до більшої конфронтації з західними державами", — підсумував Ярослав Божко.

Раніше генеральний секретар керівної партії ПАР "Африканський національний конгрес" (АНК) Фікіле Мбалула заявив, ще не знає, чи відвідає президент Росії Володимир Путін саміт БРІКС, який має відбутися наприкінці серпня цього року.

У липні влада ПАР заявила, що не планує переносити проведення саміту БРІКС у Китай через ордер на арешт Путіна, виданий Міжнародним кримінальним судом. ПАР, як країна-підписант Римського статуту МКС зобов'язана заарештувати Путіна, якщо він візьме участь у переговорах між лідерами Бразилії, Росії, Індії та Китаю у зв'язку з ордером на арешт через депортацію українських дітей у РФ.

27 червня міністерка міжнародних відносин ПАР Наледі Пандор заявила, що Путін досі не відповів на запрошення, надіслане до того, як МКС висунув йому звинувачення 18 березня. За її словами, президент Китаю Сі Цзіньпін, прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді та президент Бразилії Луїс Інасіо Лула да Сілва планують бути присутніми на саміті БРІКС.

12 квітня повідомлялось, що влада Південно-Африканської Республіки виступає за те, щоб Володимир Путін приїхав на саміт БРІКС у серпні попри виданий Міжнародним кримінальним судом ордер на арешт президента Росії.

16 червня Президент України Володимир Зеленський провів перемовини з делегацією президентів Африки у Києві, яка прибула для обговорення мирних ініціатив для врегулювання війни в Україні.

17 червня делегація лідерів країн Африки прибула до РФ для проведення переговорів із російським президентом Володимиром Путіним щодо врегулювання війни між Україною та РФ. Президент ПАР Сиріл Рамафоса заявив, що пропозиції африканських держав щодо врегулювання ситуації в Україні містять 10 пунктів. Він також закликав усунути всі перешкоди для експорту зерна через Чорне море. Путін своєю чергою заявив, що "Росія відкрита до діалогу з усіма, хто виступає за мир".

Що відомо про заяву президента ПАР щодо МКС

17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента РФ Путіна та російської уповноваженої з прав дітей Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей.

Якщо вони виїдуть за територію Росії в країни, які є учасниками МКС та ратифікували Римський статут, їх повинні заарештувати та передати до суду.

25 квітня президент Південно-Африканської Республіки Сиріл Рамафоса заявив, що керівна партія "Африканський національний конгрес" (АНК) ухвалила рішення про вихід країни із юрисдикції МКС, який видав ордер на арешт президента РФ Володимира Путіна. Рамафоса додав, що ухвалене рішення пояснюється "упередженістю МКС щодо певних країн".

Щодо того, чи заарештує Путіна уряд ПАР, Рамафоса сказав, що "це питання розглядається".

Згодом на сайті президента ПАР Сиріла Рамафоси повідомили, що Південна Африка залишається учасником Міжнародного кримінального суду.

На початок