ЄС пропонує зупинити постачання нафти трубопроводом "Дружба" в Німеччину і Польщу

ЄС пропонує зупинити постачання нафти трубопроводом "Дружба" в Німеччину і Польщу

ЗМІ
Нафтопровід "Дружба"
Нафтопровід "Дружба", фото: AP

Європейський союз запропонував призупинити постачання російської нафти трубопроводом "Дружба" в Німеччину і Польщу. Пропозиція припинити дію відступу від санкцій стане частиною 11-го пакета санкцій ЄС проти РФ.

Про це повідомляє Bloomberg із посиланням на документи.

Зазначається, що відповідно до санкцій ЄС двом країнам дозволили продовжувати отримувати нафту через північну ділянку нафтопроводу "Дружба". Попри це, обидві держави вже припинили отримування нафти через провід, виконавши попередні обіцянки скоротити обсяг.

Згідно з документами, з якими ознайомилося агентство, є пропозиція припинити дію винятку з санкцій для цих країн. Цей виняток був наданий, коли ЄС вирішив заборонити більшу частину імпорту російської нафти в червні минулого року.

Хоча такий крок буде здебільшого символічним, враховуючи, що обидві країни вже припинили постачання, саме по собі відключення змусило кілька нафтопереробних заводів займатися складною логістикою, щоб отримати доступ до альтернативної сировини. Принаймні завод PCK Schwedt поблизу Берліна, був змушений виробляти менше палива для регіону, який він обслуговує, зазначає Bloomberg.

Водночас винятки хочуть залишити для Чехії, Угорщини та Словаччини, які отримують нафту через південну гілку нафтопроводу "Дружба".

Пропозиція припинити дію відступу від санкцій стане частиною 11-го пакета санкцій ЄС проти РФ.

Bloomberg зазначає, що у 2022 році Німеччина і Польща в середньому імпортували близько 480 000 барелів на добу через "Дружбу". Імпорт до трьох країн на південному відрізку в середньому становив майже 290 000 барелів на добу – рівень, який цього року дуже незначно знизився.

Нафтопровід "Дружба", який постачає нафту до кількох інших країн, включаючи Німеччину, Угорщину, Польщу, Чехію та Словаччину, не піддавався санкціям Європейського Союзу проти Росії. Це пояснюється тим, що ці країни мають менше варіантів постачання нафти.

Що відомо про нафтові санкції

5 грудня набули чинності обмеження цін країн Європейського Союзу на російську нафту морського походження. 3 грудня Рада ЄС ухвалила рішення про встановлення граничної ціни на нафту, що експортується Росією, на рівні 60 доларів США за барель.

На початку травня Єврокомісія представила країнам-членам ЄС проєкт нового пакету санкцій проти Росії, в якому, серед іншого, передбачено нафтове ембарго для РФ. На тлі цього повідомлення на світових ринках зросли ціни на нафту.

На початку липня країни "Великої сімки" домовилися обвалити ціни на російську нафту. Створивши таким чином спеціальний механізм, завдяки якому російську нафту не купуватимуть за вищою ціною, ніж це буде прописано в спільному договорі. Механізм має запрацювати 5 грудня 2022 року.

6 жовтня ЄС затвердив 8-ий пакет антиросійських санкцій, який в тому числі закладає основу для необхідної законодавчої бази для впровадження обмеження цін на нафту, передбаченого G7. Обмеження мають набути чинності після 5 грудня 2022 року для сирої нафти та 5 лютого 2023 року для продуктів перероблення нафти.

Однак 25 листопада стало відомо, що ЄС призупинив переговори про обмеження цін на російську нафту, оскільки Польща та країни Балтії вважали попередню пропозицію щодо ціни на рівні $65 за барель "занадто щедрою" для Росії.

2 грудня після тривалих переговорів країни ЄС домовилися встановити граничну ціну на російську нафту морського походження на рівні 60 доларів за барель.

Слідом за ЄС країни G7 та Австралія запровадили обмеження ціни на нафту, що постачається морським транспортом з Росії, на рівні 60 доларів за барель.

Вибір редакції

На початок