Росія знижує експорт нафтопродуктів: що це означає для країн Європи, України та РФ?

Росія знижує експорт нафтопродуктів: що це означає для країн Європи, України та РФ?

Нафтовий танкер San Sebastian біля нафтопереробного заводу ISAB, Сицилія, 2022 р. Фото: АР
Ілюстративне фото. Нафтовий танкер San Sebastian біля нафтопереробного заводу ISAB (Сицилія, 31 травня 2022 року). ISAB належить російському Лукойлу. Фото: АР

Додаткові обмеження цін на російські нафтопродукти запровадив Євросоюз та міжнародна Коаліція G7+. Це на додачу до повної заборони на імпорт російської нафти та нафтопродуктів до Європейського Союзу на додаток до граничної ціни на сиру нафту, що діє з грудня 2022 року. Які наслідки матиме це для України, Європи та Росії — розповів Українському радіо директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

Дефіциту не буде ні в Україні, ні в ЄС

На сьогодні спостерігається певний профіцит, який пов'язаний із сезонним зниженням попиту на нафтопродукти, через високі ціни і низьку ділову активність в Україні, запевняє Директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

"Значна частина дефіциту нафтопродуктів в ЄС буде покриватися за рахунок постачань нафтопродуктів з Індії, що переробляють російську нафту. Але вони вже не будуть вважатися як російські".

Нафтопереробні заводи Європи отримають додаткові обсяги сировини і випускатимуть більше нафтопродуктів. І таким чином буде заміна російським бензину, дизелю тощо, резюмує він.

Ембарго та обмеження ціни на нафту з РФ

Щорічно Росія отримувала 160 мільярдів євро за реалізацію нафтопродуктів, її частка на світовому ринку нафтопродуктів становила 9%.

Бюджет 2023 року Російської Федерації цьогоріч сформований з дефіцитом у 2%, розповідає Володимир Омельченко. "У цей дефіцит закладалась ціна на нафту 70 доларів за барель, а сьогодні вона значно менша і складає 48-52 долари за барель" — каже експерт.

До того ж, додається ембарго на нафтопродукти, тож бюджет РФ таким чином недоотримає ще 4-5 трильйонів рублів.

"Це буде достатньо потужним ударом. Але грошей все одно вистачить на озброєння та армію. Тут не потрібно мати жодних ілюзій".

Зниження експорту російських нафтопродуктів спричинить скорочення нафтопереробки на 15-20%. "Деякі заводи в РФ будуть закриватися, а частина працюватиме на неповну потужність, що призведе до безробіття", — пояснює експерт.

Росія і надалі продаватиме нафту та нафтопродукти країнам які не оголошували ембарго, каже Омельченко. "Водночас для країн G7 жодного цінового обмеження не буде, а діятиме ембарго. Це стосується країн ЄС, Австралії та Швейцарії, які до цього ембарго доєдналися. За винятком Болгарії та Угорщини (під обмеження не потрапило постачання трубопроводом "Дружба" — ред). Цінові обмеження будуть діяти лише для третіх країн", — пояснив експерт.

Якщо ці треті країни купуватимуть російські нафтопродукти дорожче за накладені обмеження, тоді накладатимуть санкції на перевізників, на страхові компанії, брокерські контори. "І доставити ці нафтопродукти буде дуже складно. Оскільки бізнес, зайнятий транспортними перевезеннями, не захоче ризикувати", – констатує директор енергетичних програм Центру Разумкова.

Китай та Індія

За його словами, ці обмеження створені для того, щоб не залишити одразу світовий ринок без російських нафтопродуктів і не допустити обвалу. "Російська нафта і нафтопродукти будуть реалізовуватися", — каже він.

"Китаю та Індії потрібна російська нафта, тож вони купують її за низькими цінами, переробляють на нафтопродукти і продають на світовий ринок, маючи прибутки".

Тож ці країни збільшать виробництво нафтопродуктів завдяки збільшенню закупівлі хоч і дешевої, але саме російської нафти, впевнений Омельченко.

Читайте також:

Від нафтових санкцій ЄС більше постраждає РФ, ніж країни Європи — експертка

Росія продає зі знижками нафту в Індію та Китай — Reuters

На початок