В ОП презентували документ щодо гарантій безпеки для України

В ОП презентували документ щодо гарантій безпеки для України

Важливо
В ОП презентували документ щодо гарантій безпеки для України
. Фото: ОПУ

Керівник Офісу президента Андрій Єрмак і 12-й Генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен у вівторок, 13 вересня, презентували рекомендації щодо безпекових гарантій для України, повідомляє пресслужба ОП.

Запропоновані рекомендації передбачають таке:

  • Найсильнішою гарантією безпеки для України є її здатність захищатися від агресора відповідно до статті 51 Статуту ООН. Для цього Україні потрібні ресурси на утримання потужних Збройних Сил, здатних протистояти збройним силам та іншим воєнізованим формуванням Російської Федерації.
  • Для цього потрібні багаторічні стабільні інвестиції в оборонно-промислову базу України, масштабована передача зброї та розвідувальна підтримка з боку союзників, інтенсивні тренувальні місії та спільні навчання під егідою Європейського Союзу й НАТО.
  • Гарантії безпеки мають бути ствердними та чітко сформульованими; вони окреслюватимуть низку зобов’язань, узятих групою гарантів разом з Україною. Гарантії мають бути політично та юридично обов’язковими для виконання на основі двосторонніх угод, але об’єднані в межах спільного документа про стратегічне партнерство під назвою «Київський безпековий договір».
  • Договір об’єднає основну групу країн-союзників та Україну. Ця група держав-гарантів може складатися зі США, Великої Британії, Канади, Польщі, Італії, Німеччини, Франції, Австралії, Туреччини, а також країн Північної Європи та Балтії, Центральної та Східної Європи.
  • Пакет гарантій містить як превентивні заходи військового, фінансового, інфраструктурного, технічного, інформаційного характеру для уникнення нової агресії, так і заходи, які мають бути вжиті невідкладно у разі нового посягання на суверенітет і територіальну цілісність України. Крім того, структура Київського безпекового договору передбачає повноцінний санкційний пакет проти країни-агресора, а також може містити додаткові компоненти, як-от угоди про забезпечення України сучасними системами ППО/ПРО, регіональні угоди про безпеку в Чорному морі тощо.
  • Гарантії безпеки не замінюють прагнення України вступити до НАТО. Це прагнення закріплене в українській Конституції і є суверенним рішенням України. Також Україна прямує до членства в ЄС. Набувши його, вона зможе користуватися положеннями про взаємну оборону. Членство в НАТО та Європейському Союзі значно зміцнить безпеку України в довгостроковій перспективі. Гарантії, окреслені сьогодні, жодним чином не підривають цю мету, а спрямовані на забезпечення України можливостями для стримування збройного нападу чи акту агресії, а в разі нападу – захисту суверенітету, територіальної цілісності та безпеки за будь-яких обставин.

"З допомогою союзників Україна успішно протистоїть цій навалі. Однак – цього не можна не зауважити – рішення нерідко доводилося ухвалювати ad hocлатинський вислів, що означає спрямованість на конкретний випадок, розв'язок конкретної проблеми, а не на широке застосування чи впровадження, а розробка механізмів цієї допомоги потребувала багато часу, якого завжди бракує на війні і який оплачується болем, кров'ю та життями", – зазначив Андрій Єрмак.

Єрмак наголосив, що українці зірвали плани Росії та відстояли свою державу, а окуповані землі неодмінно будуть повернуті. Необхідно подбати, щоб у майбутньому Україна була убезпечена.

"Ми повинні зробити так, щоб гасло "Можем повторить" викликало в росіян напади паніки й погані спогади. Щоб вони відповідали на нього лише "Ніколи знову". Для цього Україні потрібна військова потуга, щоб відбити в росіян бажання реваншу. Безпекові гарантії спрямовані на те, щоб допомогти нам створити таку потугу", – заявив він.

Колишній Генеральний секретар НАТО і прем'єр-міністр Данії Андерс Фог Расмуссен зазначив, що перемога України в цій війні є безпосереднім пріоритетом.

"Просто зараз українці показують на передовій, що, маючи необхідні ресурси, вони можуть перемогти Росію на полі бою. Українці демонструють волю до боротьби, і демократичний світ повинен і далі надавати їм засоби для неї. Коли ця війна закінчиться, ми маємо гарантувати, що Росія ніколи більше не зможе вдертися в Україну", — наголосив Андерс Фог Расмуссен і додав, що для цього Україна має мати значну військову силу, здатну протистояти будь-якому майбутньому російському нападу.

Створення та утримання такої сили потребує відданості союзників України протягом десятиліть.

"Ухвалення цих рекомендацій дасть потужний сигнал Володимиру Путіну. Це продемонструє, що наша відданість Україні не похитнеться, що його війна – марна. Це також дало б сигнал українському народові, що ми віддано підтримуємо незалежність і суверенітет України стільки, скільки це потрібно", — заявив колишній Генеральний секретар НАТО.

Над підготовкою працювала експертна група, до складу якої увійшли колишні прем’єр-міністри, міністри, інші високопосадовці, а також науковці. Це спільний документ про стратегічне партнерство, який "об’єднає" Україну та держави-гаранти.

"Очікується, що основна група союзників візьме на себе чіткі зобов’язання щодо підтримки Збройних Сил України, а ширша група надасть невійськові гарантії, побудовані довкола санкційних механізмів", — говориться у повідомленні.

В Росії вважають, що безпекові гарантії України спрямовані на ескалацію

Що відомо

  • 24 травня голова Офісу президента Андрій Єрмак анонсував створення міжнародної консультативної групи, яка розроблятиме пропозиції щодо гарантій безпеки для України. Її він очолить спільно з колишнім генеральним секретарем НАТО Андерсом Фог Расмуссеном. За словами Єрмака, гарантії безпеки України мають закріплюватись юридично зобов’язуючим документом, ратифікованим згідно з законодавствами держав-гарантів. Вони також передбачатимуть створення потужного оборонного сектора України, зокрема безперешкодне забезпечення Збройних Сил технікою.

Читайте також

Росія втратила танкову армію, яку готували для війни з НАТО — британська розвідка

Міжнародна асоціація юристів підтримує створення трибуналу над РФ — ОПУ

"Графік, графік і графік" — Кулеба закликає партнерів постачати зброю за планом

На початок