Одного громадянина Китаю, який воював у складі російської армії в Україні, взяли у полон бійці 81-ї окремої аеромобільної Слобожанської бригади.
Про це повідомили на сторінці бригади у Facebook.
Спочатку йшлося про двох китайців, що їх взяли у полон бійці 81 ОАеМБр, про це написали на сторінці бригади у Facebook напередодні, 8 квітня, але згодом видалили пост і опублікували 9 квітня нову інформацію.
"Воїни 81 окремої аеромобільної Слобожанської бригади днями взяли в полон громадяна Китайської Народної Республіки. Він перебував на ворожому боці — в зоні бойових дій, зі зброєю в руках, у складі підрозділу російських окупаційних військ. Наразі з полоненим проводяться всі необхідні процесуальні дії українськими правоохоронними органами", — йдеться у новому дописі.
Вдень 8 квітня про взяття у полон громадян КНР розказав президент Володимир Зеленський. Він опублікував відео із одним із полонених. Те ж саме відео запостила й 81 ОАеМБр.
Президент заявив, що китайців взяли у полон на Донеччині, вони воювали у складі російської армії.
"Це відбулося на території України – на Донеччині. Є документи цих полонених, банківські картки, особисті дані. Маємо інформацію про те, що таких громадян Китаю в підрозділах окупанта значно більше, ніж двоє", — повідомив президент.
За словами Зеленського, зараз полонені перебувають під наглядом СБУ. Він додав, що доручик міністру закордонних справ України негайно звʼязатися з Пекіном і зʼясувати, "як Китай збирається на це реагувати".
"Залучення Росією ще й прямо чи опосередковано Китаю в цю війну у Європі — це чіткий сигнал, що Путін збирається робити що завгодно, окрім завершення війни. Він шукає, як воювати далі. На це точно потрібна реакція. Реакція Сполучених Штатів, Європи та всіх у світі, хто хоче, щоб був мир", — наголосив Зеленський.
На пресконференції з прем'єр-міністром Бельгії Бартом де Вевером Зеленський заявив, що китайські військові воюють в Україні, на відміну від північнокорейських, які діяли у Курській області, повідомив кореспондент Суспільного.
Пізніше 8 квітня МЗС України повідомило, що викликає тимчасового повіреного у справах Китаю в Україні через взятих у полон Силами оборони китайських військових на Донеччині. МЗС України вимагатиме від Китаю пояснень щодо участі китайських військових на стороні РФ у війні.
Яка позиція Китаю щодо війни Росії проти України
Китай не засудив Росію за повномасштабне вторгнення в Україну. Китай неодноразово закликав влади України та РФ до мирного врегулювання конфлікту. З одного боку Китай не підтримав Росію, коли ООН голосувала за резолюцію із засудженням вторгнення РФ в Україну, але з іншого — не стали виступати проти вторгнення.
На річницю вторгнення РФ в Україну 24 лютого у Китаї оприлюднили "мирний план" щодо війни в Україні. КНР закликає поважати суверенітет всіх країн, відмовитися від “менталітету холодної війни”, припинити воєнні дії та сісти за стіл переговорів. Також там виступили за припинення "односторонніх санкцій". Всього до китайського мирного плану увійшли 12 пунктів.
25 лютого 2023 року CNN із посиланням на джерела, пов’язані з американською розвідкою повідомив, що Китай розглядає можливість відправлення зброї до Росії для використання у війні проти України.
У березні 2023 року Сі Цзіньпін здійснив офіційний візит в Росію, де зустрівся з президентом РФ Володимиром Путіним.
5 квітня 2023 року представниця Держдепу Андреа Калан у коментарі Суспільному повідомила, що США не бачать ознак, що Китай надсилає зброю Росії.
У січня 2024 року очільник уряду Китаю Лі Цян відмовився зустрітись із президентом України Володимиром Зеленським у Давосі, Швейцарія.
Китай не підтримав "формулу миру" України для завершення війни проти Росії.
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube, TikTok, Instagram