Країни ЄС можуть закуповувати боєприпаси за межами союзу — Боррель

Країни ЄС можуть закуповувати боєприпаси за межами союзу — Боррель

Боррель
Високий представник ЄС Жозеп Боррель. Getty Images

Міністри закордонних справ країн ЄС обговорили 13-й пакет санкцій проти РФ та використання заморожених російських активів та, як збільшити постачання артилерійських снарядів Україні. Передбачається зокрема закупівля боєприпасів за межами ЄС.

Про це заявив високий представник ЄС Жозеп Боррель за підсумками засідання Ради міністрів.

"Ми обговорили, як збільшити наше постачання артилерійських снарядів Україні, використовуючи двосторонні та європейські механізми. Європейське оборонне агентство представило 60 різних договірних рамок, щоб розмістити замовлення для оборонної індустрії", — сказав він.

За словами Борреля, представники оборонних підприємств кажуть, що індустрія має можливості для збільшення випуску боєприпасів.

"Це запасні можливості, які члени можуть використовувати, щоб збільшити постачання боєприпасів в Україну. Це також передбачає фінансування. Фінансування є і для того, щоб купувати боєприпаси поза Європою. Це ще одне джерело постачання. Воно не таке обмежене, як постачання з європейських оборонних індустрій. Це краще, дешевше і швидше. Я сказав країнам-членам використовувати його", — сказав голова дипломатії ЄС.

Він також зазначив, що міністри обговорили 13-й пакет санкцій проти РФ сподівається, що його ухвалять до 24 лютого.

Крім того, за словами Борреля, на раді міністрів обговорили використання російських активів, заморожених в ЄС, аби спрямувати їх на відновлення України.

"Це ще не повна згода для того, щоб повністю реалізувати це рішення. Ми знаємо, де вони є, ми ідентифікували та заблокували їх. Але одна справа — ідентифікувати та заблокувати, а інша — вилучити їх і перенаправити в бюджет ЄС. Це обговорюватиметься на наступних засіданнях та на засіданні G20 завтра, яке я відвідаю у Ріо-де-Жанейро", — сказав дипломат.

Він також зазначив, що міністри ухвалили рішення про розгортання військово-морської місії ЄС для захисту судноплавства у Червоному морі.

"За 4 роки (за час моєї каденції) ми розгортали 7 військових та цивільних місій. Цього разу це місія в Червоному морі з метою зробити внесок у свободу навігації. Це відповідь на дії хуситів, які атакують комерційні судна в регіоні", — сказав Боррель.

Що відомо про постачання Україні боєприпасів

15 лютого 2023 року уряд США уклав оборонний контракт на суму понад 500 млн доларів на виробництво артилерійських боєприпасів для української армії.

Крім цього, держконцерн "Укроборонпром" презентував перший продукт спільного виробництва з однією з країн НАТО — 120-мм мінометні міни. Вони вже поступили на фронт для потреб Збройних сил України.

1 березня канцлер ФРН Олаф Шольц повідомив, що Німеччина збільшить виробництво боєприпасів для підтримки України.

8 березня міністр оборони України Олексій Резніков на зустрічі своїх колег з ЄС у Стокгольмі заявив, що Україні потрібні системи ППО, мільйон боєприпасів, а також бронетехніка і танки. 20 березня міністри оборони та закордонних справ Євросоюзу погодили план закупівлі боєприпасів, що передбачає постачання Україні мільйона снарядів.

Через три дні лідери ЄС схвалили спільну закупівлю боєприпасів для України, а також домовилися про постачання ракет, якщо буде потрібно.

Восени 2023-го голова МЗС України Дмитро Кулеба припустив, що Євросоюз, ймовірно, не зможе виконати план постачання Україні мільйона снарядів через "жалюгідний стан оборонної промисловості".

У січні 2024 року єврокомісар із питань внутрішнього ринку та послуг Тьєррі Бретон заявив, що ЄС все ще може досягти поставленої мети та виробити 1 мільйон артилерійських боєприпасів до весни 2024 року, які потім будуть відправлені в Україну.

Politico писало, що Чехія спонукає Європейський союз до фінансування 450 тисяч боєприпасів для України за межами блоку.

1 лютого очільниця ЄК Урсула фон дер Ляєн поінформувала, що до березня Євросоюз доставить в Україну 520 тисяч снарядів.

На початок