Кабінет міністрів України вніс до Верховної ради законопроект "Про удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби".
Про це у Telegram повідомив постійний представник уряду в українському парламенті Тарас Мельничук.
У законопроєкті зокрема пропонується:
- знизити призовний вік з 27 до 25 років;
- удосконалити процедуру військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів;
- запровадити можливість надсилати повістки про виклик до ТЦКСП через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста або на електронну пошту;
- у разі невиконання обов'язків військовозобов’язаними та резервістами вносити їх до Єдиного реєстру боржників та застосовувати обмеження: зокрема заборонити виїзд за кордон і проведення операцій з майном, обмежити право керування власним транспортом та отримати посвідчення водія, відмовляти в укладенні кредитного договору, договору позики, призупинити пільги та послуги від держави.
- надати можливість військовослужбовцям, звільненим з полону, відпочити та пройти відновлення шляхом надання їм додаткової відпустки зі збереженням грошового забезпечення тривалістю 90 календарних днів;
- виключити строкову службу як вид військової служби та всіх строковиків звільнити в запас;
- виключити з переліку висновків військово-лікарських комісій висновку про обмежену придатність до військової служби;
- запровадити базову загальновійськову підготовку до 3 місяців для всіх громадян віком від 18 до 25 років при всіх навчальних закладах;
- запровадити базову військову службу за бажанням до 25 років для тих, хто не пройшов базову загальновійськову підготовку;
- залучити до заходів рекрутингу на військову службу центрів надання адміністративних послуг, центрів зайнятості та центрів рекрутингу.
Також уряд зареєстрував у Раді законопроєкт про посилення відповідальності за військові порушення.
Напередодні в інтерв'ю Суспільному міністр оборони України Рустем Умєров заявив, що найближчими днями у Верховній раді України буде зареєстрований законопроект щодо мобілізації та служби у Силах оборони загалом.
Раніше заступник голови парламентського Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Єгор Чернєв розповів, що Верховна рада хоче змінити порядок мобілізації в Україні. Відповідний законопроєкт планують розглянути, як тільки його узгодять з військовими.
Згодом народна депутатка Соломія Бобровська вказала, що парламентарі ще не напрацювали чернетки законопроєкту щодо зміни порядку мобілізації.
19 грудня президент Володимир Зеленський поінформував, що під час обговорення питання стосовно закону про зміну порядку мобілізації військові запропонували додатково призвати 450-500 тисяч людей.
Воєнний стан і мобілізація в Україні
24 лютого 2022 року президент Володимир Зеленський оголосив про запровадження воєнного стану по всій Україні. Верховна рада проголосувала за запровадження воєнного стану. Того ж дня представник ДПСУ Андрій Демченко у коментарі Суспільному підтвердив, що у зв'язку з агресією РФ та запровадженням воєнного стану на території України починає діяти обмеження на виїзд за кордон чоловіків віком від 18 до 60 років.
Воєнний стан за час повномасштабного вторгнення продовжували 7 разів:
- з 25 травня до 23 серпня 2022 року;
- з 23 серпня до 21 листопада 2022 року;
- з 21 листопада 2022 року до 19 лютого 2023 року;
- з 19 лютого до 20 травня 2023 року;
- з 20 травня до 18 серпня 2023 року;
- з 18 серпня до 15 листопада 2023 року;
- з 15 листопада 2023 року до 14 лютого 2024 року.