Вивезти зерно з України можна лише сухопутним коридором — Кірбі

Вивезти зерно з України можна лише сухопутним коридором — Кірбі

Вивезти зерно з України можна лише сухопутним коридором — Кірбі
. Фото: AP

Після виходу Росії із Чорноморської зернової ініціативи єдиним шляхом для вивезення української агропродукції лишається сухопутний коридор.

Про це заявив координатор зі стратегічних комунікацій Ради нацбезпеки США у Білому домі Джон Кірбі. За словами посадовця, вивезення української агропродукції сухопутним шляхом буде менш ефективним, ніж морем, однак США не забезпечуватимуть військовий супровід вантажних суден.

"Єдиний наявний варіант — це перевозити суходолом, залізницею, вантажним транспортом. Звичайно, суходолом зараз перевозять в Україні все. Це важче, менш ефективно", — зауважив він.

Кірбі наголосив, що США докладуть максимальні зусилля для допомогти Україні у вивезенні зерна, однак попередив, що забезпечити транспортування в обсягах зернової угоди буде неможливо. Також він додав, що Сполучені Штати не планують організовувати морську блокаду.

"Ви пропонуєте нам просто спробувати провести блокаду — ефективну військову блокаду у Чорному морі. Ні, це не той варіант, який активно розглядається, яким ми активно займаємось", — сказав посадовець.

Що відомо про "зернову угоду"

22 липня 2022 року у Стамбулі Україна, Туреччина та ООН підписали угоду про розблокування портів та вивезення українського зерна. Таку ж угоду підписала Росія.

29 жовтня 2022 року Російська Федерація заявила, що припиняє участь у "зерновій угоді" підписаній Україною, Росією, Туреччиною та ООН у Стамбулі, яка передбачає розблокування українських портів. Причина — нібито атака кораблів Чорноморського Флоту 29 жовтня вранці.

2 листопада Росія відновила свою участь у "зерновій угоді".

17 листопада угоду продовжили на чотири місяці.

19 березня 2023 року міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський повідомив, що попри спроби тиску та шантажу з боку Росії, Україні та партнерам вдалося продовжити дію "зернової угоди" на тих самих умовах, на яких вона початково укладалася із терміном дії 120 днів.

26 квітня представники Росії у Спільному координаційному центрі у Стамбулі 25 квітня відмовились погоджувати рух суден до/з морських портів України по "зерновому коридору".

Що відомо про погрози РФ заморозити "зернову угоду"

У понеділок вночі, 24 квітня, в окупованому Севастополі пролунали два потужні вибухи. Окупаційний губернатор міста Михайло Развожаєв повідомив, що "була атака двох надводних безпілотників на зовнішньому рейді Чорноморського флоту".

У Міноборони РФ звинуватили Україну у нібито порушенні зобов'язань щодо "зернової угоди" атаками БПЛА на Чорноморський флот у тимчасово окупованому Севастополі та інші об'єкти у Криму. Там заявили, що це нібито ставить під загрозу подовження "зернової угоди" після 18 травня.

У ГУР зазначили, що заява Міноборони РФ щодо нібито порушення Україною гумкоридору й атаки на цивільну інфраструктуру Криму є "брехливою маніпуляцією з боку держави агресора".

13 червня Президент Росії Володимир Путін заявив, що Росія розглядає можливість виходу із Чорноморської зернової ініціативи.

4 липня у МЗС РФ заявили, що у Москві не бачать підстав для продовження реалізації Чорноморської зернової ініціативи, термін дії якої спливає 17 липня.

Термін дії "зернової угоди" закінчився 17 липня. Росія погрожує її не продовжити, бо для цього нема підстав. У МЗС РФ заявили, що "ситуація з нормалізацією російських постачань продовольства та добрив на світові ринки, що передбачено Меморандумом Росія-ООН, продовжувала деградувати".

Посол України в Туреччині Василь Боднар заявив, що "зернова угода" не передбачає задоволення жодних потреб РФ.

"Угода передбачає механізми функціонування зернового коридору з українських портів на міжнародні ринки. Те, що Росія намагається зараз "причепити", — це питання, повʼязані з аміакопроводом, зі зняттям санкцій з банків і організацій, які займаються торгівлею зерном і добривами. Ці питання поки що перебувають у дискусії", — сказав посол.

Раніше FT писала, що у Євросоюзі розглядають можливість дозволити підсанкційному Россільгоспбанку створити дочірню компанію, яка могла б підключитися до міжнародної системи обміну платежами SWIFT. Це виставлена Росією умова для продовження "зернової угоди".

13 липня в ООН повідомили, що Генсек Антоніу Гутерреш надіслав лист Путіну, у якому запропонував продовжити "зернову угоду" в обмін на підключення Россільгоспбанку до SWIFT.

Росія 17 липня направила Туреччині, Україні та ООН заперечення щодо продовження "зернової угоди" і заявила, що без її участі угода припиняє дію 18 липня. Це зокрема передбачає, що Москва відкликає гарантії безпеки судноплавства, згортає морський гуманітарний коридор у північно-західній акваторії Чорного моря. В ООН підтвердили отримання від Москви повідомлення про припинення участі в Чорноморській зерновій ініціативі.

На початок