Зустріч міністрів фінансів Єврогрупи, яка запланована на 13 вересня у Будапешті може бути скасована. Причина — зростаюче невдоволення зі сторони європейських політиків позицією Угорщини щодо Росії.
Про це пише Politico, посилаючись на двох неназваних посадовців ЄС.
За їхніми словами, міністр державних витрат Ірландії Пашал Донохоу, який має головувати на цьому заході до кінця наступного тижня вирішить, чи продовжуватиметься підготовка до зустрічі.
Проте зустріч, запланована на 13 вересня, поки що не скасована, заявив речник Єврогрупи, але один чиновників зазначив, що між столицями країн ЄС відбуваються інтенсивні переговори щодо можливого бойкоту з боку міністрів, незалежно від рішення Донохоу. Видання нагадало, що подібні засідання міністрів фінансів зазвичай проводяться щомісяця, але двічі на рік — у країні, що головує в ЄС. Підготовча зустріч високопосадовців запланована на 5-6 вересня, проте на сайті Ради ЄС поки що немає офіційної інформації щодо засідання міністрів фінансів Єврогрупи.
При цьому деякі міністри, включаючи очільника Мінфіну Німеччини Крістіана Лінднера та його колег з Естонії, Фінляндії та Литви, вже заявили, що не братимуть участі засіданні 13 вересня, навіть якщо він відбудеться.
"Мирний" тур прем'єра Угорщини Орбана
З 1 липня Угорщина почала піврічне головування в Європейському Союзі та займатиметься організацією роботи Ради ЄС.
2 липня прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан прибув до Києва і зустрівся із президентом України Володимиром Зеленським. Під час зустрічі він закликав розглянути припинення вогню. За його словами, це може прискорити мирні переговори. Водночас він оцінив мирні ініціативи президента України, але, за його словами, на їхнє втілення потрібно "багато часу".
5 липня прем'єр Угорщини Віктор Орбан прибув до Москви, де зустрівся з очільником Кремля Володимиром Путіним. Там Орбан побачив, що "позиції сторін війни далекі одна від одної", але пообіцяв продовжити "мирні зусилля". У своєму пості у Facebok Орбан опублікував світлини із Путіним й написав: "Мир має бути укладено".
8 липня він зустрівся у Пекіні із китайським лідером Сі Цзіньпіном. Після зустрічі з Сі Орбан заявив, що Китай — це "ключова сила" у створенні умов для миру між Україною та Росією.
У Вашингтоні на полях саміту НАТО Орбан зустрівся з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом.
11 липня угорський лідер зустрівся з експрезидентом США Дональдом Трампом. "Ми обговорювали способи досягнення миру. Хороша новина дня: він збирається розв'язати цю проблему", – написав він.
9 липня в розпорядженні Суспільного опинився лист Орбана до очільника Євроради Шарля Мішеля. Там йдеться, що Росія розглядає китайсько-бразильську пропозицію щодо завершення війни в Україні й готова розглядати свою участь у мирних переговорах лише там, де присутні обидві сторони.
Євросоюз підкреслив, що Орбана не просили про мирні місії, політик не має мандату на взаємодію з Росією від імені ЄС і діє у межах двосторонніх відносин — Будапешта та інших країн.
МЗС України, коментуючи поїздки Орбана, наголосило про єдиний принцип миру — "жодних домовленостей про Україну без України".
Орбан написав листа Мішелю, в якому закликав до переговорів із Китаєм про "мирну конференцію", відновлення дипломатичних відносин із Росією.
Мішель написав листа у відповідь, у якому зазначив, що позиція ЄС щодо України узгоджена Радою на основі консенсусу та була підтверджена у червні. Він також заявив, що Орбан, країна якого зараз головує в Раді ЄС, не має мандата виступати від імені Союзу.