Експерт пояснив, як проходитимуть місцеві вибори-2020

Експерт пояснив, як проходитимуть місцеві вибори-2020

Ексклюзивно
Експерт пояснив, як проходитимуть місцеві вибори-2020
. УНІАН

25 жовтня в Україні відбудуться чергові місцеві вибори за новим Виборчим кодексом. У виборчих округах, де є понад десять тисяч виборців, вибори пройдуть за пропорційною системою, відповідно, балотуватися можна буде лише від політичних партій. Також змінилася й форма виборчого бюлетеня, що потребує роз’яснень для виборців. У який спосіб українці будуть голосувати на жовтневих виборах, Українському радіо розповів юрист, правознавець Валентин Лучковський.

“Фактично зараз в округах, де буде понад десять тисяч виборців, ми переходимо з мажоритарної системи до пропорційної. Я прихильник мажоритарної системи виборів на місцевому рівні. Останні півтора-два роки населенню всі розказували, наскільки є поганою мажоритарна система виборів, але давайте дивитися елементарно. У мажоритарній системі виборів є певний кандидат, самовисуванець чи від партії – тут значення немає. І залежно від того, є підтримка людей чи ні, він стає депутатом. Єдине, що раніше в нас не існувало нормальної системи відкликання, але якби вона існувала, мажоритарка, на мою думку, була би краще”, – розповів Лучковський.

Читайте також: Місцеві вибори-2020: як проголосувати не за місцем реєстрації

При пропорційній системі, як пояснив юрист, кандидатів висувають лише партії.

“Відповідно, та особа, яка хоче бути депутатом, повинна бігти на уклін до певної партії. Другий момент: коли в нас паралельно з цим введений ще імперативний мандат, партія може всіх “неугодних” спокійно прибрати”, – відзначив він.

Лучковський також звернув увагу на те, що зміни, які були зараз внесені, дозволяють відкликати депутатів, проте сам механізм залишається недосконалим, оскільки право на це залишається у партії, що робить його залежним.

“Фактично особи, які проживають на окрузі, від якого обрано депутата, мають зібрати певну кількість голосів, більше, ніж за нього проголосувало. Тоді конференція партії має це питання розглянути. Передбачено, що вони відкликають, але ніде не написано, що вони зобов'язані його відкликати. Його можуть і залишити”, – наголосив правознавець.

Щодо махінацій, які можуть бути на виборах, то Валентин Лучковський відзначив, що влаштувати явні фальсифікації на сьогодні важко.

“Фальсифікацій уникнути можна, але як не врегулюйте таку можливість уникнення, шлях знайти можна завжди. Наприклад, ситуація з бюлетенями на сьогодні. Якщо людина знає певного кандидата, вона ставить в бюлетені його номер, але не поставила галочку навпроти відповідної партії. Тоді цей бюлетень вже є недійсним і голос цього виборця вже не буде врахований. Другий момент – це можливість зміни прізвища, імені та по-батькові, що є можливістю наплодити клонів. Людина хоче проголосувати за Іванова Петра Сидоровича, а в бюлетені їх три-п’ять”, – пояснив юрист.

Проте, як наголошує Лучковський, за новим виборчим кодексом, незалежно від того, за яким номером кандидат йде у списку партії, якщо він набрав понад 25% голосів виборців, які проголосували за цю партію, він обов'язково отримає мандат, якщо партія подолала 5%-й бар'єр.

Що відомо

  • У Центральній виборчій комісії занепокоєні складнощами при підготовці цьогорічних місцевих виборів, зокрема, через епідеміологічну ситуацію, заплановане прийняття нового виборчого кодексу та адміністративну реформу.
  • Верховна рада ухвалила проєкт постанови про призначення на 25 жовтня чергових місцевих виборів депутатів обласних, Київської міської, районних у містах рад та мера Києва.
  • Раніше президент Володимир Зеленський попросив зняти з розгляду Верховної ради проєкти постанов про призначення чергових місцевих виборів та про скасування обмежень виплат чиновникам, які нардепи мали розглянути на позачерговому засіданні 13 липня.
  • Голова Всеукраїнської громадської організації "Комітет виборців України" Олексій Кошель заявив, що президент Володимир Зеленський відкликав з Верховної ради проєкт постанови, оскільки він був підготовлений неякісно, у ній було багато суперечливих норм.
  • Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що до осені планується завершити реформу децентралізації в Україні, аби місцеві вибори, які пройдуть у жовтні, відбулися вже у всіх новостворених територіальних громадах.
  • Зокрема, уряд ухвалив проєкт оптимізації районів, за яким планується 490 районів створити втричі менше — 129.
  • 6 квітня Верховна рада ухвалила в другому читанні та в цілому закон про внесення змін до закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Він дозволить завершити формування територіальних громад.
  • Міністерство громад і територій оприлюднило проєкти майбутніх районів України усіх областей, крім тимчасово окупованої АР Крим.
На початок