Поліція Косова зупинила і обшукала сина президента Сербії Вучича за напис на футболці

Поліція Косова зупинила і обшукала сина президента Сербії Вучича за напис на футболці

Президент Сербії Александар Вучич під час промови у Белграді
Президент Сербії Александар Вучич під час промови у Белграді, 23 січня 2023 року. Фото: AP

Косовська поліція у середу, 28 червня, зупинила та обшукала сина президента Республіки Сербія Данила Вучича, який прямував на літургію до монастиря Грачаниця в Косові та Метохії. Про це пише Kurir. За даними албанських ЗМІ, причиною стала футболка сина президента з написом: “Капітуляція — не варіант”.

Як повідомляє “Koha” з посиланням на Kosovo Online, сина президента Сербії Александара Вучича зупинили на виїзді з автомагістралі в місті Труде, коли він йшов на літургію в монастир Грачаниця.

Президент Сербії Александар Вучич на церемонії відкриття кільцевої дороги навколо Белграда розповів про те, що сталося з його сином.

“Тричі зупиняли, обшукували та цькували. Просто нехай вони продовжують. Я вітаю Курті з його мужністю. Він не такий хоробрий у моїй компанії... Данило не маленький, він трохи сміливіший за Курті. Він пройшов центром Приштини у футболці з написом “Капітуляція — не варіант” і пішов на літургію в Грачаницю, щоб помолитися”, — сказав Вучич.

Що відомо про кризу на кордоні Косова та Сербії

31 липня 2022 року президент Сербії Александар Вучич у зверненні до населення заявив, що косовська поліція почне військову операцію проти сербів. У серпні Вучич сказав, що готовий захистити сербів, які мешкають на території частково визнаного Косова, у разі, якщо НАТО не втрутиться у можливий конфлікт.

До цього влада Приштини оголосила, що з першого серпня починається видача спеціальних документів при в'їзді в Косово, а сербські документи вважатимуться недійсними.

Голова МЗС Сербії Нікола Селакович заявив, що Белград не визнає рішення Косова. За словами міністра, косовська влада "буквально готує пекло найближчими днями" для сербів, які там живуть.

27 серпня Сербія та частково визнане Косово домовилися про взаємну перереєстрацію документів.

Водночас у ніч на 1 листопада поліція Косово винесла перше попередження транспортним засобам, які не були перереєстровані з сербських номерів на номерні знаки Республіки Косово. Цього ж дня Косово планувало запровадити обов’язкову перереєстрацію всіх автомобільних номерів на власні.

2 листопада повідомлялось, що війська Сербії були приведені в стан підвищеної боєготовності у зв’язку з конфліктною ситуацією у Косово на тлі вимог республіки щодо переоформлення документів.

22 листопада стало відомо, що Косово відклало плани штрафувати водіїв, які відмовляються здати старі автомобільні номерні знаки, видані Сербією, ще на 48 годин.

24 листопада керівник європейської дипломатії Жозеп Боррель заявив, що Сербія та частково визнане Косово уклали угоду щодо використання сербських автомобільних номерних знаків на косовській території.

26 грудня Александар Вучич запровадив найвищий стан бойової готовності в Збройних силах Сербії на кордоні з Косовим. 28 грудня Косово закрило найбільший пункт пропуску на кордоні з Сербією. 29 грудня Вучич скасував запроваджений стан підвищеної бойової готовності.

19 березня 2023 року частково визнане Косове і Сербія узгодили перші кроки на шляху до нормалізації політичних взаємин між країнами.

Косово — частково визнана держава у Південно-Східній Європі, на Балканському півострові. Україна не визнає незалежність Косова. Згідно з конституцією Сербії, територія Республіки Косово є частиною Сербії — це Автономний край Косово і Метохія, однак фактично Косово владою Сербії не контролюється. На тлі війни на Балканах у 1998 році вибухнула Косівська війна між албанськими повстанцями та Союзною Республікою Югославією. У березні 1999 року у конфлікт втрутилися країни НАТО. Внаслідок війни край перейшов під контроль ООН.

На початок