Косово закрило найбільший пункт пропуску на кордоні з Сербією

Косово закрило найбільший пункт пропуску на кордоні з Сербією

Косово закрило найбільший пункт пропуску на кордоні з Сербією
Пункт пропуску Мердаре між Сербією і Косовим, 28 грудня 2022 року. Фото: AP

Уряд частково визнаного Косова заявило про призупинення роботи найбільшого пункту пропуску Мердаре на кордоні із Сербією на тлі блокування його сербськими демонстрантами.

Про це повідомляє Reuters.

"Косово в середу (28 грудня — ред.) закрило найбільший прикордонний перехід із Сербією після того, як протестувальники заблокували його на сербській стороні, щоб підтримати своїх етнічних одноплемінників у Косові у відмові визнати незалежність країни", — йдеться у повідомленні.

27 грудня міністр внутрішніх справ Косова Джелал Свечла заявив, що Сербія, перебуваючи під впливом Росії, прагне дестабілізувати Косово. Сербія заперечує звинувачення на свою адресу і каже, що просто хоче захистити там свою меншість. При цьому 28 грудня Росія також заперечила, що причетна до кризи в регіоні, пише агентство, водночас заявивши про підтримку Сербії.

"Маючи дуже тісні союзницькі, історичні та духовні зв'язки з Сербією, Росія дуже уважно стежить за тим, що відбувається, як дотримуються та забезпечуються права сербів. І, звичайно ж, ми підтримуємо Белград у діях, що вживаються", — заявив офіційний представник Кремля Дмитро Пєсков.

Що відомо про кризу в Косово

31 липня президент Сербії Александр Вучич у зверненні до населення заявив, що косовська поліція почне військову операцію проти сербів. За три тижні, 21 серпня, Вучич сказав, що готовий захистити сербів, які мешкають на території частково визнаного Косова, у разі, якщо НАТО не втрутиться у можливий конфлікт.

До цього влада Приштини оголосила, що з першого серпня починається видача спеціальних документів при в'їзді в Косово, а сербські документи вважатимуться недійсними.

Голова МЗС Сербії Нікола Селакович заявив, що Белград не визнає рішення Косова. За словами міністра, косовська влада "буквально готує пекло найближчими днями" для сербів, які там живуть.

27 серпня Сербія та частково визнане Косово домовилися про взаємну перереєстрацію документів. За кілька місяців, у ніч на 1 листопада, поліція Косово винесла перше попередження транспортним засобам, які не були перереєстровані з сербських номерів на номерні знаки Республіки Косово. Цього ж дня Косово планувало запровадити обов’язкову перереєстрацію всіх автомобільних номерів на власні.

2 листопада повідомлялось, що війська Сербії були приведені в стан підвищеної боєготовності у зв’язку з конфліктною ситуацією у Косово на тлі вимог республіки щодо переоформлення документів.

22 листопада стало відомо, що Косово відклало плани штрафувати водіїв, які відмовляються здати старі автомобільні номерні знаки, видані Сербією, ще на 48 годин.

24 листопада керівник європейської дипломатії Жозеп Боррель заявив, що Сербія та частково визнане Косово уклали угоду щодо використання сербських автомобільних номерних знаків на косовській території.

9 грудня уряд частково визнаного Косова відправив понад 200 спецпризначенців у муніципалітет Північна Митровиця, де переважно мешкають етнічні серби.

10 грудня частково визнане Косово завило про закриття пунктів пропуску на кордоні із Сербією та перенесення муніципальних виборів. У відповідь на останні дії Приштини президент Сербії Александар Вучич заявив, що планує спрямувати місії НАТО запит щодо введення армії та поліцейських на територію регіону.

27 грудня Президент Сербії Александар Вучич наказав привести армію та всі підрозділи МВС на кордоні з Косовом до найвищого рівня боєготовності.

Косово — частково визнана держава у Південно-Східній Європі, на Балканському півострові. Згідно з конституцією Сербії, територія Республіки Косово є частиною Сербії і входить до її складу як Автономний край Косово і Метохія, однак фактично Косово владою Сербії не контролюється. Україна не визнає незалежність Косова.

Читайте також

"Тривожний дзвінок для ЄС". Балканська розслідувачка про Сербію із Косово на тлі війни в Україні

Що сталося в Косово, як вдалося уникнути загострення і до чого тут Росія

На початок