Президент Сербії скасував повну бойову готовність армії на кордоні з Косовом

Президент Сербії скасував повну бойову готовність армії на кордоні з Косовом

Президент Сербії скасував повну бойову готовність армії на кордоні з Косовом
Президент Сербії Александр Вучич, фото: AP

Президент Сербії Александр Вучич скасував стан підвищеної бойової готовності в Збройних силах Сербії на кордоні з Косовом. Про це повідомляє видання Vecernje Novosti.

Бойову готовність було оголошено 26 грудня через ситуацію на півночі Косова.

Тоді Вучич, як верховний головнокомандувач збройних сил Сербії, наказав привести армію та всі підрозділи МВС у найвищий рівень бойової готовності.

28 грудня Косово закрило найбільший пункт пропуску на кордоні з Сербією.

Косово — частково визнана держава у Південно-Східній Європі, на Балканському півострові. Згідно з конституцією Сербії, територія Республіки Косово є частиною Сербії і входить до її складу як Автономний край Косово і Метохія, однак фактично Косово владою Сербії не контролюється. Україна не визнає незалежність Косова.

Що відомо про ситуацію у Сербії та Косовому

31 липня президент Сербії Александр Вучич у зверненні до населення заявив, що косовська поліція почне військову операцію проти сербів.

21 серпня Вучич сказав, що готовий захистити сербів, які мешкають на території частково визнаного Косова, у разі, якщо НАТО не втрутиться у можливий конфлікт.

До цього влада Приштини оголосила, що з першого серпня починається видача спеціальних документів при в'їзді в Косово, а сербські документи вважатимуться недійсними.

Голова МЗС Сербії Нікола Селакович заявив, що Белград не визнає рішення Косова. За словами міністра, косовська влада "буквально готує пекло найближчими днями" для сербів, які там живуть.

27 серпня Сербія та частково визнане Косово домовилися про взаємну перереєстрацію документів.

Водночас у ніч на 1 листопада поліція Косово винесла перше попередження транспортним засобам, які не були перереєстровані з сербських номерів на номерні знаки Республіки Косово. Цього ж дня Косово планувало запровадити обов’язкову перереєстрацію всіх автомобільних номерів на власні.

2 листопада повідомлялось, що війська Сербії були приведені в стан підвищеної боєготовності у зв’язку з конфліктною ситуацією у Косово на тлі вимог республіки щодо переоформлення документів.

22 листопада стало відомо, що Косово відклало плани штрафувати водіїв, які відмовляються здати старі автомобільні номерні знаки, видані Сербією, ще на 48 годин.

24 листопада керівник європейської дипломатії Жозеп Боррель заявив, що Сербія та частково визнане Косово уклали угоду щодо використання сербських автомобільних номерних знаків на косовській території.

Читайте також

"Тривожний дзвінок для ЄС". Балканська розслідувачка про Сербію із Косово на тлі війни в Україні

Що сталося в Косово, як вдалося уникнути загострення і до чого тут Росія

На початок