"Тривожний дзвінок для ЄС". Балканська розслідувачка про Сербію із Косово на тлі війни в Україні

"Тривожний дзвінок для ЄС". Балканська розслідувачка про Сербію із Косово на тлі війни в Україні

"Тривожний дзвінок для ЄС". Балканська розслідувачка про Сербію із Косово на тлі війни в Україні
. Солдати НАТО вітають водія вантажівки біля міста Зубін-Поток, Північне Косове, 1 серпня 2022 р. Photo by ARMEND NIMANI/AFP via Getty Images

Незважаючи на те, що частково визнане у світі Косово на 30 днів відклало введення правил про перетин кордону з Сербією, конфліктну ситуацію не вирішено. І цей конфлікт в першу чергу це має нагадати Європейському союзу, що не можна ігнорувати складні проблеми, вважає головний редактор Balkan Investigative Reporting Network Марія Рістіч.

Ситуація між Сербією та Косово станом на 1 серпня

Косово — частково визнана держава у Південно-Східній Європі, на Балканському півострові. Україна не визнає незалежність Косова. Згідно з конституцією Сербії, територія Республіки Косово є частиною Сербії — це Автономний край Косово і Метохія, однак фактично Косово владою Сербії не контролюється. На тлі війни на Балканах у 1998 році вибухнула Косівська війна між албанськими повстанцями та Союзною Республікою Югославією. У березні 1999 року у конфлікт втрутилися країни НАТО. Внаслідок війни край перейшов під контроль ООН.

В Косово живуть переважно албанці. Проте в регіоні, де стався теперішній конфлікт багато сербів. Саме їхні права захищає Сербія.

Вчора з заяви президента Сербії Александра Вучича стало відомо, що косовська поліція косівська поліція вночі 31 липня почне "військову операцію проти сербів". Вучич заявив, що "влада республіки" буде блокувати в'їзд громадян з документами, виданими в Сербії та будуть вимагати переоформлення авто на косівські номери.

В коментарі Суспільному директорка Балканської мережі журналістів-розслідувачів розповіла про те, що зараз відбувається між країнами.

"Проблема полягає в тому, що Косово намагається запровадити ті ж правила, що й Сербія впроваджувала роками. Особа з сербськими документами, яка в’їжджає в Косово, тепер потребує тимчасового документа для в'їзду. Так само, як і громадяни Косово , які в’їжджають до Сербії повинні мати тимчасовий документ. Однак це завжди були дуже політизовані питання. Різні люди використовували це для власних ігор. З одного боку це використовував уряд Косова та Сербії для внутрішньої політики. А також [це використовували – ред.]багато людей, які пов’язані з організованою злочинністю".

Тому, за її словами , 31 липня косовські серби заблокували прикордонні пункти та низку доріг, аби завадити політичним та корумпованим правилам.

Проти ночі 1 серпня стало відомо про відкладення цих правил перетину кордону.

Проте, каже Марія Рістіч, вранці почали надходити протилежні повідомлення. "Сьогодні вранці ми отримали повідомлення з сербського кордону, що там видають тимчасові документи, а два пункти пропуску досі заблоковані. Тож я очікую, що ситуація, більш-менш, продовжуватиметься в тому ж напрямку", — розповідає експертка.

Сербія-Косово — це "тривожний дзвінок для ЄС"

За словами головної редакторки Balkan Investigative Reporting Network, конфлікт давнішній, а його інтенсивність залежить від внутрішньої політики. "Косово влаштовує такі конфлікти коли потрібно відвернути увагу від реальних проблем", — каже вона.

Проте, на її думку, ставитись до ситуації Сербія-Косово легковажно не варто. Особливо тепер, коли Росія розв’язала повомасштабну війну в Україні.

"У міжнародному співтоваристві є сильніші відчуття, що це питання має бути вирішене так чи інакше. Вони хвилюються, як розгорнеться українсько-російський конфлікт і відобразиться на Балканах, — каже балканська розслідувачка. — Ситуація на Сербсько-Косівському кордоні це тривожний дзвінок для ЄС. Цей приклад насправді показує, що відбувається, якщо ви просто зосереджуєтеся на стабільності, а не на складних викликах. Тож ця ситуація має змусити ЄС бути твердішими у своїй політиці за межами ЄС, зокрема з Росією і Китаєм".

Що відомо

  • Президент Сербії Александр Вучич у зверненні до населення заявив, що косівська поліція вночі 31 липня почне військову операцію проти сербів.
  • До цього влада Косово оголосила, що з першого серпня починається видача спеціальних документів при в'їзді в Косово, а сербські документи вважатимуться недійсними.
  • Голова МЗС Сербії Нікола Селакович заявив, що Белград не визнає рішення Косова. За словами міністра, косовська влада "буквально готує пекло найближчими днями" для сербів, які там живуть.
  • У Міністерстві закордонних справ рекомендували громадянам України утриматися від відвідання південних районів Сербії та уникати місць масового скупчення людей.
  • Місія НАТО-KFOR — міжнародні сили під керівництвом НАТО, що відповідають за забезпечення стабільності в Косові — опублікувала офіційну заяву щодо конфлікту Белграду та Приштини. Тамповідомили, що війська місії у Косові приведені у повну бойову готовність та готові втрутитися в ситуацію у випадку подальшої ескалації конфлікту, йшлося у заяві.
  • Вночі 1 серпня прем'єр-міністр частково визнаного Косова Альбін Курті повідомив: рішення щодо автомобільних номерів і документів на в’їзд-виїзд на пунктах перетину кордону з Сербією відкладено на 30 днів.

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок