Конфлікт Сербії та Косова: лідери провели перемовини за участі ЄС

Конфлікт Сербії та Косова: лідери провели перемовини за участі ЄС

Конфлікт Сербії та Косова: лідери провели перемовини за участі ЄС
. Зустріч між головою європейсбкої дипломаті Жозепом Бореллем, президентом Сербії Александром Вучичем та премєр-міністром Косово Альбіном Курті, 2 травня 2023 року, фото: AP

Лідери Косова і Сербії не змогли домовитися про те, як знизити напруженість у районах, де більшість населення становлять серби.

Про таке заявив високий представник ЄС Жозеп Боррель за результатами зустрічі з президентом Сербії Александром Вучичем та прем'єр-міністром Косова Альбіном Курті.

"Я ще раз висловив нашу серйозну стурбованість ситуацією на півночі Косова після нещодавніх проміжних виборів із дуже низькою явкою", — сказав Боррель.

Він зазначив, що під час зустрічі закликав обидві сторони знайти рішення, яке дозволить косовським сербам швидко повернутися до інституцій, які вони покинули в листопаді минулого року.

"На жаль, сьогодні лідери не змогли домовитися. І я боюся, що ми опинимося в критичній ситуації. Переговори мають бути продовжені найближчим часом", — додав глава європейської дипломатії.

Косово — частково визнана держава у Південно-Східній Європі, на Балканському півострові. Згідно з конституцією Сербії, територія Республіки Косово є частиною Сербії і входить до її складу як Автономний край Косово і Метохія, однак фактично Косово владою Сербії не контролюється. Україна не визнає незалежність Косова.

Що відомо про кризу на кордоні Косова та Сербії

31 липня 2022 року президент Сербії Александар Вучич у зверненні до населення заявив, що косовська поліція почне військову операцію проти сербів. У серпні Вучич сказав, що готовий захистити сербів, які мешкають на території частково визнаного Косова, у разі, якщо НАТО не втрутиться у можливий конфлікт.

До цього влада Приштини оголосила, що з першого серпня починається видача спеціальних документів при в'їзді в Косово, а сербські документи вважатимуться недійсними.

Голова МЗС Сербії Нікола Селакович заявив, що Белград не визнає рішення Косова. За словами міністра, косовська влада "буквально готує пекло найближчими днями" для сербів, які там живуть.

27 серпня Сербія та частково визнане Косово домовилися про взаємну перереєстрацію документів.

Водночас у ніч на 1 листопада поліція Косово винесла перше попередження транспортним засобам, які не були перереєстровані з сербських номерів на номерні знаки Республіки Косово. Цього ж дня Косово планувало запровадити обов’язкову перереєстрацію всіх автомобільних номерів на власні.

2 листопада повідомлялось, що війська Сербії були приведені в стан підвищеної боєготовності у зв’язку з конфліктною ситуацією у Косово на тлі вимог республіки щодо переоформлення документів.

22 листопада стало відомо, що Косово відклало плани штрафувати водіїв, які відмовляються здати старі автомобільні номерні знаки, видані Сербією, ще на 48 годин.

24 листопада керівник європейської дипломатії Жозеп Боррель заявив, що Сербія та частково визнане Косово уклали угоду щодо використання сербських автомобільних номерних знаків на косовській території.

26 грудня Александар Вучич запровадив найвищий стан бойової готовності в Збройних силах Сербії на кордоні з Косовим. 28 грудня Косово закрило найбільший пункт пропуску на кордоні з Сербією. 29 грудня Вучич скасував запроваджений стан підвищеної бойової готовності.

19 березня 2023 року частково визнане Косове і Сербія узгодили перші кроки на шляху до нормалізації політичних взаємин між країнами.

Читайте також

"Тривожний дзвінок для ЄС". Балканська розслідувачка про Сербію із Косово на тлі війни в Україні

Що сталося в Косово, як вдалося уникнути загострення і до чого тут Росія

На початок