Сербія привела в повну бойову готовність армію на кордоні з Косовом

Сербія привела в повну бойову готовність армію на кордоні з Косовом

Сербія привела в повну бойову готовність армію на кордоні з Косовом
Президент Сербії Александар Вучич, 5 травня 2022 року. Фото: АР

Президент Сербії Александар Вучич наказав привести армію та всі підрозділи МВС на кордоні з Косовом до найвищого рівня боєготовності. Про це повідомляє Radio Evropa e Lire.

Він заявив, що вживе всіх заходів для захисту сербського народу на півночі Косова.

"Ми робимо все можливе, щоб зберегти мир і стабільність. На жаль, вони не хотіли або не були зацікавлені нас слухати. Тому я хочу повідомити вам, що ми перебуваємо в складній ситуації, але ми докладемо всіх зусиль і будемо всіма способами дбати про збереження миру і стабільності, і не тільки це, але й захистити наших людей в на півночі Косово", — сказав Вучич.

Міністр оборони Сербії Мілош Вучевич увечері 26 грудня заявив, що президент наказав "привести Збройні сили Сербії у найвищий рівень бойової готовності, тобто готовність до рівня застосування збройної сили".

Він сказав, що посилення найвищого рівня дій сербської армії здійснюється для "захисту територіальної цілісності та суверенітету Сербії та захисту всіх громадян Сербії, запобігання тероризму та терору проти сербів, де б вони не жили".

Як повідомляє АР, міністр внутрішніх справ Сербії Братислав Гашич заявив, що "наказав привести в повну бойову готовність" поліцію та інші підрозділи безпеки й передати їх під командування начальника штабу армії відповідно до "їхнього оперативного плану".

Гашич зазначив, що діє за наказом президента Сербії Александара Вучича, щоб "було вжито всіх заходів для захисту сербського народу в Косові".

Дороги, що ведуть до прикордонних пунктів Яріньє та Берняк, які з'єднують Косово з Сербією, 18 днів заблоковані барикадами, спорудженими місцевими сербами.

Серби звели барикади після арешту колишнього косовського поліцейського Деяна Пантіка, якого, за даними косовської влади, підозрюють в організації нападу на представників Центральної виборчої комісії на півночі.

АР зазначає, що сербські війська вже деякий час перебувають у стані бойової готовності на кордоні з Косовом. Офіційні особи заявляють про утиски косовських сербів з боку етнічних албанців, які становлять більшість у краї, що проголосив свою незалежність у 2008 році.

Що відомо про ситуацію у Сербії та Косовому

  • 31 липня президент Сербії Александр Вучич у зверненні до населення заявив, що косовська поліція почне військову операцію проти сербів.
  • 21 серпня Вучич сказав, що готовий захистити сербів, які мешкають на території частково визнаного Косова, у разі, якщо НАТО не втрутиться у можливий конфлікт.
  • До цього влада Приштини оголосила, що з першого серпня починається видача спеціальних документів при в'їзді в Косово, а сербські документи вважатимуться недійсними.
  • Голова МЗС Сербії Нікола Селакович заявив, що Белград не визнає рішення Косова. За словами міністра, косовська влада "буквально готує пекло найближчими днями" для сербів, які там живуть.
  • 27 серпня Сербія та частково визнане Косово домовилися про взаємну перереєстрацію документів.
  • Водночас у ніч на 1 листопада поліція Косово винесла перше попередження транспортним засобам, які не були перереєстровані з сербських номерів на номерні знаки Республіки Косово. Цього ж дня Косово планувало запровадити обов’язкову перереєстрацію всіх автомобільних номерів на власні.
  • 2 листопада повідомлялось, що війська Сербії були приведені в стан підвищеної боєготовності у зв’язку з конфліктною ситуацією у Косово на тлі вимог республіки щодо переоформлення документів.
  • 22 листопада стало відомо, що Косово відклало плани штрафувати водіїв, які відмовляються здати старі автомобільні номерні знаки, видані Сербією, ще на 48 годин.
  • 24 листопада керівник європейської дипломатії Жозеп Боррель заявив, що Сербія та частково визнане Косово уклали угодущодо використання сербських автомобільних номерних знаків на косовській території.

Читайте також

"Тривожний дзвінок для ЄС". Балканська розслідувачка про Сербію із Косово на тлі війни в Україні

Що сталося в Косово, як вдалося уникнути загострення і до чого тут Росія

На початок