Паспорт РФ на окупованих територіях: злочин чи можливість вижити

Паспорт РФ на окупованих територіях: злочин чи можливість вижити

Окупований Луганськ, реклама паспортів РФ.
Реклама паспортів РФ напередодні псевдо рефендуму щодо приєднання так званих республік до Росії. Луганськ, 22 вересня 2022 року. Фото: AP Photo

На окупованих територіях Донеччини та Луганщини триває примусова паспортизація. Люди, які залишаються там і відмовляються отримати російський паспорт, стикаються з проблемами при оформленні інших документів, отриманні соціальних виплат та медичної допомоги, також без паспорта ускладнюється можливість виїзду з окупації. Суспільне Донбас запитало в адвокаційної менеджерки Центру прав людини ZMINA Альони Луньової, чим — з точки зору українського законодавства — загрожує людям отримання паспорта РФ на окупованій території.

Примусове набуття громадянства РФ не визнається Україною

За інформацією Альони Луньової, у квітні 2014 року до профільного закону про окуповані території була внесена норма про невизання Україною примусового набутого громадянства РФ і не може стати причиною втрати громадянства України або його позбавлення.

Олена Луньова
Фото: сайт Центру прав людини ZMINA/zmina.info

"Фактично, якщо людина отримала паспорт РФ в такому порядку, в якому йдеться у законі, то Україна не визнає це навіть громадянством. Ми як держава постійно публічно на світовій арені комунікуємо про це партнерам і так само закликаємо їх не визнавати ці паспорти".

За її словами, з того часу змін до цього законодавства не вносили. Крім того, Україна розцінює примусову паспортизацію на окупованих територіях як злочин в контексті збройної агресії, а людей — як жертв цього злочину.

Чи може отримання паспорта РФ вважатися злочином

Також правозахисниця розказала, що довести факт добровільного отримання паспорта країни-агресорки на окупованій території встановити дуже складно.

"Дуже складно говорити про речі, які відбуваються в окупації. Чи зроблені вони з власної волі, чи під примусом. І насправді засобами досудового розслідування, мені здається, навряд чи можна це довести. З одного боку треба говорити, що громадяни в окупації знаходяться під примусом окупантів, і вони можуть бути змушені отримувати паспорти окупантів", — розказує Альона.

Вона зазначає, якщо є можливість не отримувати такий паспорт, то краще цього не робити. Бо його отримання тягне за собою можливість примусової мобілізації до лав армії окупантів та витік персональної інформації, яку окупанти можуть використати у своїх цілях.

"Але у разі, якщо людина отримала паспорт і пішла працювати в окупаційну адміністрацію, то звичайно тут питання не в наявності чи відсутності паспорта РФ, а питання, що він зайняв позицію в окупаційній адміністрації. Став її підтримкою, часто публічною. І власне паспорт йому був потрібен, щоб обійняти цю посаду. Але в такому разі паспорт не буде самостійним складом злочину. Це буде просто зайвою характеристикою того, що людина добровільно обійняла цю посаду", — зазначає Луньова.

"Всі місцеві розуміли, що це не паспорт, а папірець"

На окупованих територіях Донеччини та Луганщини російські паспорти за спрощеною процедурою почали видавати з квітня 2019 року. До того людей зобов'язували отримувати паспорти так званих "ЛДНР".

"Був певний період, коли розгорнулась широка кампанія по паспортизації на окупованих територіях Донеччини та Луганщини. І там було так, що ти спочатку мусиш отримати паспорт "молодої республіки", а потім на підставі нього видавали паспорт РФ. Всі місцеві з якими я спілкувалась, розуміли, що це не паспорт, а папірець. Тому люди намагались отримати паспорт хоч якоїсь існуючої держави. Коли це можна було, вони отримували паспорти України. Але фактично з початком карантину у 2020 році перетин лінії розмежування настільки скоротився, що люди там були три роки відмежовані-відрізані від України, вони не мали змоги виїхати та отримати український паспорт", — розказує правозахисниця.

Паспорти РФ в окупації: що каже українська влада

Секретар РНБО Олексій Данілов, архівне фото Getty Images
Секретар РНБО Олексій Данілов вважає, що задля збереження життя українці, які проживають на тимчасово окупованих територіях можуть брати російські паспорти.
"Це наші громадяни, які опинилися у вкрай складному стані, і це не є їхня провина. Якщо життю людини загрожує небезпека, окупант може позбавити життя, то людина має ухвалювати для себе непросте рішення, але вижити — обов’язково, за будь-яких умов. Наші громадяни дуже будуть потрібні для розбудови нашої держави після того, як наші військові звільнять наші території. Після звільнення наших територій ми зможемо чітко розібратися, в кого які були обставини в житті. Єдине: хочу попередити, хто працює з окупантами, хто їм допомагає, виконує їхні вказівки — це буде окрема ситуація", — заявив Данілов в етері телемарафону "Єдині новини".

Фото: AP Photo/Vasilisa Stepanenko
Омбудсман Дмитро Лубінець у коментарі Суспільному зазначив, що українців в окупації без паспорта РФ не можуть отримати пенсій, соціальну та медичну допомогу. Він радить людям за можливості виїжджати з ТОТ, а якщо ні, то отримувати паспорт РФ.
"Мій заклик до громадян України — це порада. Перше: знаходьте можливість, виїжджайте з тимчасово окупованої території. Друге: якщо ви не можете це зробити, то ми як держава розуміємо, в якому ви становищі, що ви отримуєте ці паспорти під тиском, ми розуміємо: це механізм вашого виживання на цій території".

За словами Лубінця, жителі окупованих територій без російського паспорта ризикують бути заарештованими.

"Людей середнього віку, особливо чоловіків примусово забирають, заарештовують, вивозять в невідомому напрямку. Я як уповноважений Верховної ради України з прав людини раджу: є можливість — виїжджати, немає можливості — отримати російський паспорт. Ми розуміємо, що це механізм виживання, фізичного виживання на цій території. І чекайте, поки ми звільнимо цю територію".

Фото: Andre Luis Alves/Anadolu Agency/Getty Images
Віцепрем’єрка — міністерка з питань реінтеграції деокупованих територій Ірина Верещук в коментарі Суспільному заявила, що рекомендує не брати російських паспортів, уникати співпраці з окупантами, а при можливості виїхати з окупованих територій.
"Позиція міністерства: якщо це можливо, потрібно уникати будь-яких контактів з ворогом, не йти на співпрацю з ворогом, не брати паспорти. Якщо це можливо — евакуюватися, якщо ні — чекати на ЗСУ. Як міністр профільний я розумію: у людей, які там залишаються, подекуди вибору немає. Але сказати, що я рекомендую брати паспорт — ні, ніколи. На окупованих територіях зараз ворог намагається створити пекло для людей, які залишаються там. Ми розуміємо, що все, що відбувається на тимчасово окупованій території є примусом, у тому числі — отримання паспорта. Ми не кажемо, що всі без винятку будуть колаборантами, злочинцями. Очевидно, що є життєві історії".

Що відомо про примусову паспортизацію на окупованих територіях

  • Путін 27 квітня підписав указ, який передбачає депортацію жителів з окупованих Росією українських територій. У документі вказано, що громадяни України, які живуть на окупованих територіях та вирішили зберегти українське громадянство, можуть жити тут до 1 липня 2024 року. Після цього їх можуть депортувати.
  • У вересні 2022 року РФ організувала масову видачу паспортів жителям окупованих територій Донеччини та Луганщини напередодні виборів до російського парламенту. Верховна Рада засудила проведення виборів до російської державної Думи на території окупованого Криму та Донбасу та підтримала звернення до міжнародної спільноти через це.
  • Окупаційна влада так званої "ДНР" заявила, що буде затримувати людей без "паспортів", а українські документи стануть приводом для прискіпливих перевірок. Майже пів мільйона жителів тимчасово окупованих Донеччини та Луганщини отримали паспорти РФ. Наприкінці 2019 року в РФ заявили, що російські паспорти отримали понад 100 тисяч жителів ОРДЛО. Голова Державної міграційної служби України Максим Соколюк заявив, що громадянам можуть дозволити мати два паспорти, але будуть обмеження щодо РФ.
  • На окупованому Донбасі посилюється тиск на громадян України, які не отримали паспорт РФ. Окупаційна влада так званої "ДНР" обмежила виїзд дітей старше 14 років, які не мають паспорта громадянина України, Російської Федерації, закордонних паспортів цих країн чи "паспорта ДНР".

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

Вибір редакції

На початок