Лубінець наполягає, що заради виживання не варто відмовлятись від паспорта РФ на ТОТ

Лубінець наполягає, що заради виживання не варто відмовлятись від паспорта РФ на ТОТ

Ексклюзивно
Уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець
. Уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець. Фото: Олександр Брамський/Суспільне

Омбудсман Дмитро Лубінець у коментарі Суспільному заявив, що звернеться до Кабміну з вимогою пояснити слова віцепрем'єрки Ірини Верещук, яка напередодні рекомендувала українцям на окупованих територіях не брати російські паспорти. Лубінець наполягає, що заради виживання не варто відмовлятись від паспорта РФ, якщо немає змоги виїхати з тимчасово окупованих територій.

За словами Лубінця, держава повинна виходити з інтересів людини.

“І яким чином ми, якщо ми про щось закликаємо громадян України, то як ми, як держава, можемо їм допомогти, забезпечити їхні права”, — сказав Омбудсман.

Він додав, що неодноразово на посаді Уповноваженого Верховної ради з прав людини коментував питання отримання громадянами України російських паспортів на тимчасово окупованій території України.

“Я завжди підкреслював, що згідно міжнародного гуманітарного права, відповідальність за громадян, які перебувають на тимчасово окупованій території, несе країна терорист, Російська Федерація. Отже, ми як держава розуміємо, що в нас немає засобів захисту прав громадян, які там перебувають”, — сказав Лубінець.

За  словами Лубінця, можна дуже довго закликати міжнародну спільноту, звертатись через посередників до Російської Федерації, пробувати організовувати якісь гуманітарні зелені коридори, які ніхто не організовує.

“Поряд з тим ми розуміємо, що на даний час, якщо у громадянина України під час огляду немає російського паспорта, то цілком ймовірно, що він після цього буде заарештований, і просто ми не будемо знати, де він знаходиться. Отже, мій заклик стосувався громадянам України як порада”, — сказав Лубінець.

Тож поради від Омбудсмана не змінилися:

  • Перше, знаходьте можливість, виїжджайте з тимчасово окупованої території.
  • Друге, якщо ви не можете це зробити, то ми як держава розуміємо, в якому ви становищі, що ви отримуєте ці паспорти під тиском, ми їх не визнаємо, але ми розуміємо, що це механізм вашого виживання на цій території.

За даними Лубінця, без російського паспорта “пенсіонери не отримують пенсії, інваліди не отримують жодної соціальної виплати”. Він розповів, що у нього є офіційне звернення від вагітної, яка написала, що її змушують отримати російський паспорт. Їй напряму сказали, що без російського паспорта вона буде народжувати вдома або де хоче, але в лікарню її ніхто не візьме.

“У нас є таких закликів дуже багато. Останні два тижні, у мене є інформація, що на тимчасово окупованій території створені спеціальні групи з числа громадян Російської Федерації, з території Російської Федерації , які приїжджають і проводять поквартирний обхід і побудинковий обхід в сільській місцевості. І у всіх запитують, є російський паспорт чи немає”, — розповів Омбудсман.

Якщо паспорта немає, людей беруть у так званий список. Пенсіонерам дають два тижні, щоб вони цей паспорт отримали. І до цього часу у них призупиняється будь-яка виплата, в тому числі пенсійна. Якщо це люди середнього віку, особливо чоловіки, у Омбудсмана є дані, що когось вже б'ють і когось просто примусово забирають, заарештовують і вивозять в невідомому напрямку.

“Отже, яку пораду я як Уповноважений Верховної ради України з прав людини можу дати громадянам України, окрім таких же порад, як я і сказав. Є можливість — виїжджайте, немає можливості — отримуйте російський паспорт. Ми розуміємо, що це механізм виживання, вашого фізичного виживання на цій території, і чекайте, поки ми звільнимо цю територію”, — відзначив Лубінець.

Відповідаючи на запитання, чи обговорювалося це питання з віцепрем’єркою Іриною Верещук, яка навпаки рекомендувала не брати паспорти РФ на ТОТ, Лубінець сказав, що він керівник незалежної інституції і, в принципі, не повинен з кимось узгоджувати свою позицію.

“Я не знаю, з яких міркувань хтось виходив, коли робить такі заяви. На мій погляд, після такої заяви, я знаю точно, що це може використовуватись в міжнародних судах проти України. Бо якщо ми зробили заклик залишатись громадянам України, отже ми як держава визнаємо, що ми можемо забезпечити всі права громадян України на цій території. Яким чином це буде робити уряд, мені не відомо”, — розповів Лубінець.

Він додав, що направить офіційне звернення до уряду, де буду вимагати пояснення.

“Добре, ви закликаєте залишатись на цій території і залишатись громадянами України. Отже, яким чином тоді уряд буде забезпечувати весь спектр захисту прав громадян України? Отримання соціальної допомоги, медичної допомоги, прозорий судовий розгляд. Як ми будемо діяти на цій території, якщо ми всі адекватно розуміємо, що цю територію контролює Російська Федерація, зробила це в незаконний спосіб”, — сказав Омбудсман.

Він також заявив, що “набагато легше робити якісь заклики, набагато важче кожного дня займатися питанням повернення громадян і вирішенням їхніх конкретних проблем”.

Що відомо про попередні заяви Лубінця і Верещук щодо російських паспортів на ТОТ

Віцепрем’єр-міністерка — міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук 1 травня рекомендувала українцям, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, не брати російські паспорти, за можливості виїхати звідти і чекати на Збройні Сили України.

Перед тим уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець сказав, що українці на ТОТ задля збереження власного життя мають брати російський паспорт або у будь-який спосіб виїжджати з таких територій.

Що відомо про спробу анексії РФ окупованих територій України

На тимчасово окупованих територіях Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей 23 вересня розпочались, а 27 вересня завершились, псевдореферендуми про приєднання до РФ.

30 вересня президент Росії Володимир Путін підписав "укази" про визнання Херсонської та Запорізької областей "незалежними територіями".

5 жовтня Президент РФ Володимир Путін затвердив ратифікацію “договорів” про “прийняття” тимчасово окупованих територій України — “ДНР”, “ЛНР”, Запорізької та Херсонської областей — до складу РФ і підписав федеральні конституційні закони про включення їх до складу Росії.

Читайте також

Продовження воєнного стану, Бахмут — епіцентр бойових дій. 433 день війни. Онлайн

На початок