"Рекомендую не брати паспорт, якщо це можливо" — Верещук про паспорти РФ на ТОТ

"Рекомендую не брати паспорт, якщо це можливо" — Верещук про паспорти РФ на ТОТ

Ексклюзивно
Віцепрем'єр-міністр–міністр з питань реінтеграції ТОТ Ірина Верещук
. Віцепрем'єр-міністр – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук під час Міжнародного саміту міст та регіонів, у Києві, 20 квітня 2023 року, фото: УНІАН

Віцепрем’єр-міністерка — міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук у коментарі Суспільному заявила, що її позиція щодо паспортів РФ на тимчасово окупованих територіях залишається незмінною: не потрібно брати російські документи, якщо це можливо.

“Моя позиція була, є і залишається незмінною. Позиція міністерства є наступною: не потрібно іти на співпрацю з ворогом, не потрібно брати паспорти, потрібно уникати будь-яких контактів, якщо це можливо, з ворогом. Якщо це можливо — евакуюватися, якщо ні — чекати ЗСУ”, — сказала Верещук.

За словами віцепрем’єрки, ці рекомендації не змінюються з часом, і вона буде далі наполягати, що саме такою є позиція держави, саме такою є позиція профільного міністерства і її як міністра.

Відповідаючи на запитання, що робити, якщо від отримання паспорта залежить життя людини, Верещук сказала, що життя різне. За її словами, справді на окупованих територіях зараз окупанти намагаються створити “пекло для людей, які залишаються там”.

“Ми розуміємо і виходимо з того, що все, що відбувається на тимчасово окупованій території, є примусом, у тому числі отримання паспорта. Ще раз кажу, ми не кажемо, що всі без винятку будуть колаборантами, будуть злочинцями, очевидно, що є життєві історії. Але я ще раз кажу: рекомендую не брати паспорт, якщо це можливо. І ще раз скажу: не колаборувати, якщо це можливо”, — пояснила Верещук.

Вона додала, що є різні життєві історії, є різні ситуації і, очевидно, будуть випадки, які не підпадатимуть під дію кримінального кодексу. Колаборанство — це, приміром, коли люди брали участь у референдумах, ходили зі скриньками.

Верещук розповіла, що зараз окупанти готуються до місцевих виборів на ТОТ, саме для цього вони хочуть поголовно усім видати паспорти.

“Хочу наголосити, не треба легковажити з темою паспортизації, тому що це така сама зброя, як та, що стріляє у нас, тому що ворог риє окопи на тимчасово окупованій території. Для мене паспорт — це ті самі окопи. Вони хочуть з людей, з наших українських громадян, зробити живий щит. Вони хочуть дати одній частині українських громадян російські паспорти, щоб стріляти в інших українських громадян”, — сказала посадовиця.

І це дуже серйозно, пояснила Верещук.

“Я не хочу, щоб люди потім давали пояснення в суді, захищаючи своє право, бо вони мають право. Я хочу, щоб люди вижили, я дуже хочу, щоб люди залишилися живими і неушкодженими, у тому числі й на ТОТ. І як міністр профільний я розумію людей, які там залишаються, подекуди вибору немає. Але сказати, що я рекомендую брати паспорт — ні, ніколи”, — окреслила свою позицію міністерка.

Відповідаючи на запитання, як буде визначатися статус “колаборант”, Верещук сказала, що йдеться про роботу правоохоронної системи. За її словами, в Україні на сьогодні дуже жорстке законодавство.

“Саме тому ми, уряд, зробили відповідні зміни до законодавства і проголосували їх на уряді, сьогодні вони лежать у комітеті і чекають свого розгляду. Ми говоримо, що потрібно чітко градувати, хто буде вважатися колаборантом на ТОТ, а хто — ні. До прикладу, комунальник ремонтував лінію, яка давала живлення багатьом домівкам на ТОТ. Він колаборант чи ні? І таких речей дуже багато”, — пояснила віцепрем’єрка.

Верещук наголосила, що краще іти шляхом не політичних заяв і лозунгів, а змін до законодавства, бо на сьогодні кримінальний кодекс і ті статті, за якими, власне, потім притягатимуть людей до відповідальності, дуже жорстко окреслює колаборантство.

“Майже всі підпадають під статтю колаборантства, якщо ти брав паспорт, якщо ти брав участь, а неможливо не брати участь у життєдіяльності чи населеного пункту, громади, чи в інший спосіб. Потім уже дуже важко буде пояснити, як зараз це відбувається на звільненій Херсонщині, звільненій Харківщині, коли люди йдуть до суду, притягаються до відповідальності, отримують вироки, принаймні, отримують підозри. Я цього дуже не хочу”, — сказала посадовиця.

Вона додала, що не хоче, щоб потім людина пояснювала, чому саме вона так зробила і з якою метою. За її словами, потрібно відділити людей, які отримали паспорт з примусу, та людей, які самі добровільно брали участь у виборах, писали заяви, використовували цей паспорт публічно, пропагували та спонукали інших.

“Це все потім матиме великі наслідки. Ми, як держава, повинні себе захищати, опиратися таким діям окупанта, а паспорт — це та сама зброя, ми просто зобов’язані”, — сказала Верещук.

Раніше омбудсман Дмитро Лубінець у коментарі Суспільному заявив, що звернеться до Кабміну з вимогою пояснити слова віцепрем'єрки Ірини Верещук, яка напередодні рекомендувала українцям на окупованих територіях не брати російські паспорти. Лубінець наполягає, що заради виживання не варто відмовлятись від паспорта РФ, якщо немає змоги виїхати з тимчасово окупованих територій.

Що відомо про попередні заяви Лубінця і Верещук щодо російських паспортів на ТОТ

Віцепрем’єр-міністерка — міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук 1 травня рекомендувала українцям, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, не брати російські паспорти, за можливості виїхати звідти і чекати на Збройні Сили України.

Перед тим уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець сказав, що українці на ТОТ задля збереження власного життя мають брати російський паспорт або у будь-який спосіб виїжджати з таких територій.

Що відомо про спробу анексії РФ окупованих територій України

На тимчасово окупованих територіях Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей 23 вересня розпочались, а 27 вересня завершились, псевдореферендуми про приєднання до РФ.

30 вересня президент Росії Володимир Путін підписав "укази" про визнання Херсонської та Запорізької областей "незалежними територіями".

5 жовтня Президент РФ Володимир Путін затвердив ратифікацію “договорів” про “прийняття” тимчасово окупованих територій України — “ДНР”, “ЛНР”, Запорізької та Херсонської областей — до складу РФ і підписав федеральні конституційні закони про включення їх до складу Росії.

Читайте також

Продовження воєнного стану, Бахмут — епіцентр бойових дій. 433 день війни. Онлайн

На початок