Конгрес місцевих і регіональних влад Ради Європи засудив війну Росії проти України, закликав світову спільноту продовжувати надавати їй допомогу і виступив за створення спецтрибуналу щодо злочину агресії проти України. Про це Суспільному повідомили у пресслужбі Конгресу.
Зазначається, що Конгрес 21 березня 2023 року одноголосно ухвалив Декларацію з нагоди першої річниці війни Росії проти України, яку представив Президент Конгресу та доповідач з питань війни РФ проти України Ліндерт Вербек.
Він зазначив, що декларація Конгресу є "чітким сигналом засудження цієї жорстокої війни".
Вербек високо оцінив "надзвичайну мужність і стійкість українців та їхнього керівництва, які невпинно захищають свою країну на фронті і в тилу".
"Конгрес високо оцінює солідарність і єдність європейців, їхніх міст і регіонів. Ми закликаємо всіх продовжувати мобілізуватися і надавати масштабну фінансову, безпекову та гуманітарну допомогу своїм українським партнерам", — підкреслив він.
Читайте також: У Генпрокуратурі розповіли, скільки воєнних злочинів скоїла Росія на деокупованих територіях України
Під час дебатів члени Конгресу підтримали створення спеціального міжнародного трибуналу щодо злочину агресії проти України та створення міжнародного механізму компенсації за шкоду, збитки та втрати, яких зазнала держава Україна, а також фізичні та юридичні особи в Україні.
"Необхідно притягнути Росію до відповідальності за всі злочини, а також забезпечити справедливість для всіх жертв", — наголосив Вербек.
Що відомо про намір притягнути Росію до відповідальності за воєнні злочини в Україні
Парламентська асамблея НАТО 21 листопада визнала Росію державою-терористом, а також підтримала резолюцію, в якій ідеться про створення спеціального трибуналу за фактом агресії Росії. Однак, таке рішення ще має бути підтримано кожною окремою країною на національному рівні.
23 листопада Європарламент визнав Росію державою-спонсором тероризму та державою, яка застосовує засоби тероризму.
Відразу після цього Росія завдала чергового масованого удару по інфраструктурі України. Без світла опинилася більша частина країни.
1 грудня МЗС Франції повідомило, що Париж почав працювати з міжнародними партнерами, в тому числі з Україною, над пропозицією створити спецтрибунал для розслідування воєнних злочинів Росії.
Європейська Комісія запропонувала варіанти дій, які забезпечать притягнення Росії до відповідальності за масові звірства й злочини, скоєні під час війни в Україні, зокрема створення спеціального незалежного трибуналу.
5 грудня стало відомо, що в ООН поширюють проєкт резолюції про створення спеціального трибуналу на кшталт Нюрнберзького для притягнення російського керівництва до відповідальності за злочини агресії в Україні.
На початку січня МЗС закликало світ підтримати створення спецтрибуналу щодо злочину агресії Росії проти України. При цьому в березні у Лондоні проведуть зустріч щодо розслідування воєнних злочинів в Україні
19 січня Європейський парламент ухвалив резолюцію щодо створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії Росії проти України.
17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента РФ Путіна та російської уповноваженої з прав дітей Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей. Якщо вони виїдуть за територію Росії в країни, які є учасниками МКС та ратифікували Римський статут, їх повинні заарештувати та передати до суду, повідомив генпрокурор України Костін.
МКС може притягти вище керівництво Росії до відповідальності за три види порушень міжнародного права: воєнні злочини, злочини проти людяності та геноцид. Депортація дітей, щодо якої видали ордер на арешт Путіна, підпадає під перший пункт.
Читайте також
Міжнародний кримінальний суд відкриє дві справи щодо воєнних злочинів РФ в Україні
"Росія вдалася до кожного зі шляхів геноциду" — Тімоті Снайдер про російський фашизм, майбутнє України та Зеленського
Трибунал для Путіна, уроки Югославії та чому правосуддя після війни — це гра в довгу — юрист Марк Елліс
"Буча буде однією з перших справ, де росіян судитимуть на міжнародному рівні" — ексслідчий ООН Марк Гарласко