"Безкарне зло повертається в більших масштабах" — Кулеба під час засідання ООН щодо воєнних злочинів РФ

"Безкарне зло повертається в більших масштабах" — Кулеба під час засідання ООН щодо воєнних злочинів РФ

"Безкарне зло повертається в більших масштабах" — Кулеба під час засідання ООН щодо воєнних злочинів РФ
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба під час засідання ООН через порушення прав людини внаслідок війни в Україні, 22 лютого 2023 року, фото: AP

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба під час засідання ООН через порушення прав людини внаслідок війни в Україні заявив, що Росія вторглася на територію Україну зокрема через відчуття безкарності. Також Кулеба наголосив на необхідності створення спеціального трибуналу.

"Нездатність рішуче відповісти на це порушення (вторгнення РФ до Криму — ред.) міжнародного порядку проклала шлях до того, що зараз є найбільшим міжнародним збройним конфліктом у Європі з часів Другої світової війни. Безкарне зло повертається в більших масштабах", — сказав Кулеба.

Він зазначив, що протягом останніх дев'яти років Росія вчиняла на території України безліч воєнних злочинів, серед яких примусові фільтраційні табори, довільні затримання, насильницькі зникнення, тортури, страти без належного судження, сексуальне насильство, напади на цивільних осіб, а також атаки критичної інфраструктури з ракетами та безпілотниками.

Читайте також: У Генпрокуратурі розповіли, скільки воєнних злочинів скоїла Росія на деокупованих територіях України

За словами голови українського МЗС, міжнародне кримінальне правосуддя досягло важливих успіхів у боротьбі з геноцидом, злочинами проти людяності та воєнними злочинами.

Водночас Кулеба зауважив, що наразі не існує міжнародного суду чи трибуналу, який би міг здійснювати юрисдикцію щодо злочину агресії проти України тож цю прогалину треба ліквідувати та створити спеціальний трибунал.

Читайте також: Трибунал для Путіна. Як російське керівництво відповість за злочини в Україні

"Наразі в Гаазі буде створено Міжнародний центр розслідування злочину агресії проти України, який буде координувати розслідування, зберігати докази для майбутніх судових процесів. І ми вдячні нашим колегам з Європейського Союзу і, звичайно, Нідерландів за цей крок", — додав міністр.

Що відомо про намір притягнути Росію до відповідальності за воєнні злочини в Україні

Парламентська асамблея НАТО 21 листопада визнала Росію державою-терористом, а також підтримала резолюцію, в якій ідеться про створення спеціального трибуналу за фактом агресії Росії. Однак, таке рішення ще має бути підтримано кожною окремою країною на національному рівні.

23 листопада Європарламент визнав Росію державою-спонсором тероризму та державою, яка застосовує засоби тероризму.

Відразу після цього Росія завдала чергового масованого удару по інфраструктурі України. Без світла опинилася більша частина країни.

1 грудня МЗС Франції повідомило, що Париж почав працювати з міжнародними партнерами, в тому числі з Україною, над пропозицією створити спецтрибунал для розслідування воєнних злочинів Росії.

Європейська Комісія запропонувала варіанти дій, які забезпечать притягнення Росії до відповідальності за масові звірства й злочини, скоєні під час війни в Україні, зокрема створення спеціального незалежного трибуналу.

5 грудня стало відомо, що в ООН поширюють проєкт резолюції про створення спеціального трибуналу на кшталт Нюрнберзького для притягнення російського керівництва до відповідальності за злочини агресії в Україні.

На початку січня МЗС закликало світ підтримати створення спецтрибуналу щодо злочину агресії Росії проти України. При цьому в березні у Лондоні проведуть зустріч щодо розслідування воєнних злочинів в Україні

19 січня Європейський парламент ухвалив резолюцію щодо створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії Росії проти України.

Читайте також

Кулеба назвав спосіб уникнути більших злочинів РФ в Україні

"Без правосуддя зцілення після війни ніколи не настане" — військова журналістка Жанін ді Джованні

Трибунал для Путіна, уроки Югославії та чому правосуддя після війни — це гра в довгу — юрист Марк Елліс

На початок