Злочин агресії РФ: Зеленський обговорив з прем'єром Нідерландів створення спецтрибуналу

Злочин агресії РФ: Зеленський обговорив з прем'єром Нідерландів створення спецтрибуналу

Важливо
Прем'єр Нідерландів Марк Рютте і президент України Володимир Зеленський, Київ, 17 лютого
Глава нідерландського уряду Марк Рютте і президент України Володимир Зеленський, Київ, 17 лютого 2023 року. Фото: ОПУ

Президент України Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте у п’ятницю, 17 лютого, обговорили перспективи створення в Гаазі спеціального трибуналу щодо злочину російської агресії. Про це на спільній пресконференції в Києві повідомив український президент. Як зазначив Рютте, Нідерланди надішлють в Україну дві судово-експертні місії, щоб зібрати докази разом із Міжнародним кримінальним судом.

“Будуть відповідні рішення щодо заснування відповідного офісу, механізму, і ми будемо очікувати на важливі результати. І на деталі, я думаю, наше суспільство буде чекати на це”, — сказав Зеленський.

Він підкреслив, що саме Нідерланди стали першим світовим лідером в організації міжнародного розслідування.

“Говорили про важливість правосуддя. Ми створюємо міжнародний центр для прокурорських дій щодо покарання агресії. Там збираються докази, документуються вчинки також з боку російського проводу, і в Гаазі ми маємо місто правосуддя. І ми також висилаємо дві місії судово-експертних, щоб зібрати докази разом із міжнародним кримінальним судом”, — сказав Рютте.

За його словами, ті, хто відповідає за війну в Україні, мають постати перед судом.

Відповідаючи на запитання журналістів, коли запрацює міжнародний центр для прокурорських дій і коли чекати на перші рішення, Рютте сказав, що це складне питання.

“Ми хотіли би, щоб у Гаазі був цей майданчик, ми готові до цього. Ми могли би найперший офіс влаштувати в Євроюсті. Але важливо те тепер, щоб ми працювали над цим і могли розуміти, що це дуже довгий процес, потребує багато праці, нам потрібна широка підтримка”, — пояснив Рютте.

Він додав, що Україна теж над цим працює.

“Український уряд, ми це робимо спільно. Але безперечно ми вивчаємо різні варіанти з Міжнародним кримінальним судом, ми в Гаазі готові надати майданчик, ми не самі ухвалюємо, тут треба робити консультації з партнерами, тоді щось розв’язувати”, — сказав Рютте.

Що відомо про ініціативу Нідерландів щодо спецтрибуналу для РФ

Нідерланди хочуть організувати спеціальний трибунал для суду над винними у війні Росії проти України. Якщо буде потреба в такому "трибуналі з питань агресії", його можна створити в Гаазі, повідомив раніше міністр закордонних справ Нідерландів Вопке Гукстра.

За словами Гукстри, "слід розглянути всі варіанти, які призведуть до судового переслідування цих злочинів". Він зазначив, що створення трибуналу потребує “широкої міжнародної політичної підтримки” та “фінансової підтримки”, і що трибунал не повинен втручатися в роботу МКС.

Що відомо про позицію Нідерландів щодо війни РФ в Україні

Канада та Королівство Нідерландів 7 грудня подали спільну заяву про вступ у справу, порушену Україною проти Росії в Міжнародному суді ООН. Про це повідомило Міністерство міжнародних справ Канади.

"У цьому провадженні Україна прагне встановити, що Росія не має законних підстав для вжиття заходів в Україні та проти України з метою запобігання та покарання за будь-який передбачуваний геноцид", — йдеться у тексті спільної заяви.

У жовтні парламент Нідерландів підтримав резолюцію із закликом про створення спеціального трибуналу в Гаазі для судового переслідування російських військових і політичних лідерів за злочини в Україні.

Читайте також

Трибунал для Путіна. Як російське керівництво відповість за злочини в Україні

Нідерланди хочуть створити спеціальний трибунал щодо Росії

На початок