Президенти країн "Люблінського трикутника" зустрілися у Львові, Польща пообіцяла Україні роту танків Leopard

Президенти країн "Люблінського трикутника" зустрілися у Львові, Польща пообіцяла Україні роту танків Leopard

Важливо
Президенти країн "Люблінського трикутника" зустрілися у Львові, Польща пообіцяла Україні роту танків Leopard
. Президенти Литви, України та Польщі під час підписання спільної декларації у Львові, 11 січня 2023 року. Фото: t.me/verkhovnaradaukrainy

Президент Володимир Зеленский зустрівся у Львові із президентом Польщі Анджеєм Дудою та президентом Литви Гітанасом Науседою. Дуда заявив, що Польща передасть Україні роту танків Leopard, а Науседа пообіцяв надати засоби протиповітряної оборони.

Про це повідомила канцелярія президента Польщі.

"Президенти Польщі Анджей Дуда, Литви Гітанас Науседа, України Володимир Зеленський сьогодні у Львові підписали Спільну декларацію Президентів Люблінського трикутника", — йдеться у повідомленні.

Також Анджей Дуда оприлюднив відеозапис підписання декларації.

За словами Дуди, в межах угоди Україна отримає від Польщі танки Leopard.

"Рота танків Leopard буде передана Україні в рамках створення міжнародної коаліції. Таке рішення вже є в Польщі", — зазначив політик.

Він також закликав інші країни Північноатлантичного альянсу до активнішої підтримки України у протистоянні російському вторгненню.

"Цю агресію необхідно припинити. Це — один із найбільших викликів для всього вільного світу. Усі країни НАТО мають підтримати Україну. Ми бачимо цю війну на власні очі. Без нашої підтримки Україна не захиститься", — наголосив Дуда.

Окрім того, Гітанас Науседа заявив, що Литва передасть Україні засоби протиповітряної оборони.

"Сьогодні я привіз добрі новини для України. Ми передаємо системи ППО, зенітні установки", – сказав Науседа.

Він нагадав, що Литва допомагає Україні подолати наслідки російських атак на об’єкти енергетичної інфраструктури.

"Ми допомагаємо із відбудовою критичних структур енергетики. Після російських бомбардувань ми допомагаємо генераторами для ваших людей та різноманітних установ. Буквально нещодавно я спілкувався із муніципалітетами в Литві, і ми говорили про генератори для холодного сезону в Україні. І всі муніципалітети відповіли на цей заклик і роблять все, для надання цих генераторів" — зазначив політик.

Науседа додав, що Литва відкрила спеціальний український центр у Вільнюсі для понад 70 тисяч біженців.

За його словами, також президенти "Люблінського трикутника" обговорили вступ України до НАТО та ЄС, підкресливши, що Литва та Польща активно підтримують Україну на цьому шляху.

"Сьогодні говорили про гарантії безпеки, які могли б бути надані Україні на наступному саміті НАТО. Щоб Україна почувала себе безпечніше, щоб вона відчувала підтримку з боку НАТО, щоб ми могли говорити про політичне співробітництво між Україною та НАТО. Сьогодні ми маємо визнати, що війна триває. І територіальна цілісність України порушується. Спершу необхідно відновити територіальну цілісність України. Втім, членство України в НАТО не може бути викреслене з порядку денного. Ми маємо погодити алгоритми та формули, які ми будемо використовувати, щоб рухатись далі в цьому аспекті", — зазначив Гітанас Науседа.

Як заявив Анджей Дуда, він впевнений в тому, що Україна повністю відповідає умовам, щоб долучиться до європейської спільноти.

"Важливо мати підтримку з боку НАТО для України. Ця підтримка з одного боку надавалася кожного дня у цей час. Йдеться про ту підтримку, про яку ми закликаємо. Україна потребує більше такої підтримки. Ця війна триватиме. Росія буде продовжувати цю війну. Росія продовжуватиме системні дії для знищення України, щоб створити таку собі різанину в Україні, щоб надалі нищити українську інфраструктуру і міста. Їх необхідно зупинити. Для того, щоб ЗСУ могли боронити Україну ефективно, вони потребують сучасної зброї, яка має бути передана Україні збоку НАТО", — зауважив політик.

Що сказав Зеленський

Президент Володимир Зеленський подякував Польщі за підтримку.

"Сьогодні я можу сказати важливе слово для нашої оборони, для нашої держави, для нашої армії, спільного захисту і України, і всієї Європи. Це — слово "танки". Я вітаю це рішення, яке ухвалила Польща, ухвалив Анджей, ухвалив уряд Польщі", — зазначив він під час брифінгу.

Він висловив сподівання, що інші західні партнери України також долучаться до передачі бронетехніки українським Силам оборони.

"Ми очікуємо об’єднаного рішення. Одна держава "Леопардами" нам не зможе допомогти, тому що ми боремося з тисячами танків РФ. Зрозуміло, що наші люди все уже показали. Вони міцніші навіть за російські танки. Але нашим партнерам треба жаліти наших людей перш за все, бо це і скарб і потенціал для перемоги у війні, а не жаліти кількість для передачі танків у нашу державу. Обговорюємо з іншими державами. Очікуємо, не хочу конкретно називати держави, думаю, і сьогодні буде ще один важливий сигнал, позитивний від іншої держави, щодо постачання нам танків західного зразку", — зазначив президент.

Глава України також висловив подяку Литві за рішення надати засоби ППО.

"Дякую тобі Гітанасе, дякую особисто за рішення передати Україні зенітні системи, які посилять захист нашої енергетичної системи зокрема від атак іранських дронів", — сказав Зеленський.

За його словами, під час переговорів у Львові головну увагу президенти приділили безпековим питанням.

"Я проінформував наших друзів щодо ситуації на передовій нашої держави, щодо приготувань Росії нової ескалації на фронті. Ми знаємо до чого готуватись, ми знаємо, до чого готується держава-терорист. Ми будемо відповідати. Саме зараз робимо максимум, щоб будь-яка нова ескалація наблизила фінал держави-терориста. Детально обговорили постачання зброї для України, конкретні можливості обмежити потенціал російської агресії. Від імені усіх українців я дякую усім полякам, усім литовцям за готовність бути з нами разом до нашої перемоги. Ми забезпечимо це спільно як брати, союзники, як рівні серед інших у вільному світі", — наголосив гарант.

Президент додав, що українська сторона веде підготовку до саміту "Україна — ЄС", який має відбутися в Києві на початку лютого.

"Готуємось до саміту "Україна — ЄС", який має відбутись уже незабаром. Готуємось до початку переговорів щодо членства України в ЄС, які мають відбутись, ми надіємось, вже цього року", — зазначив Володимир Зеленський.

Він також висловив сподівання на прискорення інтеграції України до складу Північноатлантичного альянсу.

"Було б максимально ефективним і таким, що відповідає реальності та відповідає нашому оборонному потенціалу, рішення держав-членів НАТО про започаткування прискорення інтеграції України до Альянсу. Так було у випадку Швеції, у випадку колег з Фінляндії. Ми маємо повну підтримку наших польських, литовських друзів на шляху інтеграції. Дуже розраховуємо на відчутний прогрес у цьому напрямку на саміті у Вільнюсі уже цього року", — зауважив політик.

Що таке "Люблінський трикутник"

Люблінський трикутник — платформа для тристоронньої співпраці між Литовською Республікою, Республікою Польща та Україною, спрямована на поглиблення регіонального співробітництва у безпековій, економічній та соціально-гуманітарній сферах.

Рішення про створення Люблінського трикутника було ухвалене 28 липня 2020 міністрами закордонних справ України, Литви та Польщі Дмитром Кулебою, Лінасом Лінкявічюсом та Яцеком Чапутовичем, які підписали Декларацію про створення нового регіонального об’єднання.

План спільних дій з протидії дезінформації країнами-учасницями Люблінського трикутника на 2022-2023 рр. передбачає підготовку регулярних спільних доповідей про виклики та загрози в інформаційній сфері, розробку механізму спільного реагування на російські дестабілізаційні кампанії, обмін досвідом та посилення інституційних спроможностей з протидії гібридним загрозам.

20 грудня 2021 року саміт Люблінського трикутника відбувся у селі Гута на Івано-Франківщині. За його результатами президенти Польщі та Литви заявили про підтримку України у протистоянні з Росією та назвали пріоритетні напрямки взаємодії між трьома країнами у безпековому секторі. Учасники заходу, зокрема, обговорили взаємодію у боротьбі з дезінформацією, а також шляхи вирішення міграційної кризи на кордоні Білорусі з ЄС.

26 листопада 2022 року в Києві відбулася зустріч прем’єр-міністрів держав-учасниць Люблінського трикутника. У спільній заяві сторони, зокрема, підкреслили роль Люблінського трикутника у консолідації міжнародної підтримки України у протидії збройній агресії Росії та підтвердили готовність продовжувати активну співпрацю у відновленні територіальної цілісності та суверенітету України в її міжнародно визнаних кордонах.

Читайте також

Польща передасть роту танків Leopard, Канада купить NASAMS для України. 322 день війни. Онлайн

На початок