11 січня — 322 день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни РФ проти України. Попередні головні новини читайте тут, текстовий онлайн англійською — тут. Відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.
Головне на цей час
- Володимир Зеленский зустрівся у Львові із польським та литовським лідерами. Анджей Дуда заявив, що Польща передасть Україні роту танків Leopard.
- У Соледарі тривають бої, але попри заяви РФ, російські війська не захопили місто, і не оточили Бахмут.
- Президент Зеленський позбавив громадянства України політиків Андрія Деркача, Тараса Козака, Рената Кузьміна та Віктора Медведчука. Підставою для цих рішень стала їхня робота в інтересах Росії.
- Канада придбає у Сполучених Штатів систему протиповітряної оборони NASAMS для України, заявила міністерка оборони Канади Аніта Ананд.
На цьому Суспільне завершує текстовий онлайн подій 322 дня війни. Нову текстову хроніку — читайте тут.
Канцелярія президентки Словаччини дозволила сімом добровольцям поїхати на війну в Україні
Як пише видання Pravda, з посиланням на слова генерала у відставці Павла Мачека, президентка Словаччини Зузана Чапутова не пустила більшість громадян, які хотіли допомогти в обороні України, з міркувань безпеки.
"Вони піддаються більшому ризику, тому що є першочерговою мішенню для російських військ. Але це працює і навпаки, саме тому кадировці та вагнерівці є першочерговими цілями українських сил", — пояснив генерал.
За його словами, станом на 9 січня президентка видала загалом 26 рішень, з яких сім —про дозвіл на службу в іноземних військах і 19 – про відмову.
Російські військові обстріляли Шалигинську та Есманьську громади на Сумщині
Протягом дня 11 січня військові РФ обстріляли Шалигинську та Есманьську громади на Сумщині — повідомляють у військовій адміністрації.
По Шалигинській громаді сили РФ били з артилерії. Есманьську громаду обстріляли з мінометів. Поранених серед населення та руйнувань немає.
14 млн українців потребують психологічної допомоги через війну — Ляшко
Як повідомив міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко, війна відобразилась на психологічному стані близько 14 мільйонів українців.
"Війна має значний вплив на психоемоційний стан, і ми розцінюємо, що десь близько 14 мільйонів українців відчувають вплив війни на свій психоемоційний стан. Велика кількість з них потребуватиме психологічної підтримки. Й найперше, що ми хотіли б, аби люди робили, — це не шукали психологів, адже не завжди їх можна знайти в населеному пункті, де вони проживають, а мали доступ до психологічної підтримки", — зазначив Віктор Ляшко.
За його словами, отримати таку допомогу буде можливо через команду сімейного лікаря.
"Зараз запущений курс навчання для сімейних лікарів за стандартом ВООЗ, який чітко описує всі проблеми психоемоційного стану, на які може звернути увагу сімейний лікар", — розповів міністр.
Купання у морі на Водохреще небезпечне через міни — ОК "Південь"
Про це заявила об'єднаного пресцентру Сил оборони півдня України Наталя Гуменюк.
"Води Чорного моря, за винятком погодженого "зернового коридору", залишаються небезпечними. Тому про обрядові купання поки не йшлося, — зазначила Гуменюк. — Ми сподіваємось на свідомість громадян та розуміння небезпеки. До речі, Церква говорить, що крапля води освячує ціле море. Тому треба мати святість у собі, й вона нам допоможе перемогти. А вже після цього й будемо купатися".
У МЗС прокоментували оголошення посла України в Боснії та Герцеговині "небажаною особою"
Речник МЗС Олег Ніколенко назвав заяву президента Республіки Сербської Мілорада Додіка про оголошення посла України в Боснії та Герцеговині Василя Кирилича "небажаною особою" "нікчемною".
"Це так зване "рішення" є нікчемним. Україна не має посла в так званій «Республіці Сербскій». Василь Кирилич акредитований послом в Боснії та Герцеговині із резиденцією в Загребі. Відповідно до Конституції Боснії та Герцеговини, повноваження в сфері зовнішньої політики перебувають у виключній компетенції Президії БіГ", — зазначив речник МЗС.
Раніше президент Республіки Сербської Мілорад Додік заявив, що посол України в Хорватії Василь Кирилич, який також є послом за сумісництвом у Боснії і Герцеговині, оголошений "небажаною особою" в Республіці Сербській після того, як український дипломат назвав "нагородою від терориста терористу" рішення Додіка нагородити орденом Володимира Путіна.
У 57 регіонах Росії розселені українці — Верещук
Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" заявила міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук.
"Росія справді намагається вчинити черговий акт геноциду, не буду навіть депортацією це називати, тому що примусове, насильницьке вивезення українських громадян є актом геноциду, за що звичайно їх чекає покарання. Хотіла б звернутися до високопосадовців ворожої держави, щоб вони добре подумали перед тим, як це робити, бо відповідати будуть усі — від тих, хто приймав такі укази, до водія, який вивозив примусово українців на територію Росії", — наголосила Верещук.
Віцепрем’єр-міністр додала, що у 57 регіонах Росії розселені українці: "Це і Далекий Схід , і Сибір. І дійсно ми знаходимо українців у всіх куточках Росії. Ми ретельно фіксуємо ці факти і очевидно, що це буде основою спецтрибуналу і основою звинувачень проти Росії і їх посадовців".
Посол України в Туреччині спростував інформацію про постачання касетних боєприпасів
Про це посол України в Анкарі Василь Боднар сказав Anadolu. Таким чином він прокоментував повідомлення про те, що Туреччина нібито постачає Україні касетні боєприпаси.
"Ця заява не відповідає дійсності, і я її повністю відкидаю. Це новина, яка створена як зброя психологічних відносин, зброя інформаційних відносин для того, щоб підірвати відносини між Туреччиною та Україною і створити поганий імідж України та Туреччини у світі", — наголосив дипломат.
Він також наголосив, що міжнародне право забороняє використання касетних бомб та боєприпасів, і Україна виконує ці вимоги.
Раніше видання Foreign Policy повідомило, що Туреччина почала надсилати Україні касетні бомби американської розробки наприкінці 2022 року.
Румунські журналісти привезли допомогу херсонській родині, яка пережила окупацію
Румунський журналіст Алекс Косташе познайомився з шестирічною Надійкою Євдачовою у листопаді на площі Свободи, коли знімав репортаж про звільнення Херсона. Багато румунів зверталися до журналістів, бо хотіли допомогти херсонській дівчинці. Знайти Євдачових вдалось через соцмережі, каже Алекс Косташе. Родині привезли продукти та генератор, а дівчинці куртку та іграшкового ведмедика.
"Історія Наді дуже складна, і після нашого репортажу люди в Румунії дуже полюбили Надю, тому що вона маленька, і діти не повинні бути в таких умовах. Це дуже зачепило серця румунських глядачів", — розповів журналіст румунського суспільного телеканалу TVR.
Багато румунів зверталися до журналістів, бо хотіли допомогти херсонській дівчинці. Знайти Євдачових вдалось через соцмережі, каже Алекс Косташе. Родині привезли продукти та генератор.
Дякували за підтримку. Як львів’яни зустрічали Анджея Дуду
Під час робочого візиту у Львів президент Польщі Анджей Дуда на площі Ринок зустрівся із сотнями мешканців. Відео опублікували на Twitter-сторінці канцелярії президента Польщі.
На відео видно, що Анджей Дуда підійшов до людей, аби привітатися. Львів’яни вигукували слова вдячності, за підтримку України.
У МОЗ розповіли про наслідки війни для здоров'я українців
Як розповів в ексклюзивному інтерв'ю "Українському радіо" міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко, на тлі війни "помолодшав" інфаркт: до 2014 року середній вік хворих на нього складав 60 років, а тепер – 45-50.
“Ситуація із серцево-судинними захворюваннями в Україні не дуже хороша, тому що ковід та особливо війна призводять до того, що хвороби стають “молодшими”. Інфаркти та інсульти, наприклад, "молодшають" на 10 років", – навів статистику Віктор Ляшко. З 2014 року багато, хто воював, був під обстрілами. Тому раніше вік тих, хто страждав на ці хвороби, складав 60 років, а тепер ця цифра опустилась до 45-50 років", — розповів Віктор Ляшко.
Також, додав міністр, значно зменшилася кількість скринінгових досліджень українців та їхніх візитів до сімейних лікарів. Адже в пріоритеті зараз – безпека прожиття, а не раннє виявлення хвороб. Тому у МОЗ прогнозують зростання онкологічних захворювань: "Це призведе до того, що в нас буде виявлена велика кількість онкологічних хвороб на так званих “запущених” третіх та четвертих стадіях, які будуть потребувати зовсім інших підходів до лікування".
Зеленський підбив підсумки "Люблінського трикутника"
Рішення передати Україні танки Leopard, про яке оголосив президент Польщі Анджей Дуда на саміті президентів країн "Люблінського трикутника" у Львові, дозволить вивести військовий потенціал України на новий рівень, заявив Володимир Зеленський.
"Сьогодні тут, у Львові, для України прозвучали важливі новини під час саміту Люблінського трикутника, нашого спеціального формату з Польщею та Литвою. Польща ухвалила рішення про передачу Україні танків — я дякую за це. Дякую Президенту Дуді, уряду Польщі, усім нашим польським друзям", — сказав президент.
За його словами, рішення про передачу танків вдалося досягнути завдяки спільній роботі союзників України.
"Танки західного зразка — це робота всієї нашої антивоєнної коаліції і це новий рівень нашого потенціалу", — наголосив президент.
27 дитсадків та 53 школи у Фастівському районі обладнані укриттями — Кулеба
Про це повідомив голова Київської обласної військової адміністрації Олексій Кулеба.
"76% закладів освіти району мають укриття. Це 27 садків і 53 школи. Ще 12 — використовують сховища інших установ, що розташовані поряд", — розповів Кулеба.
За його словами, більшість укриттів укомплектовані меблями — стільцями, партами, диванами, мають вбиральні, запаси їжі, інтернет. Крім того, представники місцевої влади отримали завдання якнайшвидше відкрити ті садочки, що закриті через відсутність укриттів.
На Дніпропетровщині через обстріл військами РФ поранений 26-річний чоловік
Вдень 11 січня війська РФ з важкої артилерії вдарили по Марганцю. Про це у своєму Telegram-каналі повідомив голова Дніпропетровської облвійськадміністрації Валентин Резніченко.
"Поранений 26-річний чоловік. Його доправили до лікарні — готують до операції", — написав посадовець.
За його словами, російські снаряди пошкодили будинки. Деталі обстрілу уточнюють.
Пізніше голова Дніпропетровської облради Микола Лукашук уточнив, що чоловік отримав легкі осколкові поранення плеча та обличчя. Медики надали йому усю необхідну допомогу та дозволили батькам забрати його додому.
За уточненими даними Миколи Лукашука, через обстріл зруйнована теплиця, пошкоджено дев'ять будинків, чотири господарчі споруди, вісім авто та лінія електропередач.
Росіяни готуються до контрнаступу ЗСУ на Запорізькому напрямку — військовий оглядач
Російські військові посилюють угруповання та збільшують кількість обстрілів на Запорізькому напрямку, аби унеможливити контрнаступ ЗСУ. Про це Суспільному розповів військовий оглядач Дмитро Снєгирьов.
На його думку, це пов'язано з тим, що Сполучені Штати Америки оголосили про надання Україні чергового траншу військової допомоги, який складається виключно з наступальних видів озброєння. Тому Російська Федерація реагує на те, що найближчим часом Збройні сили України спробують покращити не тільки своє тактичне становище на запорізькому напрямку, але й відповідно розв'язати питання деокупації.
"Контроль над Мелітополем дає можливість розрізати навпіл російське угруповання. Яке зосереджене, як в Запорізькій області так відповідно на окупованих територіях Донецької області. Останні події, які відбуваються в Запорізькій області, а це передислокація особового складу російських окупантів з району Маріуполя, в район Токмака, в район Мелітополя, свідчить про те, що російські окупанти більш ніж серйозно ставляться до подібних сценаріїв розвитку подій", — зазначив Снєгірьов.
Серед можливих контрдій з боку Збройних сил України оглядач називає успішну контрбатарейну боротьбу і нанесення вогневого ураження по місцях скупчення особового складу.
У Києві не будуть скасовувати зупинку міського транспорту під час тривоги ─ КМДА
У Києві громадський транспорт під час повітряної тривоги продовжуватиме зупинятись. У КМДА пояснюють, що під час небезпеки люди повинні перебувати в укриттях.
Про це перший заступник голови Київської міської державної адміністрації Микола Поворозник повідомив в інтерв'ю ТСН.
"Знаючи ситуацію з частими обстрілами в столиці, та влучаннями в інфраструктурні об’єкти, я б не рекомендував їздити біля них під час повітряної тривоги на громадському транспорті чи в маршрутках... Ми можемо багато моделювати та вигадувати, але під час повітряної тривоги люди мають бути в укриті!" — застерігає Поворозник.
Посадовець розповів й про можливість будування укриття на зупинках громадського транспорту в Києві на прикладі тих, які облаштовані в Ізраїлі.
Він зауважив, що для того, щоб встановлювати подібні укриття, вони мають бути виконані за відповідними стандартами та нормами. Він зазначив, що наразі немає відповідних державних стандартів на такі укриття.
Щоб облаштувати такий прихисток, потрібні наступні критерії: на скільки людей розраховане таке укриття, скільки людей там мають сидіти та стояти, буде там туалет, чи ні та якою буде категорія міцності такого укриття.
На Луганщині фіксують переповнення медичних закладів пораненими російськими окупантами — Генштаб
На тимчасово окупованій частині Луганської області фіксують переповнення медичних закладів пораненими російськими окупантами. Про це йдеться у вечірньому зведенні Генштабу ЗСУ.
"Станом на 9 січня, тільки у місцевій лікарні Марківки Луганської області додатково розгорнуто 100 ліжко-місць", — розповіли у Генштабі.
Голова МАГАТЕ Гроссі відвідає Україну наступного тижня
Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі приїде в Україну з візитом. Про це він повідомив в ефірі RaiNews24.
"Я все одно буду в Україні наступного тижня", — зазначив він.
Гроссі додав, що зустрінеться з президентом Володимиром Зеленським, прем’єр-міністром Денисом Шмигалем і міністром закордонних справ Дмитром Кулебою. Зокрема, він планує обговорити ситуацію на Запорізькій атомній електростанції, яка перебуває під окупацією російських військових.
"Переговори (між Києвом і Москвою — ред.) продовжуються, для мене важливо захистити цю станцію. Ця угода не є неможливою, тому що ядерна катастрофа ні в чиїх інтересах, навіть росіян", — підкреслив Гроссі.
РФ обмежує виїзд за кордон та посилює репресії на окупованих територіях — Генштаб
Російські окупаційні сили посилюють репресії проти мешканців територій України, підконтрольних РФ. Окрім того, керівництво Росії обмежує виїзд військовозобов’язаних за кордон. Про це у вечірньому зведенні повідомляє Генеральний штаб Збройних сил.
"У населених пунктах тимчасово захопленої території Херсонської області російські загарбники посилюють режимні заходи, перевіряють місцеве населення. Особлива увага приділяється мобільним телефонам", — йдеться у повідомленнію
Також лікарні на окупованих територіях України переповнені пораненими росіянами, зазначається в дописі.
"Посилюється тенденція переповнення медичних закладів у тимчасово окупованих населених пунктах пораненими російськими окупантами. Так, станом на 9 січня, тільки у місцевій лікарні Марківки Луганської області додатково розгорнуто 100 ліжко-місць", — розповіли в Генштабі.
Окрім того, за інформацією ГШ, прикордонна служба ФСБ Російської Федерації з 9 січня ввела в дію наказ про забезпечення обмежень щодо виїзду за кордон громадян, які придатні до військової служби.
Варшава передасть вагони для київського метро
Мер Варшави Рафал Тшасковський та мер Києва Віталій Кличко підписали листа про співробітництво між метрополітенами обох міст. Також польська столиця передасть Києву 60 вагонів метро. Про це повідомляє КМДА.
Зазначається, що 11 січня Віталій Кличко зустрівся з мерами чотирьох європейських країн, які є членами Пакту вільних міст. Він зазначив, що від початку російського повномасштабного вторгнення Варшава, Прага, Братислава і Будапешт не припиняють допомагати Києву.
Європейські мери під час візиту оглянуть місця російських атак на цивільні об’єкти Києва, відвідають міський клінічний госпіталь для ветеранів війни, реабілітаційний центр для дітей з інвалідністю, один зі столичних пунктів обігріву. А також відвідають Бучу на Київщині.
"Мери чотирьох європейських столиць наголосили, що і надалі допомагатимуть Києву – зокрема, обладнанням, щоб пройти цю складну зиму, гуманітарно та в майбутньому відновленні й відбудові української столиці", ─ йдеться в повідомленні.
У п'яти лікарнях на Одещині облаштують артезіанські свердловини на випадок блекауту
У п'яти медзакладах Одеської області облаштують артезіанські свердловини. Про це 11 січня повідомили в пресслужбі Одеської ОВА.
Артезіанські свердловини з системою доочищення води на випадок блекауту облаштують на території Одеського обласного онкологічного диспансеру, Одеської обласної клінічної лікарні, Одеської обласної дитячої лікарні, Одеського обласного центру психічного здоров'я та Дунайської обласної лікарні в Ізмаїлі. Роботи планують завершити за кілька місяців.
Наразі роботи почалися в Одеському обласному центрі психічного здоров'я.
Чому складно визволяти цивільних з російського полону
Близько тисячі цивільних заручників з північних регіонів України можуть незаконно утримуватися в Росії. Цифра приблизна, розповіла Суспільному координаторка Медійної ініціативи за права людини Ольга Решетилова. На окупованих територіях вивезення людей не припиняється. Як їх повернути в Україну і чому цей процес затягується, пояснюємо в матеріалі
Шойгу зняв з посади командувача військами РФ в Україні Суровікіна: кого призначили замість нього
Міністр оборони Росії Сергій Шойгу зняв з посади командувача російськими військами в Україні генерала Сергія Суровікіна, призначивши замість нього голову Генштабу РФ Валерія Герасимова.
Про це повідомляє російське інформаційне агентство РІА Новости із посиланням на Міноборони РФ.
"Шойгу 11 січня здійснив нові призначення керівництва спецоперацією. Командувачем Об'єднаного угрупування військ призначено начальника Генштабу Валерія Герасимова, повідомляє", — йдеться у повідомленні.
Бої за Соледар тривають — Генштаб
У вечірньому зверненні Генштаб інформує, що впродовж доби російські військові завдали 2 ракетних та 22 авіаційних ударів, здійснили 18 обстрілів з реактивних систем залпового вогню, зокрема і по цивільній інфраструктурі.
"Основні зусилля противник зосереджує на спробах повного захоплення Донецької області, проводить наступальні дії на Бахмутському напрямку. Намагається взяти під контроль місто Соледар та шляхи постачання наших підрозділів, зазнає великих втрат, бої тривають", — йдеться в повідомленні.
Також, безуспішні наступальні дії окупанти ведуть на Авдіївському напрямку. На Куп’янському та Новопавлівському напрямках окупанти намагаються покращити тактичне положення, а на Лиманському, Запорізькому та Херсонському — обороняються.
У Генштабі зазначили, що в населених пунктах тимчасово захопленої території Херсонської області російські окупанти посилюють режимні заходи, перевіряють місцеве населення. Особлива увага приділяється мобільним телефонам.
"Посилюється тенденція переповнення медичних закладів у тимчасово окупованих населених пунктах пораненими російськими окупантами. Так, станом на 9 січня, тільки у місцевій лікарні Марківки Луганської області додатково розгорнуто 100 ліжко-місць", — йдеться в повідомленні.
Українська авіація протягом доби завдала тринадцять ударів по районах зосередження окупантів та три удари по позиціях зенітно-ракетних комплексів окупантів. Окрім того, Сили оборони збили російський гелікоптер Ка-52, а також два розвідувальних БпЛа, тип яких уточнюється.
Підрозділи ракетних військ і артилерії Сил оборони України уразили російський пункт управління, чотири райони зосередження живої сили та військової техніки противника, а також три склади боєприпасів.
"Контрнаступ вже йде": в Одесі обговорили наступальні дії ЗСУ
11 січня в Media Center Ukraine — Odesa провели обговорили контрнаступ ЗСУ на окуповані території. На події побував кореспондент Суспільного.
За словами начальниці координаційного пресцентру сил охорони та оборони Півдня Наталя Гуменюк, контрнаступ ЗСУ наразі триває й полягає у знищенні російських ресурсів:
"Всі чекають екшену, якоїсь активності, яку можна красиво зняти, показати. Контрнаступальна операція — це в принципі і є вимотування сил ворога. Якщо ви просто навіть на пальцях порахує кількість бавовняних привітів, як за останній місяць передали у тилові позиції ворога, то зрозумієте, що контрнаступ вже йде. І знову буде так, як на Херсонщині. Проведення методичної роботи зі знищення запасів, сил і резервів ворога це вже є контрнаступ", — розповіла Гуменюк.
За словами одеського військового аналітика Олександра Коваленка, для майбутнього звільнення можна розглядати Луганщину, Донеччину, Запорізьку область та лівобережну Херсонщину:
"Саме ці локації ми можемо розглядати для майбутнього звільнення. Кожна зі своєю специфікою, досить серйозною специфікою. Кожна з них знаходитись знаходиться на сьогодні у стані того чи іншого відсотка підготовки до контрнаступу. Наскільки ці умови вже сформовані. Наскільки можна використовувати той ресурс, що зараз є у Збройних Сил України, щоб звільнити ту чи іншу локацію. Тільки Генштаб ЗСУ знає, де саме будуть відбуватись ті події по звільненню територій, які будуть відбуватись найближчим часом".
Міністри оборони України і Туреччини обговорили питання регіональної безпеки
Міністр оборони України Олексій Резніков написав: "Радий розмові з великим другом, Міністром національної оборони Туреччини Хулусі Акаром. Обговорили наші наступні кроки щодо забезпечення регіональної безпеки. Подякував Туреччині за постійну підтримку України і за відданість турецько-українському співробітництву".
З початку року на Одещині підірвали п'ять морських мін, які винесло до узбережжя
За 11 днів 2023 року до узбережжя на Одещині винесло п'ять морських мін. Їх підірвали фахівці. Про це в коментарі Суспільному повідомила начальниця координаційного пресцентру сил охорони та оборони Півдня Наталя Гуменюк.
Міни, які російські військові розставили у березні, зриває з кріплень штормове море.
"Зараз шторм посилюється. Це говорить про надзвичайну небезпеку. В мінах є чутливі елементи, які можуть бути приведені у дію навіть при легкому дотику. Були випадки детонування біля берега під час теліпання у воді. Уламки розлітаються на 100-150 м", – пояснила Гуменюк.
Литва передасть Україні ППО та зенітні установки
Президент Литви Ґітанас Науседа заявив, що його держава передасть Україні системи протиповітряної оборони та зенітні установки.
"Сьогодні ми хочемо, щоб ця війна якомога швидше завершилась перемогою України. Ми хочемо показати, що у 21 столітті така жорстока війна просто не може відбуватись у світі. А якщо вона відбувається, то тоді порушники мають постати перед наслідками. Зараз ми робимо все можливе, щоб надавати підтримку Україні, зокрема військову. Сьогодні я привіз добрі новини для України. Ми передаємо системи ППО та певні зенітні установки", — сказав він.
Кириленко розповів про гуманітарну ситуацію в Соледарі
У Соледарі на Донеччині залишаються понад 500 цивільних, сказав Суспільне Новини начальник Донецької ОВА Павло Кириленко. Він додав, що евакуацію з Соледара розпочнуть, коли зрозуміють, як можна заїхати у місто спецтранспортом.
"Зараз у місті найгарячіше пекло, але люди, які до цього жили під постійним вогнем, відмовляються виїжджати", — каже Кириленко.
Укроборонпром розгорнув серійне виробництво осколкових мін на базі однієї з країн НАТО
Державний концерн "Укроборонпром" налагодив серійне виробництво 82-мм мінометних пострілів за кордоном, на потужностях однієї з країн-членів НАТО. У концерні зауважили, що "міна є в рази кращою за штатну".
"Кількість смертоносних осколків, зафіксованих під час випробувань на щитах мішеней та на майданчику мішеневої обстановки, у 2-2,5 рази більша, ніж повинна мати штатна міна. Розміри та форма осколків також кращі за штатні", — йдеться в повідомленні.
Так, згідно зі стандартом, під час розриву штатної міни кількість осколків, які мають уразити ціль на відстані 5 метрів, повинна сягати 198 од., на відстані 10 метрів – 70 од., а на відстані 15 метрів – 41 од. У боєприпасу, вдосконаленого фахівцями підприємств Укроборонпрому, це 460, 140 та 69 осколків відповідно.
Артилерійська осколкова міна 82-мм призначена для ураження живої сили противника з міномета на відстані до 4500 метрів.
Росія передислокувала пункти запуску Шахедів до Краснодарського краю через небезпеку — Гуменюк
Російська армія перенесла пункти запуску дронів-камікадзе Shahed-136 до Краснодарського краю. Використовувати дрони з напрямку Херсонщини та Криму стало небезпечно. Про це в коментарі Суспільному 11 січня повідомила начальниця координаційного пресцентру сил охорони та оборони Півдня Наталя Гуменюк.
"Шахеди вони використовують зараз з напрямку Азовського моря — це Краснодарський край. Той берег. Розташовувати їх на території тимчасово окупованої Херсонщини та Криму для них вже небезпечно. Вони вже мали сумний досвід, коли їх центри з підготовки цих фахівців, в тому числі з залученням іноземних інструкторів, були відвідані "бавовнятком", — зазначила Гуменюк.
Вона також додала, що російська армія може застосовувати ракети "Калібр" проти об'єктів критичної інфраструктури, проте їхня кількість зменшилася:
"За нашими даними, вони вже перейшли рубіж недоторканого запасу. Хоча вони можуть виготовляти ракети, але це все ж неспіврозмірний час — використання і виготовлення цих ракет. Є складнощі й з логістикою. Тому що завезення в Крим цих ракет для них ускладнене. У тому числі через неповну працездатність кримського мосту".
Говорили про обмін: Лубінець зустрівся з президентом Туреччини
Уповноважений Верховної ради України з прав людини Дмитро Лубінець у рамках візиту до Анкари зустрівся з президентом Турецької Республіки Реджепом Таїпом Ердоганом.
Лубінець написав, що під час зустрічі з Ердоганом вони обговорили низку важливих питань:
- щодо свободи політв’язнів “бранців Кремля”, які були затримані та ув’язненні Росією і на їхнє переконання скоїли кримінальні злочини на території Криму;
- повернення додому українських важкопоранених військовослужбовці, які наразі знаходяться на території РФ;
- повернення цивільних громадян України, які відбувають великі тюремні терміни з 2014 року на території РФ та на ТОТ Донецької та Луганської областей;
- повернення цивільних українців, яких було незаконно затримано, і яких утримують у Росії від 24 лютого 2022 року;
"Звернули увагу на важливості знайти юридичний механізм, який допоможе повернути додому всіх цивільних заручників, які знаходяться у тюрмах РФ", — зазначив Лубінець.
Генсекретар МЗС Естонії прибув до Києва
Генеральний секретар Міністерства закордонних справ Естонії Йонатан Всевіов прибув до Києва. Він наголосив, що повну територіальну цілісність України буде відновлено, а винних у злочинах притягнуто до відповідальності.
"Ставки у цій війні не можуть бути вищими: агресія як інструмент управління державою або буде дискредитована, або стане нормою. Естонія підтримує Україну. Агресія має бути придушена, повну територіальну цілісність України відновлено, а винних у злочинах притягнуто до відповідальності”, — написав він.
Росія готується до масованої атаки: Гуменюк розповіла про плани армії РФ та ситуацію у морі
Сили оборони фіксують підготовку російської армії до нової масованої ракетної атаки: Росія застосовує безпілотники для розвідки та відправила кораблі на переспорядження. Про це в коментарі Суспільному повідомила начальниця координаційного пресцентру сил охорони та оборони Півдня Наталя Гуменюк.
"Активність безпілотних розвідників, яку ми спостерігаємо за крайній тиждень, говорить якраз про підготовку до такого масованого обстрілу. Оскільки вони спочатку збирають інформацію про ті цілі, які вони хочуть уразити. Скоріше за все це будуть об’єкти критичної інфраструктури. Вони продовжують намагання створити техногенні незручності нашому населенню, зокрема й в умовах похолодання. Вони продовжують вишукувати системи протиповітряної оборони, які мріють уразити"? — говорить Гуменюк.
Як зазначила Гуменюк, штормова погода не сприяє тому, щоб корабельне угрупування було в морі, саме тому російська армія вивела його у пункти базування. Проте ситуація може змінитися у будь-який момент:
"Сьогодні ми можемо фіксувати один корабель з усього корабельного угруповання, при тому, що ракетоносії перебувають у пунктах морського базування. Але спостерігаючи за їхньою діяльністю можемо спостерігати, що після масованого ракетного обстрілу новорічного завели кораблі в тому числі й для переспорядження, оскільки були використанні всі ракети, які знаходились на той момент на бортах".
За словами Гуменюк, погода до кінця тижня буде штормовою. Тому мінна небезпека залишається актуальною і це не сприятиме виходу кораблів у відкрите море, проте вивести ракетоносії у російської армії можливість буде.
Чи домовилися обмудсмани України та РФ про обмін 40 полонених — роз‘яснення офісу Лубінця
Інформація про те, що під час зустрічі у Туреччині омбудсмани України і Росії домовилися про обмін 40 військовополоненими, є некоректною. Про це Суспільному повідомила прессекретарка Уповноваженого Верховної ради з прав людини Дмитра Лубінця Тетяна Шелест. Раніше про таку домовленість повідомив SkyNews із посиланням на російську Уповноважену з прав людини Тетяну Москалькову.
"Щодо обміну 40 військовополонених, це не правдива інформація, яка вийшла з уст Тетяни Москалькової, і вийшло непорозуміння журналістів", — сказала Шелест.
За її словами, під час зустрічі було багато обговорень, однак чіткої домовленості про обмін 40 військовополонених не було.
В Соледарі тривають важкі бої — Міноборони
Заступниця міністра оборони Ганна Маляр повідомила, що після понесених втрат, російські військові вкотре здійснили заміну своїх підрозділів, збільшили кількість "вагнерівців" та намагаються прорвати оборону українських військ і повністю захопити місто. Вона наголосила, що противник не має успіху.
Вдень армія РФ вчергове обстріляла Курахове, поцілили у громадську вбиральню
Вдень 11 січня російська армія вчергове обстріляла Курахове. Снаряди влучили у громадську вбиральню та адмінбудівлю. Загиблих та поранених серед мирних жителів немає.
Про це повідомив голова Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.
"Прямим влучанням пошкоджено адмінбудівлю та громадську вбиральню, частково пошкоджена житлова п'ятиповерхівка та колектор. Також є влучання на територію підприємства — технологічний процес не припинено", — повідомив Кириленко.
Кінбурнський півострів звільнять разом зі всією Херсонщиною — військові
Острови у дельті Дніпра та Кінбурнський півострів станом на 11 січня знаходяться під вогневим контролем Сил оборони України. Звільнення цих територій можливе лише під час повного звільнення Херсонської області від російських військ, в ефірі загальнонаціонального марафону "Єдині Новини" розповів керівник об’єднаного пресцентру сил оборони таврійського напрямку полковник Євгеній Єрін.
За словами Єріна, Збройні сили України спостерігають за діями військових армії РФ на тимчасово окупованій території Херсонської області. Контролюють їх пересування та завдають вогневих ударів.
"Це стосується не тільки острову Потьомкінський, це стосується всієї групи островів на даному напрямку — постійного контролю над цими островами немає. Але вогневий контроль за ситуацією з боку Сил оборони України постійно тримаємо", — пояснив полковник.
Сам Кінбурнський півострів, каже керівник пресцентру, більше контролюють російські військові.
"Завдяки нашому вогневому контролю армія РФ не може зосереджувати постійних великих груп своїх військ. Казати про певний контроль з боку росіян можна, але сказати, що це великий контроль, то ні", — сказав Євгеній Єрін.
Як пояснив військовий, окреме звільнення Кінбурнської коси недоцільне.
"І острови, й Кінбурнська коса — їхнє звільнення можливе лише під час загального звільнення наших територій. Через те, що там відкрита місцевість і вогневе ураження з боку противника може нанести більше шкоди, ніж ми отримаємо переваг під час звільнення даної території", — розповів полковник Єрін.
Сили та засоби, які потрібні для звільнення й утримання Кінбурнського півострова, каже офіцер, не порівняно більші, ніж ті переваги, які отримають українські військові.
"Кінбурнська коса та логістика на неї. В окупантів є сухопутний коридор до Кінбурнської коси, в нас його на даний час немає. Тільки під час повномасштабного звільнення Херсонщини це буде мати сенс й буде доцільним" — сказав Євгеній Єрін.
Російські військові атакували перинатальний центр у Херсоні
Голова Херсонської ОДА Ярослав Янушевич повідомив, що через вибух випущеного військовими РФ снаряда у Херсоні загорівся перинатальний центр. Вибуховою хвилею вибило вікна у дитячому відділенні та пошкодило один із лікарських кабінетів.
За попередньою інформацією, працівники центру, пацієнтки та діти живі і неушкоджені. Наразі спеціалісти усувають наслідки підлої атаки окупантів проти жінок з немовлятами та медиків.
Внаслідок обстріла Херсона минулої доби під завалами загинув чоловік — прокуратура
Херсонська обласна прокуратура розпочала досудове розслідування за фактами загибелі чоловіка та поранення п'ятьох людей минулої доби 10 січня. Про це у Telegram повідомляє Херсонська обласна прокуратура.
За даними слідства, минулої доби 10 січня внаслідок влучання снаряда в житловий будинок під завалами загинув чоловік. За добу п’ять людей отримали травми різного ступеня тяжкості.
Також пошкоджені дитяча лікарня, приватні та багатоквартирні будинки.
Туреччина, імовірно, надіслала в Україну касетні боєприпаси — Foreign Policy
Туреччина почала надсилати Україні касетні бомби американської розробки наприкінці 2022 року. Про це пише Foreign Policy з посиланням на нинішніх і колишніх американських та європейських чиновників, знайомих із цим рішенням.
Союзник по НАТО почав відправляти перші партії так званих вдосконалених звичайних боєприпасів подвійного призначення (DPICM) в листопаді 2022 року, пише видання. Вони були виготовлені за часів холодної війни за угодою про спільне виробництво з США.
Зброя призначена для знищення танків шляхом розриву на більш дрібні суббоєприпаси, які можуть залишатися на полі бою роками, якщо не вибухнуть відразу. Кожен снаряд розкидає близько 88 бомб. Сполученим Штатам заборонено експортувати DPICM згідно з американським законодавством через високий відсоток невдач, зазначає Foreign Policy.
Зеленський прибув на Львівщину
У середу, 11 січня, Володимир Зеленський прибув на Львівщину. Про це він повідомив у своєму Telegram-каналі. Свій візит президент розпочав із вшанування захисників України на Личаківському кладовищі.
"Розпочав свій візит до Львова з найважливішого – вшанування пам'яті українських воїнів. Слава всім, хто віддав життя за нашу свободу і незалежність нашої держави! Слава Україні!", — написав Зеленський.
Разом із президентом загиблих воїнів вшанували керівник Офісу Президента Андрій Єрмак та заступник керівника Офісу Президента Кирило Тимошенко. Також були присутні міський голова Львова Андрій Садовий та начальник Львівської ОВА Максим Козицький.
Єноту з Херсона видали російський паспорт
Викраденому окупантами єноту з Херсона видали російський паспорт. Про це 10 січня написали у російських ЗМІ.
"Кримські ветеринари зробили мені щеплення від сказу і видали відразу два паспорти – РФ і міжнародний. (...) Загалом, це було зовсім не боляче, але зате я тепер повноправний Єнот з документами", – йдеться у дописі в одному з Telegranm-каналів.
Раніше єнота окупанти зарахували "курсантом спеціалізованого факультету інформаційної безпеки Мелітопольського державного університету".
Вкрадену тваринку окупанти називають "символом" перемог Росії в Україні. Єнота росіяни часто використовують для своєї пропаганди. Росіяни виправдали вивезення тварин тим, що у разі підриву Каховської греблі острів, на якому знаходиться зоопарк, неминуче змиє потоками води.
На Бахмутському напрямку російські військові здійснили за добу майже 250 обстрілів
Російські військові упродовж доби 249 разів обстріляли українські позиції на Бахмутському напрямку, в ефірі загальнонаціонального телемарафону сказав речник Східного угрупування ЗСУ Сергій Череватий.
"За цю добу на бахмутському фронті було 249 обстрілів різними видами артилерії", — зазначив він.
Водночас Череватий наголосив, що Сили оборони постійно знищують склади російських окупантів, тому окупанти змушені віддаляти місця розвантаження снарядів не ближче 100 км від передової.
"Зараз вони зосередилися конкретно на бахмутському, авдіївському, лиманському напрямках… Але дозволити постійного вогневого дощу вони собі вже не можуть. Боєприпаси потрібно доставляти з більшої відстані, тому вони шукають їх в різних країнах, щоб закупити. Бо інтенсивність війни тут просто неймовірна", — сказав він.
Речник також підтвердив, що продовжуються важкі бої за Соледар, там складна ситуація, але контрольована.
"Там зараз ідуть важкі бої. Там складна обстановка, але ситуація на контролі у керівництва Збройних сил, Головнокомандувача, керівництва Східного угрупування військ. Зараз йде потужна робота над тим, щоб ухвалити максимально ефективні управлінські рішення, які дозволять стабілізувати там ситуацію і нанести максимальну шкоду ворогу з мінімальними втратами для нас", — підкреслив речник Східного угрупування ЗСУ.
За добу внаслідок російської агресії загинула людина та було поранено шістьох цивільних
В Україні за минулу добу, 10 січня, російські війська вбили одного мирного жителя, ще шістьом цивільним завдали поранень. Як повідомив заступник керівника Офісу Президента Кирило Тимошенко з посиланням на обласні військові адміністрації, загиблий виявлений у Донецькій області, один житель регіону дістав поранення. Решта поранених була в Херсонській області.
Гайдай: Звільнені села Луганщини щодня потерпають від обстрілів
Звільнені села Луганщини потерпають від щоденних обстрілів російської армії. Українська влада та волонтери привозять людям гуманітарну допомогу та пропонують евакуюватись. Про це розказав голова Луганської військової адміністрації Сергій Гайдай.
"Життя людей в деокупованих селах Луганщини дуже складне. Ці села перебувають під постійними обстрілами росіян. Майже всі населені пункти обстрілюються. Такі населені пункти як Макіївка або Новоселівське розбили вщент, там немає жодного вцілілого будинку. Людей залишається не так багато. На другій лінії людей трохи більше, але і там відбуваються обстріли", — розказав він.
Людям постійно пропонують евакуюватись та регулярно доставляють гуманітарну допомогу — харчі, побутову хімію, ліки та будівельні матеріали.
"На жаль, люди або зовсім не хочуть нікуди їхати, або погоджуються виїхати тільки тоді, коли вони підіймаються зі сховища, а в їх будинок був прильот. От тоді вони погоджуються виїхати", — розказав Гайдай.
У ГУР повідомили, що РФ обмежила виїзд з країни військовозобов'язаним
У Головному управлінні української розвідки заявили, що в Росії з 9 січня обмежили виїзд з країни військовозобов’язаним, в тому числі обмежено придатним до служби.
"Відповідний наказ російська ФСБ надіслала до всіх прикордонних управлінь країни", — йдеться в повідомленні ГУР.
В текст наказу ФБС, за даними розвідки, зазначено: "З 9 січня 2023 з 00 годин 00 хвилин прикордонним управлінням ФСБ Росії забезпечити обмеження виїзду за межі території Російської Федерації громадян, які мають висновок про готовність до військової служби з категорій "А", "Б" і "В".
Це означає, що для виїзду зазначених категорій громадян буде закрито можливість виїзду в усіх пунктах пропуску на всіх напрямках. При цьому, як зазначено в тексті наказу, виїзд заборонено також обмежено придатним до військової служби (категорія "В"). Призовників, які належать до цієї категорії, звільняють від призову в мирний час, від військових зборів та зараховують до запасу.
Російські окупанти обстріляли дитячу обласну лікарню у Херсоні
Ввечері 10 січня російські війська знову обстріляли дитячу обласну лікарню у Херсоні. Про це в Telegram повідомляє керівник Херсонської ОВА Янушевич. Влучили в неонатальний корпус, в будівлі вибиті всі вікна. Також пошкоджена поліклініка медичного закладу. Поранених та загиблих немає, йдеться в повідомленні.
Росія вивела в Чорне море один корабель — ВМС
Російська Федерація вивела на бойове чергування в Чорне море один корабель. Про це повідомляють Військово-морські сили Збройних сил України. В Азовському морі, за даними ВМС, РФ продовжує контролювати морські комунікації, утримуючи на бойовому чергуванні два кораблі. У Середземному морі зафіксована присутність дев'яти російських кораблів, серед яких п'ять ракетоносіїв, оснащених загалом 72 "Калібрами".
Прохід Керч-Єнікальською протокою до Азовського моря в інтересах РФ за добу здійснили чотири судна, з них жодне не йшло із протоки Босфор. Прохід суден до Чорного моря в інтересах РФ протягом доби не зафіксований.
Всі українські АЕС готуються прийняти постійні моніторингові місії МАГАТЕ
Найближчим часом на всіх атомних електростанціях, розташованих на підконтрольній Україні території, працюватимуть постійні моніторингові місії МАГАТЕ. Про це повідомляє "Енергоатом".
Рішення ухвалили у відповідь на пропозицію України МАГАТЕ.
В.о. голови Держатомрегулювання Олег Коріков пояснив, що головна мета цих місій — моніторинг стану ядерної та радіаційної безпеки на ядерних установках в умовах війни. 23 листопада внаслідок ракетної атаки всі енергоблоки українських АЕС були відключені – спрацював аварійний захист, — заявив Коріков.
Енергосистема не в змозі покрити споживання, в двох областях аварійні відключення — Укренерго
Станом на ранок 11 січня споживання електроенергії в Україні підвищилось через суттєве зниження температури на сході та в центрі країни. Через це зріс дефіцит потужності, пише НЕК Укренерго. До всіх областей довели ліміти споживання, з 7:00 у Дніпропетровській та Харківській областях ліміти були "критично перевищені", тому застосували аварійні відключення.
Ведуться ремонтні роботи, у прифронтових регіонах на сході та півдні ситуація з електропостачанням залишається складною через пошкодження електромереж внаслідок бойових дій.
"Наразі енергосистема не в змозі покрити споживання у повному обсязі через пошкодження та тимчасову окупацію ворогом низки електростанцій, які виробляють електроенергію, серед яких і Запорізька АЕС, потужності якої дозволили б у повній мірі покрити потребу в електроенергії", — додали в Укренерго. Там знову закликали українців розумно споживати електроенергію.
"Користуйтеся енергоємними приладами почергово. Це дозволяє знизити навантаження на енергосистему та зменшити необхідність застосування обмежень", — зазначили в НЕК.
В Анкарі розпочалася друга зустріч омбудсменів України та РФ — ЗМІ
В Анкарі в рамках міжнародної конференції омбудсменів проходить друга двостороння зустріч уповноважених з прав людини України та Росії. Зустріч відбувається без присутності преси, повідомляє Укрінформ.
Міжнародна конференція омбудсменів "Майбутнє прав людини у 21-му столітті", в якій бере участь українська делегація на чолі з Уповноваженим Верховної Ради з прав людини Дмитром Лубінцем, стартувала в Анкарі 11 січня. Конференція триватиме два дні.
Цієї ночі Лубінець уже мав перемовини з Москальковою. Обговорили гуманітарні проблеми, пов’язані з наданням правозахисної допомоги громадянам двох країн.
Росіяни обстріляли дитячу лікарню в Херсоні
Увечері 10 січня армія РФ обстріляла дитячу лікарню у Херсоні. У будівлі неонатального корпусу вибиті всі вікна. Також пошкоджена поліклініка медичного закладу. Загиблих і поранених немає, повідомила Херсонська ОВА.
У Снігурівці на Миколаївщині будуть планові підриви вибухонебезпечних предметів
У Снігурівці (біля подвійного переїзду) 11-го січня триватимуть планові підриви вибухонебезпечних предметів, повідомив начальник міської військової адміністрації Іван Кухта.
Жителів громади просять бути обережними та без зайвої потреби не наближатися до потенційно безпечної ділянки.
Рада на найближчому засіданні позбавить мандатів ще чотирьох депутатів від заборонених партій
Про це повідомив голова провладної фракції "Слуга народу" Давид Арахамія. "Це відбудеться у конституційний спосіб. Тобто, без шансів на оскарження в судах", — написав він у Telegram.
Напередодні президент України Володимир Зеленський припинив громадянство чотирьох народних депутатів: Віктора Медведчука, Тараса Козака, Рената Кузьміна (всі - від забороненої "Опозиційної платформи - За життя") та Андрія Деркача.
Згідно з Конституцією, в разі припинення громадянства припиняються і повноваження нардепа в Раді.
Німеччина надасть ще 20 млн євро на закупівлю 10 тисяч терміналів Starlink для України
Німеччина надасть Україні ще 20 млн євро. На ці кошти будуть придбані термінали Starlink. Третину з них передадуть в ЗСУ, повідомили у Міністерстві закордонних справ Німеччини. Глава МЗС Німеччини Анналена Бербок під час візиту в Харків заявила, що Берлін профінансує покупку 10 тисяч станцій Starlink.
"Доступ до Інтернету є порятунком для місцевих жителів і дозволяє решті світу знати, що відбувається в Україні. “Starlink” закриває прогалину, де більше немає доступу до Інтернету через зруйновану цивільну інфраструктуру. Німеччина надасть на це 20 мільйонів євро. Загалом за рахунок цього можна профінансувати 10 000 наземних станцій. Третина наземних станцій також піде на користь Збройних сил України. Зв’язок у реальному часі дозволяє українським воїнам координувати захист Батьківщини та краще захищатися від атак Росії", — йдеться у повідомлені МЗС.
СБУ проводить перевірки в урядовому кварталі Києва
Служба безпеки проводить безпекові заходи в урядовому кварталі Києва.
Мета — "посилити захист важливих держоб’єктів, а також підвищити безпеку керівництва держави".
Працівники служби оглядають приміщення на наявність заборонених предметів, також можлива перевірка людей і автівок, повідомили в СБУ. Також можуть обмежити проїзд вулицями столиці.
Російські війська не захопили весь Соледар — ISW
Російські війська не захопили весь Соледар попри кілька неправдивих заяв росіян, що місто впало і що Бахмут перебуває під загрозою неминучого оточення. Про це йдеться в аналітичному звіті американського Інституту вивчення війни (ISW). Речник Сил оборони України Східного напрямку, полковник Сергій Череватий спростував Суспільному розповсюджену окупантами інформацію, що Соледар перебуває під контролем росіян.
"Росіяни кажуть, що він під їхнім контролем, це неправда. Деталі у зведенні Генштабу чекайте", — сказав Череватий.
Вночі пресслужба власника ПВК “Вагнера” Євгена Пригожина повідомила, що нібито вся територія Соледара взята під контроль їхніми бійцями.
За даними ISW, кілька російських джерел також стверджували, що сили групи “Вагнера” просунулися на захід від Соледара 10 січня. Тоді Пригожин спростував ці заяви, зазначивши, що сили ПВК “Вагнера” все ще ведуть боротьбу проти скоординованого українського опору. Станом на 10 січня ISW спостерігала лише візуальне підтвердження присутності сил групи “Вагнера” в центрі Соледара.
“Реальність поблочного контролю місцевості в Соледарі затьмарюється динамічним характером міських боїв, і російські війська в основному намагаються досягти значних тактичних переваг в районі Соледара протягом декількох місяців. Навіть якщо прийняти за чисту монету найщедріші російські заяви, захоплення Соледара не означатиме негайного оточення Бахмута”, — йдеться в аналітичному звіті.
Контроль над Соледаром не обов'язково дозволить російським військам встановити контроль над критично важливими українськими наземними лініями зв'язку до Бахмута, зазначили в ISW.
Українські військові спростували заяви окупантів, що ті контролюють Соледар
Речник Сил оборони України Східного напрямку полковник Сергій Череватий спростував Суспільному розповсюджену окупантами інформацію, що Соледар перебуває під контролем росіян.
"Росіяни кажуть, що він під їхнім контролем, це неправда. Деталі у зведенні Генштабу чекайте", — сказав Череватий.
В Урядовому кварталі у Києві СБУ зараз проводить планові безпекові заходи. Про це Суспільному повідомили джерела у правоохоронних органах.
Генштаб ЗСУ: за добу росіяни втратили 490 військових
Станом на ранок 11 січня загальні бойові втрати Росії з початку повномасштабного наступу на Україну 24 лютого становлять близько 112 960 військовослужбовців. Про це йдеться у повідомленні Генштабу Збройних сил України.
За добу російське військо втратило 490 військових.
У Бахмуті від обстрілів загинула людина, ще один житель Донеччини поранений
Протягом 10 січня на Донеччині від обстрілів російської армії загинула одна людина — у Бахмуті, ще одна людина у Нетайловому отримала поранення.
Про це повідомив начальник Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.
Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну на Донеччині загинули 1296 людей, поранення отримали 2840 людей. Точну кількість загиблих та поранених у Волновасі та Маріуполі встановити неможливо.
Військові РФ тричі за ніч обстріляли Нікопольський район: понівечені будинки, підприємства, електромережі
У ніч на 11 січня війська РФ з важкої артилерії тричі обстріляли Нікопольський район. Скерували понад 20 снарядів. Про це у своєму Telegram-каналі повідомив голова Дніпропетровської облвійськадміністрації Валентин Резніченко.
За його словами, під вогонь потрапили Червоногригорівська громада, Марганець та Нікополь.
"У Марганці пошкоджені кілька будинків, промислове підприємство, автозаправка, магазин, газогін та електромережа. У Нікополі російські снаряди понівечили чотири будинки, виробничий цех приватного підприємства та лінії електропередач. У Червоногригорівській громаді наслідки атаки ще з’ясовують", — написав посадовець.
Загиблих і поранених через обстріли немає. В інших районах області ніч минула спокійно, додав Валентин Резніченко.
Авіація Сил оборони завдала 18 ударів — Генштаб ЗСУ
Авіація Сил оборони протягом поточної доби завдала 14 ударів по районах зосередження російського окупаційного війська, а також 4 удари по позиціях його зенітно-ракетних комплексів. Про це інформує Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні.
Українські ракетники і артилеристи уразили 3 пункти управління, 2 позиції російських ракетних військ та артилерії і 8 районів зосередження живої сили окупантів.
Лубінець розповів, як пройшли переговори з омбудсманкою РФ
Уповноважений Верховної ради України Дмитро Лубінець у Туреччині зустрівся з омбудсманкою РФ Тетяною Москальковою.
"Обговорили широкий спектр гуманітарних проблем та кейсів, пов‘язаних з наданням правозахисної допомоги громадянам двох країн. А також обмінялися конкретними пропозиціями”, — написав Лубінець.
Окупанти позбавили доступу на ЗАЕС 1500 працівників, які відмовилися підписувати договір із Росатомом
Російські окупаційні війська здійснюють моральний та фізичний тиск на населення тимчасово окупованих та зайнятих територій, повідомляє Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні.
Так, майже 1500 працівників Запорізької АЕС, які відмовилися отримувати російські паспорти та підписувати договір із Росатомом, позбавлені перепусток та доступу на підприємство. Окупанти шукають нових працівників для АЕС на території РФ та готують житловий фонд для майбутніх працівників шляхом так званої “націоналізації” квартир місцевих жителів, які виїхали.
Генштаб ЗСУ повідомив про ситуацію на фронті
На Сіверському напрямку обстрілів з мінометів та ствольної артилерії зазнали райони Сеньківки Чернігівської області та Кучерівки, Олександрівки і Покровки на Сумщині. Про це інформує Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні.
На Слобожанському напрямку обстріляно райони 19 населених пунктів. Серед них — Соснівка, Зелене, Вовчанськ, Хатнє, Красне, Лопань, Красне Перше та Дворічна Харківської області.
На Куп’янському напрямку вогневого ураження зазнали райони Вільшаної, Орлянки і Кислівки на Харківщині та Новоселівського і Стельмахівки Луганської області.
На Лиманському напрямку під вогневий вплив потрапили Макіївка, Невське і Червонопопівка на Луганщині та Терни і Серебрянка Донецької області.
На Бахмутському напрямку обстріли фіксувалися у районах Яковлівки, Білогорівки, Соледара, Бахмута, Кліщіївки, Білої Гори, Спірного, Дружби та Парасковіївки Донецької області.
На Авдіївському напрямку обстріляно Авдіївку, Веселе, Невельське, Георгіївку, Мар’їнку та Первомайське на Донеччині.
На Новопавлівському напрямку під вогонь окупантів знову потрапили Времівка, Велика Новосілка та Вугледар Донецької області.
На Запорізькому напрямку військові РФ обстріляли райони 22 населених пунктів. Серед них — Вільне Поле і Новопіль на Донеччині та Ольгівське, Залізничне, Мала Токмачка, Гуляйполе, Степове, Щербаки і Білогір’я Запорізької області.
На Херсонському напрямку від російських артилерійських обстрілів постраждала цивільна інфраструктура 12 населених пунктів. Зокрема це — Антонівка, Веселе, Республіканець, Дніпровське, Дудчани, Милове, Золота Балка та Херсон. Постраждали мирні люди.
Сили оборони відбили атаки окупантів в районах 13 населених пунктів — Генштаб ЗСУ
За добу підрозділи Сил оборони України відбили атаки окупантів в районах населених пунктів Гряниківка Харківської області, Стельмахівка — Луганської та Спірне, Роздолівка, Веселе, Бахмут, Кліщіївка, Майорськ, Водяне, Невельське, Красногорівка, Мар’їнка і Пречистівка на Донеччині. Про це повідомляє Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні.
Водночас військо РФ завдало 6 ракетних і 16 авіаційних ударів. Здійснило понад 50 обстрілів із реактивних систем залпового вогню, зокрема, по цивільній інфраструктурі Харківської, Донецької та Херсонської областей.
На всій території України залишається небезпека російських авіаційних та ракетних ударів. У Генштабі ЗСУ закликають при сигналах повітряної тривоги йти в укриття.
Російські військові влучили в склад піротехніки в Харкові
Війська РФ влучили у склад піротехніки в Київському районі Харкова, повідомив голова ОВА Олег Синєгубов. Попередньо, внаслідок ударів РФ люди не зазнали поранень.
Зеленський обговорив з лідерами Європи фінансову та військову підтримку України
Президент Володимир Зеленський обговорив із лідерами Бельгії, Естонії та Ірландії, а також із президентом Європейської ради, подальшу фінансову та військову підтримку України у протистоянні російській агресії. Про це політик повідомив під час відеозвернення 10 січня.
"Сьогодні — новий етап нашого дипломатичного марафону. Ще чотири розмови з європейськими лідерами: з президентом Європейської ради, з прем’єр-міністром Бельгії, президентом Естонії та прем’єр-міністром Ірландії. Поінформував їх про ситуацію на полі бою — про важку ситуацію на Донеччині, про постійні російські штурми й той факт, що Росія не рахує своїх людей, не жаліє місцевих і не зупиняється перед будь-якою злочинною активністю", — зазначив він.
Гарант закликав західних партнерів надати Україні більше військової техніки.
"Цьому можна – і треба! – протиставити лише новий рівень сучасної військової техніки, яку може отримати Україна від партнерів. Я дякую всім лідерам, які нам допомагають, за розуміння, що саме зараз настав час для нових потужних рішень, для нової потужної підтримки" — сказав президент.
Зеленський наголосив, що вільний світ має все необхідне, щоб зупинити російську агресію й привести державу-терориста до історичної поразки. Президент підкреслив, що це важливо не лише для України, але й для глобальної демократії та всіх тих, хто цінує свободу.
У Харкові пролунала серія вибухів
У Харкові пролунало кілька вибухів, повідомляють кореспонденти Суспільного.
Голова Харківської ОВА Синєгубов підтвердив, що російські війська завдають ударів, і закликав жителів Харкова та області перебувати в укриттях.
У Харківській області оголосили повітряну тривогу.
Канада придбає для України систему NASAMS
Уряд Канади виділить гроші для придбання у Сполучених Штатів системи протиповітряної оборони NASAMS для потреб Сил оборони України. Про це за результатами розмови з головою Міноборони України Олексієм Резніковим повідомила міністерка оборони Канади Аніта Ананд.
"Я поспілкувалася з міністром оборони України Олексієм Резніковим сьогодні вранці і чітко почула: системи протиповітряної оборони є головним пріоритетом України. Саме тому Канада купує у США передову національну зенітно-ракетну систему (NASAMS), щоб передати її Україні", — написала вона у своєму Twitter.
Над Миколаївщиною сили ППО збили російський розвідувальний дрон
У небі над Миколаївською областю 10 січня сили та засоби протиповітряної оборони збили російський розвідувальний безпілотник "Орлан-10". Про це повідомляє Повітряне командування "Південь" на своїй сторінці у Facebook.
За інформацією військових, дрон вдалося збити орієнтовно о 12:00. Залишки безпілотника впали у море.
"Чергова ворожа повітряна ціль безславно пішла на дно моря", — йдеться у повідомленні.
Зеленський позбавив громадянства Медведчука, Козака, Деркача та Кузьміна
Президент Володимир Зеленський позбавив громадянства України політиків Андрія Деркача, Тараса Козака, Рената Кузьміна та Віктора Медведчука. Про це він повідомив під час відеозвернення 10 січня.
"На підставі матеріалів, які були підготовлені Службою безпеки України та Державної міграційної служби України, та відповідно до Конституції нашої держави, я ухвалив рішення про припинення громадянства чотирьох осіб: Деркача Андрія Леонідовича, Козака Тараса Романовича, Кузьміна Ріната Равелійовича і Медведчука Віктора Володимировича", — зазначив він.
За його словами, підставою для цих рішень стала робота зазначених політиків в інтересах країни-агресора.
"Якщо народні обранці обирають службу не народу України, а вбивцям, які прийшли в Україну, то й наші дії будуть відповідними. І це не останні такі рішення. Служби працюють", — підкреслив президент.