Скільки грошей Україна отримала в 2022 році від США та міжнародних союзників

Скільки грошей Україна отримала в 2022 році від США та міжнародних союзників

Скільки грошей Україна отримала в 2022 році від США та міжнародних союзників
. Західна техніка для ЗСУ. Фото: Генштаб ЗСУ/Facebook

Від початку російської агресії Сполучені Штати надали українській армії озброєння на суму понад 20 мільярдів доларів. США — найбільший іноземний донор й українського бюджету. Загальна сума міжнародної допомоги, яка надійшла до бюджету України з 24 лютого, перевищила 28 млрд дол. Підсумовуємо військову допомогу від США та загальну — від країн та міжнародних організацій.

Допомога від США з лютого по грудень 2022 року:

16 березня президент США Джозеф Байден повідомив про пакет військової допомоги США на майже 1 мільярд гривень (він складався з двох траншей в 200 млн + 800 млн; зокрема це були зенітні системи та інше озброєння).

13 квітня 2022 року США оголосили про допомогу на 800 мільйонів дол. (18 гаубиць M777, 40 тис. артилерійських боєприпасів, 11 гелікоптерів Мі-17, 200 БТР, контрартилерійські радари).

19 травня заявлена допомога на 100 мільйонів дол. (18 155-міліметрових гаубиць, 18 тактичних транспортних засобів для буксирування гаубиць, три протиартилерійські радари, польова техніка та запчастини).

1 червня оголошено військовий пакет у 700 млн дол. (перші чотири HIMARS з боєприпасами, сім різних радарів, тисяча ракет Javelin, шість тисяч одиниць протиброньової зброї, чотири вертольоти Мі-17, тактичні машини, 40 тисяч артснарядів, запчастини та інше обладнання).

15 червня оголошено про пакет зброї на 1 мільярд дол. (18 гаубиць М777 та стільки ж тактичних машин для їх буксирування, 36 тисяч снарядів до них, евакуаційні машини, дві пускові установки берегової оборони "Гарпун", тисячі військових радіостанцій та приладів нічного бачення та оптики, запчастини та інші боєприпаси, а також навчання українських військових).

23 червня ще один військовий пакет вартістю 450 мільйонів дол. (чотири системи HIMARS, 36 тисяч 105-мм артилерійських снарядів, 18 артилерійських тягачів, 1200 гранатометів та дві тисячі кулеметів, десять катерів Sea Ark Dauntless, шість бойових катерів та два малих річкових судна тощо).

1 липня Пентагон оголосив перелік зброї на 820 мільйонів дол.: дві зенітно-ракетні системи NASAMS, боєприпаси до HIMARS, до 150 тисяч артснарядів, чотири додаткові протиартилерійські радари.

8 липня стало відомо про допомогу на 400 мільйонів дол. (чотири HIMARS та боєприпаси до них, високоточні боєприпаси, вантажівки, контрбатарейні системи та інше);

22 липня США затвердили перелік озброєння для України на суму 270 мільйонів дол.: ще чотири HIMARS та ракети до них, 36 тисяч снарядів для артилерії, протитанкове озброєння; 580 дронів Phoenix Ghost.

1 серпня Білий дім сформував нову партію зброї на 550 млн доларів, яка включала боєприпаси для РСЗВ HIMARS і 155-мм артснаряди.

8 серпня США оголосили про пакет військової допомоги на 1 млрд доларів, в ньому були боєприпаси для HIMARS, ракети для ЗРК NASAMS, 75 тисяч 155-мм артснарядів, тисяча протитанкових комплексів Javelin, медичні автомобілі, міни, вибухівка тощо.

19 серпня президент США повідомив про "пакет" зброї на 755 мільйонів доларів. В ньому були боєприпаси для HIMARS, 16 гаубиць калібру 105 міліметрів та 36 тисяч снарядів до них, 15 безпілотників ScanEagle, протилокаційні ракети HARM, тисяча важких протитанкових ракет TOW та стільки ж протитанкових комплексів Javelin тощо.

24 серпня Пентагон оголосив про пакет на майже 3 мільярди доларів (шість ракетних комплексів класу NASAMS з боєприпасами, 245 тисяч артснарядів, 65 тисяч мінометних снарядів, 24 протиартилерійських радари, безпілотні літальні апарати Puma та VAMPIRE Counter, ракетні системи з лазерним наведенням та інше).

8 вересня в уряді США розповіли партію озброєння для України на 675 млн дол. (боєприпаси для РСЗВ HIMARS, високошвидкісні протирадіолокаційні ракети HARM, дистанційні протитанкові міни RAAM, а також бронетехніка, набої та снаряди).

16 вересня президент США Джозеф Байден погодив черговий (21-й з 2021 року) пакет військової допомоги на $600 млн. За даними Пентагону, у нього увійшли, зокрема, додаткові снаряди для реактивних систем залпового вогню HIMARS та боєприпаси для 105 та 155-міліметрової артилерії.

28 вересня у США оголосили про виділення Україні нового пакету допомоги в галузі озброєння на суму 1,1 мільярда доларів. Це гроші на 18 ракетних систем HIMARS, 150 броньованих багатоцільових машин HMMWV, вантажівки, причепи та засоби для буксирування зброї, радари різного типу, системи протидії безпілотним літальним апаратам та інше спорядження.

4 жовтня пресслужби Білого дому та Пентагону оголосили про військову допомогу на 625 мільйонів доларів. В ньому: чотири реактивні системи залпового вогню HIMARS та ракети до них, 16 гаубиць калібром 155 міліметрів, 75 тисяч 155-міліметрових артилерійських снарядів, 16 105-міліметрових гаубиць, високоточні снаряди до них, 200 броньованих транспортних засобів MaxxPro, набої та інше військове спорядження.

15 жовтня Міністерство оборони США розповіло про склад нового пакету озброєння на 725 мільйонів доларів: боєприпаси до систем HIMARS, десятки тисяч снарядів, протитанкова зброя, високошвидкісні протирадіолокаційні ракети тощо.

28 жовтня Пентагон оголосив про новий пакет військової допомоги для України на суму 275 мільйонів доларів, яка включає: боєприпаси для HIMARS, дві тисячі 155-міліметрових снарядів для мінних систем (RAAMS), понад 1300 систем бронетанкової боротьби, 125 машин HMMWV, стрілецьку зброю тощо.

4 листопада США розповіли про чергову партію озброєння вартістю 400 мільйонів дол., зокрема це 250 модернізованих бронетранспортерів M1117, 40 бронекатерів, понад тисяча дронів Phoenix Ghost, тактичні системи зв'язку та системи спостереження.

10 листопада Пентагон розповів про передачу Україні боєприпасів для реактивних систем залпового вогню HIMARS, високомобільних систем протиповітряної оборони Avenger та інших боєприпасів на 400 млн дол.

23 листопада оголосили про озброєння для ЗСУ на 400 мільйонів доларів: боєприпаси для HIMARS і NASAMS, 150 великокаліберних кулеметів, 200 високоточних 155-мм артилерійських снарядів, тисячі мінометних снарядів, протирадіаційні ракети (HARMs), 150 військових позашляховиків HMMWV, понад 100 легких тактичних автомобілів, боєприпаси для стрілецької зброї, 200 генераторів, запчастини для гаубиць.

9 грудня Білий дім оголосив про допомогу на суму 275 млн дол., зокрема, це ракети для пускових установок HIMARS, 155-міліметрові боєприпаси, військові автомобілі Humvee та генератори.

21 грудня схвалений 28-йвід серпня 2021 року "пакет" зброї для України вартістю 1,85 мільярда доларів, у якому була перша система протиповітряної оборони ЗРК Patriot, заявив держсекретар США Ентоні Блінкен.

Скільки грошей отримала Україна від початку війни

У підсумку з 24 лютого на 14 грудня від міжнародних партнерів у бюджет України від іноземних партнерів надійшло 28,1 мільярдів доларів, підрахували у звіті Центру економічних стратегій. Серед цих коштів приблизно 12 млрд грн — це гранти.

Скільки грошей Україна отримала від США та міжнародних союзників
Надходження міжнародної допомоги до бюджету в 2022 році. Графіка Центру економічних стратегій, звіт від грудня 2022 року.

Вклад міжнародних партнерів склав 60% від усього додаткового фінансування, що отримав український бюджет.

Які країни надавали Україні фінансову допомогу у 2022 році

Найбільший внесок до українського держбюджету зробили США, ЄС, Німеччина, Канада, Великобританія. Допомога від цих країн становить третину видатків українського зведеного бюджету-2022 станом на початок листопада, зазначають у ЦЕС.

Скільки грошей Україна отримала від США та міжнародних союзників
Головні іноземні донори державного бюджету України в 2022 році. Графіка Центру економічних стратегій, звіт від грудня 2022 року.

"Сукупна потреба у фінансуванні з лютого при цьому перевищила 45 млрд доларів, і брак коштів від міжнародних партнерів перекрили монетарним фінансуванням НБУ та внутрішніми запозиченнями", — пояснили аналітики у звіті Центр економічної стратегії.

У ЦЕС нагадали, що обсяг обіцяної у 2022 році бюджетної був 36 млрд доларів. На думку авторів звіту, ще близько 3 млрд доларів Україна ще може отримати цього року від США. "Лишається ще 5 млрд доларів, які були обіцяні, але не переказані Україні. Більша частина цієї суми – 3 млрд євро від ЄС – це частина тих 9 млрд, які Єврокомісія пообіцяла Україні ще у травні; і ці кошти вже точно Україна не отримає. Решта коштів – дрібніші обіцянки різних двосторонніх донорів, домовленості щодо яких з тих чи інших причин не були фіналізовані", — розповіли у ЦЕС.

Скільки грошей Україна отримала від США та міжнародних союзників
Такий вигляд має крива додаткового фінансування держбюджету під час війни у 2022 році. Графіка Центру економічних стратегій, звіт від грудня 2022 року.

Що відомо про допомогу від США

Сполучені Штати Америки з перших днів війни підтримують Україну та надають їй зброю та техніку на мільярди доларів, яка допомагає у боротьбі з окупантами. Зокрема сучасні артилерійські ракетні системи HIMARS, гелікоптери Мі-17, позашляховики для прикордонників, гаубиці та різноманітні боєприпаси.

9 травня президент США Джозеф Байден підписав ленд-ліз для України — законодавчий акт, який спрощує процес передачі зброї безоплатно, в оренду або з відшкодуванням після завершення війни. За цією процедурою рішення про надання озброєння вирішуватиметься впродовж 72 години.

Водночас Байден заявив, що США не постачатимуть Україні ракетні комплекси, які дозволятимуть уражати цілі, розташовані на території Росії. Втім, ЗМІ ширили інформацію, що Україна зможе отримати РСЗВ, але не великої дальності.

Сенат США у четвер, 15 грудня, схвалив закон про витрати на оборону на 858 мільярдів доларів на 2023 рік, до якого увійшли 800 мільйонів доларів допомоги Україні. Про це інформує Reuters. Раніше цей документ отримав схвалення Палати представників. Тепер його направили на підпис президенту США Джо Байдену.

Конгрес США 23 грудня ухвалив законопроєкт про бюджет з підтримкою України на 45 млрд доларів.

Читайте також про міжнародну допомогу Україні

Військова допомога США Україні: Маркарова розповіла про фінансування

18 млрд євро від ЄС: куди підуть гроші

Кулеба розповів історію отримання Україною ЗРК Patriot

Чому США не надають Україні зброю за ленд-лізом: пояснює МЗС

США планують виділити майже $45 млрд Україні та союзникам по НАТО

На початок