18 млрд євро від ЄС: куди підуть гроші

18 млрд євро від ЄС: куди підуть гроші

18 млрд євро від ЄС: куди підуть гроші
. Сергій Фурса, інвестиційний банкір. Фото: Суспільне

18 млрд євро підтримки від ЄС на 2023 рік підуть на фінансування соціальної сфери. Так само, як і 2022 року. Про це Суспільному в ефірі єдиного телемарафону розповів фінансист Сергій Фурса. За його словами, ці кошти потрібні, але не достатні.

“Цього року (2022 — ред.) всі військові потреби фінансує Україна сама переважно з бюджету. Ще додатково є допомога наших західних партнерів. Але, коли ми говоримо про бюджет, Україна сама фінансує військові потреби фінансування армії. А соціалку ми фінансуємо за рахунок грошей наших західних партнерів. І іноді додруковує Нацбанк”, — розповів Фурса.

За його словами, та сама історія, плюс-мінус, буде і наступного року. Тому ці гроші підуть на фінансову підтримку бюджету, тобто на фінансування соціальної сфери.

“Звісно, 18 млрд євро на рік нам не вистачить. Але підтримка ЄС — це лише частина підтримки загальної. Просто зараз її намагаються синхронізувати, збалансувати і гармонізувати. Бо цього року, через європейську демократію, було все дуже не регулярно”, — сказав Фурса.

2023 року є бажання прописати, щоб ці транші йшли регулярно, хоча би поквартально, пояснив фінансист. За його словами, ідеально було би помісячно, для того, щоб 1,5 млрд євро щомісяця отримувати від Європи, десь 1,5 млрд доларів — від США і далі добирати від інших партнерів.

В межах соціальної сфери немає варіантів розподілу цих сум, додав Фурса. Бюджет під час війни фінансує тільки захищені видатки.

“Нічого зайвого, крім деякого будівництва доріг, але це окрема історія. Нічого зайвого, крім армії і соціальної сфери. Вся соціальна сфера — від пенсій до видатків на освіту, медицину та іншого — це гроші західних партнерів. Так само буде наступного року”, — сказав Фурса.

Не вийде сказати “давайте профінансуємо пенсії, а не будемо фінансувати вчителів”. Так воно не працює, пояснив експерт. За його словами, основний тягар візьмуть на себе США і ЄС.

“Приблизно навпіл, щоб майже фінансувати ту дірку, яка в бюджеті передбачена на рівні 3 млрд доларів наступного року. Потроху даватиме Канада, Японія, інші країни. Але загалом вони не здатні значно профінансувати”, — пояснив Фурса.

Про співпрацю з МВФ

За словами Фурси, є ще питання міжнародних інституцій — Світового банку та МВФ. Можемо сподіватися, що нарешті з’явиться програма МВФ. Але тут є певна проблема, додав експерт.

“До війни ці проблеми були з українського боку, бо Україна саботувала реформи, і тому ми дуже мало отримували грошей від МВФ. Зараз проблема в іншому. МВФ дуже бюрократична організація”, — розповів Фурса.

Статут і правила МВФ передбачають, що можна кредитувати тільки якщо є розуміння макроекономічної ситуації. Є макроекономічний прогноз, і всі йому довіряють, пояснив Фурса.

“Україна під час війни — поки не можуть скласти такий прогноз. Тому у нас значне зволікання з МВФ. Може, вони придумають, як це обійти наступного року, і тоді додадуться гроші МВФ. А так ЄС, США, Світовий банк”, — сказав Фурса.

Що відомо

Україна до кінця року отримає від ЄС 9 мільярдів євро макрофінансової допомоги. Протягом 2023 року Євросоюз готовий виділити 18 мільярдів євро. Про це повідомила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у п'ятницю, 21 жовтня. Вона додала, що для України дуже важливо мати передбачуваний і стабільний потік доходів. Йдеться від 3 до 4 мільярдів євро на місяць. І ці 3-4 мільярди євро мають бути профінансовані Європейським Союзом, американськими партнерами та фінансовими установами, додала фон дер Ляєн. Близько 1,5 млрд євро на місяць для України фінансуватиме Європейський Союз.

Читайте також

Україна веде перемовини про 17 млрд євро допомоги для відновлення енергетичної інфраструктури — Шмигаль

Підтримка України під час зими: ЄС виділить додаткові 175 млн євро допомоги

На початок