15 травня закінчились повноваження відстороненого голови Конституційного суду України Олександра Тупицького. На вакантне місце вже є кандидат, який має скласти присягу та стати новим суддею КСУ. Хто ним стане та що зараз з Тупицьким, — з’ясовувало Суспільне.
Після закінчення 9-річних повноважень відстороненого голови КСУ Олександра Тупицького вакантне місце судді займе юристка Оксана Грищук. Указ про це ще 26 листопада 2021 року видав Володимир Зеленський. Тепер має відбутися спеціальне пленарне засідання, на якому Грищук має скласти присягу. Воно, до речі, не потребує кворуму, каже представник президента в Конституційному суді Федір Веніславський: "Якщо навіть прийде один суддя КСУ, пленарне засідання відбудеться і пані Грищук складе присягу. Але зазвичай, коли новообраний чи новопризначений суддя складає присягу, на урочисте пленарне засідання приходять усі судді КСУ".
Олександр Тупицький припинив повноваження і як суддя, і як голова Конституційного суду. Тож судді також мають обрати й нового голову — за нього мають проголосувати більше половини суддів КСУ. Цей процес, каже Веніславський, може зайняти тижні або місяці: "Подивимося, хто буде охочим, кого висунуть на посаду і скільки голосів та чи інша особа набере. Якщо не набере, то процедура повториться знову". Веніславський додає, що у практиці КСУ були випадки, коли суд працював з виконувачем обов'язків голови, тому що понад рік було неможливо обрати голову суду.
Хто така Оксана Грищук
Професорка Львівського національного університету ім. Івана Франка. Народилася у 1977 році у Львові. 1999 року закінчила з відзнакою юридичний факультет Львівського національного університету імені Івана Франка. Проходила наукові стажування за кордоном у Віденському університеті у 2001 році, Вроцлавському університеті у 2004 році, Католицькому університеті імені Іоанна Павла II у місті Люблін у 2011 році, Університеті Ченстохова у 2019 році. Під керівництвом Оксани Грищук захищено 12 кандидатських дисертацій.
З 2020 року працює тренером-викладачем у Національній школі суддів України. Тричі рекомендувалася на посаду судді Конституційного суду — у 2017, 2019 та 2020 роках.
Батько — Віктор Грищук, член Вищої ради правосуддя. Відповідно до поданої декларації, чоловік — приватний підприємець, займається орендою нерухомого майна.
Хто такий Олександр Тупицький
Олександру Тупицькому 58 років. З 1993-го він працював в українських судах. У травні 2013 року тодішній президент-утікач Віктор Янукович за своєю квотою призначив Тупицького суддею Конституційного суду. У 2018-19 роках він став заступником голови КСУ, а у вересні 2019-го — призначений головою на три роки.
Під керівництвом Тупицького Конституційний суд восени 2020-го скасовував електронне декларування, відповідальність за недостовірні дані в деклараціях, перевірку способу життя декларантів Національним агентством з питань запобігання корупції, тобто, відмінив частину антикорупційної реформи.
Читайте також: "Якщо очікування перейде у розчарування, нам буде важко зберегти людей" — інтерв'ю з мером тимчасово окупованого Херсона
Тоді ж президент Володимир Зеленський ініціював відставку суддів Конституційного суду, проте цього не сталося — як це зробити законно, ні в Офісі президента, ні у Верховній раді тоді вигадати не змогли.
Як все ж відсторонили Тупицького
У 2020-2021 роках Державне бюро розслідувань перевіряло Олександра Тупицього на причетність до декількох кримінальних злочинів — введення в оману суду, примушування свідка до відмови від давання показань, втручання в автоматизований розподіл справ. Ці справи вже передали до суду.
21 грудня 2020-го журналісти проєкту "Схеми" опублікували серію розмов судді, які свідчили про ймовірне отримання ним хабарів. "Були оприлюднені так звані "плівки Тупицького", де він в дуже цинічний спосіб намагається домовитися зі свідком у справі про те, аби він не свідчив проти нього. І власне про те, як він у свій час, будучи звичайним суддею, отримав частку одного підприємства у незаконний спосіб", — говорить юристка "Центру протидії корупції" Олена Щербан. Йдеться про переділ активів Зуївського енергомеханічного заводу.
28 грудня 2020 року Тупицького викликали до Офісу генпрокурора для вручення підозри у кримінальному провадженні. Він не з'явився. За день Володимир Зеленський підписав указ про відсторонення Тупицького на два місяці. Згодом Конституційний суд назвав це рішення неконституційним і заявив, що Тупицький продовжить працювати на посаді. Сам голова КСУ оскаржив указ про своє відсторонення у Верховному Суді.
Під час відсторонення, говорить Олена Щербан, Тупицький продовжував впливати на роботу КСУ. Допомогала йому бухгалтерка, якій він передав свій електронний ключ. Разом з нею Тупицький фігурує у справі щодо незаконного втручання у роботу казначейської системи Конституційного суду України. Йдеться про 207 таких втручань. "Вона (бухгалтерка, — ред.) підписувала документи щодо розпорядження бюджетними коштами. Це така судова історія, яка може допомогти його засудити хоча би за щось", — каже Щербан.
Читайте також: "Якось вони це все роблять — із задоволенням" — звільнений з полону староста на Херсонщині про катування й допити
Олександра Тупицького все ж відсторонили від роботи 27 березня 2021-го. Тоді Володимир Зеленський скасував указ експрезидента Віктора Януковича про призначення суддями КСУ Тупицького та Олександра Касмініна. Але 14 липня Верховний суд скасував цей указ та все ще розглядає справу.
Де зараз Тупицький
Журналісти "Схем" побачили його 24 березня у Відні поруч із автомобілем, зареєстрованим на дружину. На початку квітня ДБР розпочало розслідування незаконної втечі екссудді за кордон. Якщо провину доведуть, Тупицького очікує покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до семи років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Олена Щербан каже, що ексголова КСУ спеціально обирав країну для виїзду: "Від правосуддя Сполучених Штатів у тій же Австрії переховується пан Фірташ. Очевидно, Тупицький там може зайнятися якимись власними питаннями і шукати підстави для того, щоб вважати себе політично переслідуваною особою. Може просити про притулок. Усе це в підсумку може затягнути історію з його можливим поверненням до України, екстрадицією після того, як його буде оголошено у міжнародний розшук".
У міжнародний розшук Тупицького не оголосили через те, що повідомлення про підозру наразі немає, пояснює радниця з комунікацій ДБР Тетяни Сапьян.
Читайте також: "У Кремля завжди проблеми з мотивацією" — дослідник пропаганди Пітер Померанцев
Незаконний перетин кордону, каже Олена Щербан, — це третя справа, у якій фігурує Тупицький.
Після закінчення повноважень зазвичай судді отримують статус "судді у відставці" та мають довічне утримання. Федір Веніславський підстав для отримання такого статусу Тупицьким не бачить. "Для того, щоб він отримав статус "судді у відставці", має проголосувати КСУ. Я не бачу підстав, щоб це питання взагалі розглядалося, оскільки, як ми з'ясували, є фактичні обставини, які свідчать, що ці пани вже не були суддями КСУ", — каже Веніславський.
Чим займається Конституційний суд
Своє перше рішення Конституційний суд України ухвалив 13 травня 1997 року. КСУ складається з вісімнадцяти суддів — по шість призначаються Президентом, Верховною радою та з'їздом суддів України. Кандидатура на посаду судді Конституційного суду обирається на конкурсних засадах.
КСУ забезпечує верховенство Конституції України, вирішує питання про відповідність Конституції України законів країни. Акти з питань, не пов'язаних із конституційним провадженням, уд ухвалює у формі постанови.
Читайте також
"Коли Україна переможе, Росія буде ослаблена" — інтерв’ю з заступницею помічника держсекретаря США