Зеленський відсторонив голову Конституційного суду від посади. Чи законно це

Зеленський відсторонив голову Конституційного суду від посади. Чи законно це

Зеленський відсторонив голову Конституційного суду від посади. Чи законно це
УНІАН

Президент Володимир Зеленський підписав указ про відсторонення Олександра Тупицького від посади судді Конституційного Суду строком на два місяці.

Як повідомили на сайті Офісу президента, рішення було ухвалене після отримання та опрацювання фахівцями Офісу президента клопотання Офісу генерального прокурора, підписаного виконувачем обов’язків генпрокурора, про відсторонення судді КСУ Олександра Тупицького від посади строком на два місяці.

"Я підписую цей указ заради відновлення справедливості та вирішення конституційної кризи", – зазначив Зеленський.

Заступник керівника Офісу президента Андрій Смирнов зазначив, що клопотання було скеровано на виконання ст. 154 Кримінального процесуального кодексу, яка передбачає, що посадові особи, призначені президентом, відсторонюються від посади за клопотанням прокурора, і рішення ухвалює президент.

"Звичайно, я підтримую рішення Президента щодо відсторонення пана Тупицького від посади судді Конституційного суду. У першу чергу це цілком логічне продовження того процесу, який ми почали в парламенті, коли зібрали 226 підписів народних депутатів під зверненням до КСУ із закликом добровільно піти у відставку, тому що зараз немає суспільної довіри до цієї інституції", – зазначив голова фракції партії "Слуга Народу" у Верховній раді Давид Арахамія.

Він також додав, що голові КСУ було повідомлено про підозру від Офісу генпрокурора за статтями, які демонструють конфлікт інтересів.

"Це не звільнення, це не припинення його повноважень судді, це тимчасовий захід, передбачений КПК України, статтею 154. Президент на виконання Конституції та законів України, за Конституцією, видає укази. Відповідно до статті 154 особа, яку призначив на посаду президент, може бути на час досудового розслідування на строк до двох місяців тимчасово відсторонена від своєї посади. Тобто президент України діє у повній відповідності до своїх конституційних повноважень, відсторонюючи пана Тупицького від посади судді КСУ на два місяці", – зауважив представник президента в Конституційному суді Федір Веніславський.

Чи законне рішення президента

Голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко у коментарі Суспільному пояснив, що президент може зупиняти повноваження посадових осіб за поданням прокурора.

"В кримінально-процесуальному кодексі є норма про те, що президент зупиняє за поданням прокурора повноваження посадових осіб, яких він призначає. Утім, поширення цього права на суддів Конституційного суду виглядає досить неоднозначно, тому що, по-перше, у Конституції немає такого повноваження президента, по-друге, є норма Конституції, які захищають суддів і гарантують їм недоторканність", - зазначив він і додав, що у сукупності складно визначити, на скільки це рішення є законним.

Суспільне намагається отримати коментар стосовно рішення президента від представників Конституційного суду.

Що відомо

  • Напередодні у Конституційному суді заявили, що Зеленський не може звільнити голову КСУ Тупицького, оскільки це суперечить Основному закону країни.
  • Чинний голова Конституційного суду Олександр Тупицький був причетний до переділу активів Зуївського енергомеханічного заводу і, ймовірно, отримав його частку через свою довірену особу. Журналістам "Схем" вдалося отримати копію записів розмов Олександра Тупицького із донецьким бізнесменом Владиславом Дрегером та колишнім співробітником СБУ, а нині керівником управління внутрішнього контролю Державного бюро розслідувань Богданом Чобітком, дворічної давнини.

Вибір редакції

На початок