57 день повномасштабної війни. Шостий обмін полоненими, Путін наказує не штурмувати “Азовсталь”, обстріли Дніпропетровщини, Запоріжжя й Харкова, Естонія та Латвія визнають дії РФ геноцидом, Європа обіцяє ще більше зброї. Суспільне зібрало головні новини дня.
Україна та РФ провели черговий обмін полоненими. Під час нього додому повернулися 19 українських громадян, в тому числі десять військових.
Міністр оборони РФ Сергій Шойгу доповів Путіну про те, що російські війська захопили Маріуполь, майже всі українські військові здалися, і за 3-4 дні росіяни розберуться з тими, хто залишився. Путін наказав Шойгу не штурмувати “Азовсталь”, бо йому шкода бійців РФ. Міський голова Маріуполя Вадим Бойченко на це відповів, що "місто було, є і залишається українським". А радник міського голови Петро Андрющенко спростував слова Путіна про наказ скасувати штурм "Азовсталі": бойові дії навколо заводу не припиняються. Україна вимагає термінового гуманітарного коридору з "Азовсталі".
Журналісти "Схем" оприлюднили супутникові знімки ймовірного місця масового поховання у селі Мангуш поблизу Маріуполя. Раніше в міській раді заявили, що російські військові облаштували там братські могили, в яких ховають загиблих маріупольців. Згідно зі знімками, траншея з’явилась орієнтовно в кінці березня, її довжина — понад 300 метрів.
ЗСУ збили російський винищувач-бомбардувальник і бомбардувальник Су-34 на Харківщині, а в Запорізькій області — два російські гвинтокрили: в Пологівському районі — Мі-8 та у Василівському районі — К-52 "Алігатор".
Російська армія знову намагалась закріпитися у західній частині Рубіжного, і вкотре — безрезультатно. Росіяни обстрілюють всі населені пункти вільної Луганщини. Складна ситуація у Попасній — точаться вуличні бої.
Три ракетні удари на Дніпропетровщині по залізничній інфраструктурі у Новомосковському районі — знищено залізничне полотно і контактна мережа. І два ракетних удари по Запоріжжю — вибуховою хвилею вибило вікна в 4 вагонах евакуаційного потяга Запоріжжя-Львів. Нічні обстріли в Харкові — знищені два ринки, пряме влучення в житловий будинок.
На тимчасово захопленій території Херсонської області самопроголошена влада оголосила мобілізацію чоловіків. 1 травня там планують провести так званий "референдум", повідомили у Генштабі ЗСУ. Російські військові потягами крадуть в області зерно.
Читайте також: Син загинув на війні, дім розбомбили: історія родини з Андріївки
Президент США Джо Байден заявив, що США виділять ще 800 млн доларів на озброєння Україні. Також США нададуть додаткових 500 мільйонів доларів економічної допомоги Україні й не пускатимуть російські кораблі в американські порти. США вже направили Україні п’ять літаків із військовою допомогою, і це не кінець — речниця Білого дому Джен Псакі.
Прем’єрка Данії Метте Фредеріксен та прем’єр Іспанії Педро Санчес відвідали селище Бородянка. Після, Фредеріксен заявила, що Данія збільшить військову підтримку України, а Педро Санчес сказав, що уряд Іспанії передасть Україні нову партію озброєнь, а також забезпечить групу експертів Міністерства внутрішніх справ країни, які розслідуватимуть злочини Росії. Іспанський корабель "Ізабель" сьогодні відбув з 200 тоннами боєприпасів та інших матеріалів.
21 квітня генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш закликав Росію і Україну встановити “гуманітарну паузу” на Великдень для організації гуманітарних коридорів і евакуації цивільних. Україна на це погодилася. РФ — ні. Сьогодні, на Радбезі ООН представник Росії назвав пропозицію “псевдомиротворчим закликом”.
Читайте також: Допомогти та не нашкодити. Як стати волонтером під час війни
Понад 584 дитини постраждали в Україні внаслідок повномасштабної збройної агресії РФ. 208 дітей загинуло, та 376 отримали поранення. Дані — Офісу генпрокурора України.
Країни "Великої сімки" (G7) висловили підтримку Україні в її збройному протистоянні з Росією та пообіцяли надати фінансову допомогу — $24 млрд. Натомість на Москву чекають подальші обмеження з метою її ізоляції від глобальної фінансової системи.
Естонія і Латвія визнали дії Росії в Україні геноцидом. А сейм Латвії також підтримав зміни до закону про громадянство, які передбачають позбавлення громадянства людей, що підтримують збройну агресію РФ проти України.
Читайте також
Цифрова блокада Росії та Starlink в Україні — інтерв’ю з міністром Федоровим
"Ми розуміємо, що буде м'ясорубка" — начальник патрульної поліції Маріуполя про "Азовсталь"
"Завдання, щоб до поминальних днів усі тіла знайшли спокій" — інтерв’ю з мером Бучі