Кількість людей, які хочуть займатися волонтерством в Україні, тільки зростає. Лише через платформу Української Волонтерської Служби подали заявки 43,5 тисячі волонтерів, а до чатів долучилось близько 100 тисяч нових користувачів. Як стати волонтером, правильно допомагати та не нашкодити, як законно збирати гроші, розпізнати шахраїв та що робити, коли побачили, що продають гуманітарку, — Суспільне зібрало поради від досвідчених волонтерів.
Для волонтерів-початківців Українська Волонтерська Служба має декілька порад:
- Робіть те, на чому ви знаєтесь. Наприклад, якщо ви вмієте готувати, — годуйте цивільних або українських військових. Добре ладнаєте з дітьми — влаштуйте заняття дітей, чиї родини покинули домівки.
- Сконцентруйтесь на одному напрямку. Не беріть надміру завдань, бо це призведе до вигоряння. Пам’ятайте, що неможливо самотужки врятувати весь світ.
- Спершу допомагайте тим, хто близько. Коли не знаєте, де шукати волонтерські завдання, запропонуйте допомогу сусідам, напишіть у чат будинку чи шкільний. Це буде простіше й ефективніше.
Саме так працює сусідське волонтерство. "Зараз ваш будинок — ваша головна фортеця. Ваші сусіди — союзники. Спочатку ви допомагаєте один одному, потім починаєте збирати гуманітарну допомогу або готуєте їжу для ТрО", — пояснюють у волонтерській службі. Та додають: "Зараз кожен заклик допомогти бабусі купити хліб розлітається в сотні чатів. У результаті багато людей витрачають час і приносять 150 батонів на адресу, де у сусідній квартирі є хтось, хто міг би допомогти, якби знав про існування бабусі та її запит".
Читайте також: Розстріляні коні у Бучі. Як шукали та рятували тварин під час та після російської окупації
Як діяти:
- Обміняйтесь номерами телефонів, створіть спільний чат. Постійний зв’язок із сусідами допоможе оперативно реагувати у випадку загрози, а також підтримає вас емоційно — частково люди використовують волонтерство як антистресову терапію.
- Дізнайтеся, чи є у когось потреба в допомозі, продуктах чи ліках. Визначте волонтерів за конкретними квартирами, складіть і погодьте між собою список. Визначені люди будуть відповідальними за те, щоб навідуватися та допомогати тим, хто цього найбільше потребує.
- Встановіть спільні правила безпеки. Домовтесь по черзі перевіряти під’їзд та дах будинку на відсутність міток, реклами у дверях (її можуть залишати мародери) чи вибухонебезпечних пристроїв. Також домовтесь тримати в порядку сміттєвий бак, адже комунальні служби можуть працювати з перебоями, а купа сміття на вулиці може означати, що господарів вдома немає, що може привабити мародерів.
Напрямки волонтерства
Важливості та необхідності набули ті напрямки волонтерства, якими до цього займались в більшості профільні фонди: допомога військовим, пошук ліків, гуманітарка.
Крім того, з’явились нові напрямки, на які не було запиту до 24 лютого. Наприклад, такий проєкт організувала в Харкові Наталя Чернявська. Її служба заколочує дерев’яними плитами вибиті після обстрілів вікна.
"Виявилось, що є така проблема: дуже багато квартир, у яких вікна повибивало від вибухів, а людям треба далі жити. До нас звертається багато стареньких, які самі нічого не можуть організувати. Деякі потім ще дзвонять не раз і не два. Їх вже за голосами впізнаємо", — розповідає Наталя.

Більше місяця безкоштовна служба ремонту вікон існує лише на пожертви. Наталя каже, кошти на матеріали збирає постами у фейсбуці. Люди переказують хто 50 гривень, хто тисячу — так отримали на закупівлю матеріалів більше 500 тисяч гривень. Деякі люди допомагають матеріалами. Наталя згадує волонтера, який привіз 25 тон дерев’яних плит. А ще був випадок, коли їхній автобус потрапив під обстріл, й інші волонтери безкоштовно надали свій. "Я питаю, а коли цей "бусік" повернути. Кажуть: до перемоги!" — згадує вона.
Наталя побудувала проєкт на довірі, але буває, каже, різне. Люди ставляться до її роботи як до комерційної послуги або навіть обманюють. "Ми створили систему обліку замовлень, у нас працює 8 менеджерів, є кол-центр, пів сотні майстрів. Має бути структура, система, звіти. Буває і так, що люди зробили замовлення, а наступного дня покинули квартиру і поїхали, бо ж у місті війна", — пояснює волонтерка.
Як зареєструватися волонтером
В Україні не існує єдиного державного реєстру волонтерів. Тож, щоб бути волонтером, дозвіл чи окрема реєстрація не потрібні. Як зазначає Українська Волонтерська Служба, можна волонтерити самостійно або стати членом волонтерської групи чи організації.
Посвідки волонтерам видають підрозділи Територіальної оборони, Збройні сили України, Держслужба з надзвичайних ситуацій та органи місцевої влади. Інші фонди та організації можуть видавати довідки своїм помічникам, але це не обов’язково.
Читайте також: Як волонтери рятують тварин на звільненій від РФ Київщині. Фоторепортаж
Як законно збирати кошти на допомогу
Організації збирають їх на рахунки, проте можна збирати кошти й на свою картку. Важливо, аби вона не використовувалась для особистих витрат.
Волонтерська служба радить обов’язково звітувати публічно про витрати. Деякі банки пропонують оформлення спеціальної картки волонтера. Вона на період війни дозволить скасувати комісії під час переказів або зняття готівки.
Як відрізнити шахраїв від волонтерів
Шахраї часто пишуть однакові повідомлення про допомогу в різних чатах і відразу просять скинути гроші на картку. А ще створюють фейкові акаунти з іменами відомих волонтерів і особисто просять кошти. "Пам’ятайте: волонтери ніколи не пишуть незнайомим людям з такими проханнями. Якщо ви знаєте волонтера особисто, повідомте про те, що хтось під його іменем збирає кошти", — просять в Українській Волонтерській Службі.
Читайте також: Ринок праці в умовах війни. Кого шукають роботодавці в Україні та що пропонують за кордоном
Як перевірити волонтера:
- Погугліть номер телефону або скористайтесь мобільним додатком "Ти хто".
- Перевірте соцмережі: чи звітує волонтер про свою діяльність.
- Переказуйте гроші на офіційні рахунки організацій. Знайдіть організацію за кодом ЄДРПОУ. Перевірте, чи звітує вона про діяльність та витрачені кошти.
- Попросіть надати документи. Не бійтесь уточнювати деталі та просити додаткове підтвердження інформації.
Як діяти, коли ви стали свідком продажу гуманітарки
В Україні спростили процедуру визнання соціально значущих товарів гуманітарною допомогою, перелік яких затверджений Кабінетом Міністрів України. Однак є випадки, коли її продають. Зазвичай це закордонні товари без необхідних українських маркувань або ж з написами чи етикетками, які вказують на те, що товар отриманий саме як гуманітарна допомога.
Це кримінальний злочин. Закон України передбачає, що під час воєнного стану (який наразі діє в Україні) він карається позбавленням волі на строк від п’яти років, з позбавленням права обіймати певні посади та з конфіскацією майна.
Юристка Марія Куляша дала поради, що робити якщо ви помітили продаж гуманітарки:
- Зафіксуйте товари на фото чи відео. У випадку ймовірного вчинення правопорушення зйомка в публічному місці дозволена, така інформація не може вважатися конфіденційною.
- Після, якщо це сталося в магазині, можна попросити в адміністрації, сертифікати чи документи на товари. Далі — в будь-якому разі треба повідомити поліцію або СБУ. В повідомленні вказати адресу місця, обставини побаченого та особисті дані.
"Також не завадить звернутись до ЗМІ — розголос такого факту спрацює як припинення правопорушення та попередження іншим охочим підзаробити", — радить юристка.
Корисні чати та сервіси
- Знайти колег-волонтерів можна через волонтерські чати вашого міста.
- Долучайтеся до волонтерства в організаціях вашого міста. Для цього переходьте на Волонтерську Платформу та долучайтеся до напряму, який вас найбільш цікавить.
- Також ви можете зареєструватися як волонтер через чат-бот Української Волонтерської Служби. Вкажіть, чим саме ви можете бути корисними, і відповідні організації звʼяжуться з вами.
Читайте також
У Бучі охопило відчуття безпорадності — фотографка Суспільного про війну, знімок "шафки" та убитих
Ринок праці в умовах війни. Кого шукають роботодавці в Україні та що пропонують за кордоном
"Просто ходили по дворах і вбивали". Історії тих, хто вижив у Бучі
"Це вже було не моє місто, а якісь руїни" — два тижні в окупованому Гостомелі. Щоденники війни