Нобелівську премію миру отримали журналісти з Філіппін та Росії

Нобелівську премію миру отримали журналісти з Філіппін та Росії

Нобелівську премію миру отримали журналісти з Філіппін та Росії
. AP

Лауреатами цьогорічної Нобелівської премії миру стали засновниця онлайн-видання Rappler Марія Ресса та головний редактор "Нової газети" Дмитро Муратов.

Переможців премії оголосили 7 жовтня в Осло.

Нагороду вручили із формулюванням "за зусилля щодо захисту свободи вираження поглядів, що є передумовою демократії та тривалого миру".

Марія Анґеліта Ресса є філіппіно-американською журналісткою, співзасновницею та виконавчою директоркою онлайн-видання Rappler. У минулому Ресса працювала журналісткою-розслідувачкою в офісі каналу CNN у Південно-Східній Азії.

"Марія Ресса використовує свободу слова, щоб викрити зловживання владою, насильство і зростання авторитаризм у своїй рідній країні, на Філіппінах. У 2012 році вона стала співзасновником Rappler, цифровий медіакомпанії для журналістських розслідувань, яку вона досі очолює. Як журналіст і генеральний директор Rappler, Ресса зарекомендувала себе як безстрашний захисник свободи слова", – зазначили в комітеті Премії.

При цьому заснована журналісткою медіакомпанія зосередила увагу на скандальній кампанії режиму президента Родріго Дутерте, спрямованій на боротьбу з наркотиками.

"Число загиблих настільки велике, що кампанія нагадує війну проти власного населення країни. Пані Ресса і Rappler також задокументували, як соціальні мережі використовуються для поширення фейкових новин, переслідування опонентів і маніпулювання суспільною думкою", – йдеться у пресрелізі.

Дмитро Муратов – російський журналіст та телеведучий, співзасновник та головний редактор "Нової газети". Він пропрацював на цій посаді з лютого 1995 року по листопад 2017-го, а також із 2019 року по теперішній час.

Як зазначив комітет Премії, "Нова газета" – найбільш незалежна газета в Росії з принципово критичним ставленням до влади.

"Журналістика, заснована на фактах, і професійна чесність газети зробили її важливим джерелом інформації про важливі аспекти російського суспільства, які рідко згадуються в інших ЗМІ. З моменту свого створення в 1993 році "Нова газета" публікувала критичні статті на найрізноманітніші теми – від корупції, насильства з боку поліції, незаконних арештів, фальсифікації результатів виборів і "фабрик тролів" до використання російських збройних сил як в Росії, так і за її межами", – йдеться у релізі.

При цьому опоненти "Нової газети" відповіли журналістам переслідуваннями, погрозами, насильством і вбивствами.

"З моменту заснування газети були вбиті шестеро журналістів, в тому числі Анна Політковська, яка написала викривні статті про війну в Чечні", – зазначили в комітеті.

Як повідомляється на Telegram-каналі "Нової газети", Дмитро Муратов планує віддати частину премії на благодійність.

"Муратов переведе частину Нобелівської премії (близько $ 1,14 млн) на фонд "Коло добра", що допомагає дітям з важкими і рідкісними захворюваннями", – йдеться у повідомленні.

Нобелівська премія у 2021 році відбувається у гібридному форматі. Оголошення переможців у жовтні транслюватимуть у прямому ефіри на цифрових майданчиках премії: сайті nobelprize.org, YouTube, Facebook, Twitter та LinkedIn. В Instagram покажуть, що відбувається за лаштунками премії. Офіційний хештег оголошень – #NobelPrize

Грудневі урочистості з 6 по 12 число, включно з церемонією нагородження 10 грудня, коли вшановують лауреатів у Стокгольмі, пройдуть у прямому ефірі та за особистої присутності. На них зможуть прийти місцеві мешканці, а всі інші долучаться онлайн.

Що відомо

  • У 2020 році Нобелівську премію миру отримала Світова продовольча програма за боротьбу з голодом.
  • 4 жовтня лауреатами Нобелівської премії в галузі фізіології та медицини 2021 року стали американці Девід Джуліус і Ардем Патапутян. Нагороду вручили за дослідження рецепторів температури та дотику.
  • 5 жовтня Нобелівську премію з фізики отримали троє вчених за "внесок в розуміння комплексних фізичних систем".
  • Нобелівську премію 2021 року з хімії присудили вченим Бенджаміну Лісту і Девіду Макміллану за новий метод синтезу молекул — асиметричний органокаталіз.
  • Лауреатом Нобелівської премії з літератури у 2021 році став танзанійський письменник арабського походження Абдулразак Гурна.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок