Нобелівську премію з хімії отримали за новий метод синтезу молекул

Нобелівську премію з хімії отримали за новий метод синтезу молекул

Нобелівську премію з хімії отримали за новий метод синтезу молекул
. Twitter / The Nobel Prize

Нобелівську премію 2021 року з хімії присуджена вченим Бенджаміну Лісту і Девіду Макміллану за новий метод синтезу молекул — асиметричний органокаталіз.

Ліст і Макміллан отримали нагороду за відкриття асиметричного органокаталізу, що вивело молекулярну хімію на абсолютно новий рівень, йдеться в релізі Нобелівської Асамблеї.

"Вчені розробили новий і геніальний інструмент для побудови молекул: органокаталіз. Його використання включає дослідження в області нових фармацевтичних препаратів, а також допоможе зробити хімію більш екологічною. Дослідники довгий час вважали, що існує тільки два типи доступних каталізаторів: метали та ферменти. Бенджамін Ліст і Девід Макміллан розробили третій тип – асиметричний органокаталіз, який заснований на невеликих органічних молекулах", — вказано в заяві Асамблеї.

Нагорода супроводжується золотою медаллю і 10 мільйонами шведських крон. Призові гроші отримані за заповітом творця премії, шведського винахідника Альфреда Нобеля, який помер в 1895 році.

Що відомо

  • Нобелівський комітет оголошує імена лауреатів у 2021 році з 4 по 11 жовтня. Почнуть з медицини, закінчать економікою. Переможців премії з літератури та миру назвуть наприкінці тижня. Особливий інтерес викликає премія миру, оскільки у 2021 році список кандидатів перевалив за три сотні і в ньому багато опозиціонерів і протестного руху.
  • У 2020 році премію з хімії отримали француженка Еммануель Шарпентьє та американка Дженніфер А. Дудна за "розробку метода редагування геному". Вони відкрили один з найточніших інструментів у галузі генної технології — генетичні "ножиці" CRISPR/Cas9, завдяки яким науковці можуть змінювати ДНК тварин, рослин та мікроорганізмів із надзвичайно високою точністю.
  • 4 жовтня лауреатами Нобелівської премії в галузі фізіології та медицини 2021 року стали американці Девід Джуліус і Ардем Патапутян. Нагороду вручили за дослідження рецепторів температури та дотику.
  • 5 жовтня Нобелівську премію з фізики отримали троє вчених за "внесок в розуміння комплексних фізичних систем".

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок