Після мирної передачі влади в Афганістані представникам руху "Талібан" жителям країни навряд чи загрожує смертельна небезпека. Навпаки, таліби намагатимуться встановлювати контакти із зовнішніми партнерами, а тому масові страти будуть для них невигідними.
Таку думку у коментарі Суспільному висловив експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу "Українського інституту майбутнього" Ілія Куса.
"Прямої, тим більше смертельної, загрози всім жителям Афганістану чи Кабула немає, тому що не всіх будуть переслідувати. Можливо, й не будуть переслідувати. До того ж якщо ми говоримо про насадження там певних традиційних та релігійних цінностей, які сповідує "Талібан", то, власне, ці цінності були на місцях всі ці 20 років. І всі за ними жили. Це не те, що "Талібан" привносить щось нове", – каже Куса.
Говорячи про загрозу масових страт в країні, він висловив сумнів, що таліби повернуться до практик 90-х років, оскільки це лише "ізолює талібський Афганістан і не дасть можливості новій владі якось закріпитися та отримати міжнародну легітимність".
"Все-таки попри жорстокість у деяких питаннях та ультраконсервативність, їм (талібам – ред.) зараз буде вигідно, навпаки, встановлювати контакти із зовнішніми партнерами. А для цього, звісно, масові страти чи масові вбивства, чи якісь геноциди – вони абсолютно нелогічні, – вважає експерт.
Читайте також: "Нескорений Афганістан". Що означає наступ Талібану для країни та регіону
Водночас він переконаний, що таліби встановлять в Афганістані свою ісламську політичну систему.
"І ніякої демократії в нашому, європейському, розумінні не буде – це 100 відсотків. Власне, як там насправді й не було ніякої демократії останні двадцять років. Це була квазідемократична така система, доволі своєрідна, яка насправді не працювала. Що і показали події останніх тижнів", – підсумував Куса.
Нагадаємо, що 15 серпня таліби почали наступ на Кабул. Представники радикального руху ведуть переговори з владою Афганістану щодо мирної передачі влади. Рух "Талібан" також заявив, що вже контролює 100% території Афганістану. Проте афганський журналіст Халед Нікзад заявив Суспільному, що таліби контролюють 32 із 34-х провінцій Афганістану.
Що відомо
- Станом на ранок 15 серпня таліби без бою захопили п'яте за величиною місто на сході Афганістану Джелалабад, а також місто Торкхам, який є основним прикордонним переходом на кордоні з Пакистаном.
- 14 серпня екстремісти руху "Талібан" після кількох тижнів боїв взяли під контроль столицю провінції Гільменд Лашкаргах, а також місто Пулі-Алам, адміністративний центр провінції Логар. Цього ж дня вони бойовики захопили столицю північно-західної провінції Балх – Мазарі-Шаріф, яке є четвертим за величиною містом Афганістану.
- 12 серпня екстремісти руху "Талібан" захопили стратегічне місто Газні на південному сході Афганістану. Воно стало першою захопленою бойовиками столицею у південній частині країни.
- До кінця доби 12 серпня таліби взяли під контроль стратегічні міста Герат і Кандагар, які стали одинадцятою і дванадцятою провінційними столицями, захопленими бойовиками в Афганістані.
- 11 серпня стало відомо, що адміністрація президента США Джозефа Байдена очікує, що бойовики терористичного руху Талібан захоплять Кабул, столицю Афганістану, раніше, ніж розраховувала американська розвідка. Це може статись протягом трьох місяців.
- 11 серпня, таліби захопили місто Файзабад – воно стало вже дев'ятим провінційнім центром, над яким встановили контроль бойовики.
- 10 серпня таліби повністю захопили міста Сарі-Пул та Саманган.
- 6 серпня таліби повністю захопили місто Зарандж, що на кордоні між Афганістаном та Іраном. Місто стало першою столицею провінції, захопленою екстремістами після початку виведення американських військ із країни.
- 23 липня США здійснили серію авіаударів по позиціях афганських талібів з метою допомогти урядовим військам Афганістану.
- 11 липня представники "Талібану" заявили, що взяли під контроль 85% території Афганістану. Однак офіційна влада країни заперечила цю інформацію..
- 1 травня 2021 року США та НАТО почали офіційно виводити своїх військових з Афганістану. Столиця країни Кабул перейшла в режим посиленої безпеки в очікуванні реакції талібів на рішення США вивести війська з Афганістану.
Читайте також
"Нескорений Афганістан". Що означає наступ Талібану для країни та регіону
"У тилу" ІДІЛ: як Україна повертає дружин та дітей бойовиків із сирійських таборів
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!