Вакцина Pfizer прибула до України. Що варто знати про препарат

Вакцина Pfizer прибула до України. Що варто знати про препарат

Важливо
Вакцина Pfizer прибула до України. Що варто знати про препарат
Associated Press

До України вранці 16 квітня прибуло 117 тисяч доз вакцини проти COVID-19 від Pfizer/BioNTech у межах програми поставок глобальної ініціативи вакцинації COVAX. Всього наша країна має отримати 10 мільйонів доз цього препарату. Суспільне зібрало головні факти про першу у світі ліцензовану вакцину проти коронавірусу.

Новітня технологія

Вакцина BNT162b2, розроблена разом компаніями Pfizer та BioNTech діє за методом матричної РНК (MRNA), стимулюючи людський організм спонтанно виробляти антитіла проти вірусу. Такий метод роботи вакцини є доволі новітньою розробкою в сфері біотехнологій, але має низку переваг над більш "класичними" методами, на зразок інактивації вірусу, за яким діє, зокрема, китайська вакцина CoronaVac, яку нещодавно почали використовувати в Україні. Серед них – безпека та висока ефективність.

Під час клінічних випробувань вакцина Pfizer сягнула ефективності 95%, а вже під час масового використання у країнах ЄС та США її реальні показники ефективності сягали 98%. Крім того, вакцина BNT162b2 від Pfizer/BioNTech SE виявилась ефективною проти штамів збудника COVID-19, виявлених на території Бразилії, а також штамів, ідентифікованих у хворих у Великій Британії та Південній Африці.

Читайте також: В Україні розпочинається щеплення вакциною CoronaVac. Що необхідно знати про препарат

Зберігання та транспортування

Поруч з тим, новітня технологія роботи вакцини обернулася і певними проблемами. Серед них – порівняно висока вартість (близько 30 доларів за дозу, при вартості вакцини від AstraZeneca у близько 3 доларів за дозу) та особливі умови зберігання. Вакцину від Pfizer можна зберігати лише при температурі від -60 до -90 градусів, чого можна досягти лише у спеціальних морозильних установках.

7 квітня агентство США з міжнародного розвитку повідомило, що надасть Україні холодильники для транспортування і зберігання доз вакцини Pfizer, які планують привозити впродовж року. Крім того, 28 березня, після серії досліджень, Європейське агентство з лікарських засобів дозволило зберігати вакцину Pfizer / BioNTech протягом короткого часу у звичайних фармацевтичних холодильниках протягом двох тижнів при температурі від -25 до -15 градусів.

Проблеми з поставками

Вакцинація населення за допомогою препарату Pfizer / BioNTech в США та країнах ЄС розпочалася ще в грудні 2020 року, але на початку 2021 року національні плани вакцинації довелося коригувати через затримки з поставками вакцини. Скорочення постачань було пов'язане з тим, що компанія Pfizer модернізує один зі своїх заводів, щоб збільшити виробничі потужності з 1,3 мільярда до 2 мільярдів доз вакцини на рік. Наразі модернізація завершена і поставки відновилися за графіком. Крім того, компанія Pfizer готує документи для початку виробництва свого препарату в Індії, що дозволить як знизити ціну, так і наростити обсяги поставок.

Шлях до України

Компанія Pfizer подала документи для сертифікації своєї вакцини в Україні ще 16 лютого 2021 року. Втім, через низку причин, перші поставки даного препарату до України мають бути здійснені лише в середині квітня. Зокрема, міністр охорони здоров'я Максим Степанов заявив, що цього тижня Україна має отримати 117 тисяч доз вакцини Pfizer/BioNTech в межах ініціятиви COVAX. В першу чергу цими вакцинами будуть щеплювати наших громадян, які перебувають в будинках-інтернатах, в будинках для осіб похилого віку, а також всіх співробітників цих будинків/

Крім того, Україна підписала комерційний контракт на постачання 10 мільйонів вакцин Pfizer Очікується, що їх поставлять протягом року, а перші поставки в межах даного контракту розпочнуться вже в травні.

117 тисяч доз вакцини Pfizer/BioNTech, в першу чергу, використають для щеплення персоналу і мешканців будинків для літніх людей, та пізніше – для працівників Державної служби з надзвичайних ситуацій та прикордонників. Вакцинація почнеться 18 квітня.

Читайте також: Зростання рівня летальності COVID-19 пов’язане з новими штамами — ЦГЗ

Що відомо

  • 23 лютого до України прибула перша партія вакцини проти коронавірусу Oxford/AstraZeneca (Covishield) виробника Serum Institute India. Вантаж до аеропорту "Бориспіль" доставив літак Турецьких авіаліній. У той же день вакцину Oxford/AstraZeneca (Covishield) було зареєстровано для екстреного використання в Україні.
  • В Україні 24 лютого розпочалася кампанія з вакцинації населення проти COVID-19. За день першу дозу вакцини отримали майже 160 людей.
  • В середині березня Індія тимчасово призупинила експорт найбільших партій вакцин AstraZeneca для задоволення внутрішнього попиту на тлі сплеску захворюваності.
  • Фармацевтичний концерн Serum Institute of India заявив, що може відновити експорт препарату AstraZeneca до червня 2021 року.
  • У МОЗ повідомили, що всі вакцини AstraZeneca, виготовлені на різних виробничих майданчиках, є взаємозамінними.
  • У Міністерстві охорони здоров'я заявили, що український офіс компанії AstraZeneса гальмує процес постачання вакцини в Україну.
  • Південноафриканський штам COVID-19 виявився стійким до вакцини Pfizer.
  • Китай визнав недостатньою ефективність своїх вакцин проти COVID-19.
  • За словами головного санітарного лікаря Віктора Ляшка, державне підприємство "Укрвакцина" може зберігати близько 30 мільйонів доз вакцин.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок