У день збиття літака MH17 підозрювані контактували з Москвою "на вищому рівні" — розслідування

У день збиття літака MH17 підозрювані контактували з Москвою "на вищому рівні" — розслідування

У день збиття літака MH17 підозрювані контактували з Москвою "на вищому рівні" — розслідування

Фігуранти справи щодо збиття малайзійського рейсу літака MH17 на Донбасі у день його катастрофи, 17 липня 2014 року, мали прямий контакт з Москвою на вищому рівні.

Про це йдеться у розслідуванні програми Nieuwsuur на нідерландському телеканалі NOS.

Журналістам вдалося отримати записи тисяч телефонних розмов, проведених ватажком розвідки так званої "ДНР" Сергієм Дубинським ("Хмурим") у липні та серпні 2014 року, тобто до й після катастрофи МН17. На цих записах він розповів, що у день катастрофи 17 липня 2014 року мав прямий контакт з Москвою, а його шеф, "міністр оборони ДНР" Ігор Гіркін провів бесіду з Кремлем "на вищому рівні". Також у розмовах Дубинський неодноразово згадував зенітний ракетний комплекс "Бук", який збив літак.

Згідно з розслідуванням, "Хмурий" дізнався про пуск ракети через пів години після збиття пасажирського літака, але йому доповіли про знищення українського винищувача. Про реальну картину Дубинський дізнався лише через дві години після катастрофи. Він вимагав розʼяснень від підлеглих, які губились у свідченнях. Вони стверджували, що збили винищувач, але вже після того, як той нібито атакував МН17. Це згодом стало основою версії Росії про катастрофу. Пізніше російська сторона взяла на озброєння іншу версію про те, що літак збив нібито український "Бук", але Дубинський у розмовах про це жодного разу не згадував.

Із записів випливає, що "Бук" заїхав з Росії, але після його пострілу бойовики взагалі не розуміли, де він знаходиться. У розслідуванні також зазначається, що з початку липня 2014 року вплив Росії на бойовиків істотно зріс — вона повністю була залучена до ухвалення військово-стратегічних рішень бойовиків і самостійно призначала керівництво так званих "народних республік".

Крім того, за даними журналістів, єдиний фігурант справи про катастрофу МН17, який бере участь в судовому процесі в Гаазі, — росіянин Олег Пулатов — протягом декількох годин після катастрофи Boeing взагалі не знав про інцидент. Однак прокурори вважають, що це не має жодного значення для обвинувачення.

Що відомо

  • 17 липня 2014 року неподалік Тореза Донецької області був збитий Boeing 777 компанії "Малазійські авіалінії", що виконував регулярний рейс МН17. Загинули всі пасажири та екіпаж (загалом 298 осіб).
  • Слідство встановило, що літак MH17 збили над Донбасом з російського "Бука".
  • Об'єднана слідча група (JIT) назвала імена перших чотирього підозрюваних – Сергій Дубинський (позивний "Хмурий"), Ігор Гіркін (позивний "Стрелок"), Олег Пулатов (позивний "Гюрза"), Леонід Харченко (позивний "Кріт").
  • У листопаді 2019 року частину обвинувального висновку у справі МН-17 передали до суду Гааги.
  • 9 березня 2020 року розпочалися судові засідання окружного суду Гааги щодо перших чотирьох підозрюваних у справі щодо збиття літака рейсу МН17 у 2014 році.
  • МЗС України вважає "першим кроком до встановлення справедливості" початок судових засідань щодо збиття літака рейсу МН17. Родичі загиблих у катастрофі рейсу МН17 зустрілися з українськими журналістами та розповіли про свої очікування від суду.
  • Прокуратура Нідерландів під час судового процесу про збиття літака рейсу MH17 представила запис нових телефонних розмов, які є "найбільш конкретним доказом" причетності чотирьох підозрюваних у цій справі.
  • Захист обвинуваченого росіянина Олега Пулатова отримав від суду дозвіл доступ до уламків зі своїм експертом для оцінки пошкоджень.
  • Євросоюз закликав Росію визнати відповідальність за катастрофу MH17.
  • Окружний суд Гааги 1 лютого поновив слухання у справі рейсу MH17.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок