Справа МН17: суддя розповів, як підозрюваних шукали з повістками

Справа МН17: суддя розповів, як підозрюваних шукали з повістками

Оновлено
Справа МН17: суддя розповів, як підозрюваних шукали з повістками
Фото: Суспільне

У Нідерландах розпочався судовий процес у справі про збиття пасажирського рейсу МН17 в небі над окупованим Донбасом влітку 2014 року. Головуючий суддя розповів, як шукали підозрюваних для вручення повісток.

За його словами, суд отримав від слідства приблизно 26 тисяч сторінок документів і дуже великий обсяг відеоматеріалів. Водночас до останнього не було відомо, хто з обвинувачуваних буде присутній на суді і чи є в них адвокати. У січні поточного року до суду звернулися адвокати від Олега Пулатова (один з 4 обвинувачуваних — ред.), вони вже кілька тижнів вивчають матеріали справи.

Повістка про виклик до суду офіційно надійшла за адресою реєстрації Пулатова в Москві 20 жовтня 2019 року голландською та російською мовами, пізніше було передано запит на правову допомогу генпрокуратурі РФ, звідки цей запит надійшов у Мін'юст РФ.

Стосовно Ігоря Гіркіна, в суді зазначили, що в рамках слідства не вдалося визначити ні його електронну пошту, ні його фактичне місце проживання. Прокуратурою РФ Нідерландам була надана ймовірна адреса проживання Гіркіна в Москві. 28 жовтня 2019 р. запит на правову допомогу щодо Гіркіна був переданий Нідерландами до РФ. 19 грудня 2019 р. було отримано інформацію, що запит на виклик до суду не може бути здійснений, оскільки він не з'явився у російський суд для вручення документів.

Наприкінці грудня минулого року місцева поліція прийшла з повісткою за ймовірною адресою проживання Гіркіна, однак двері там ніхто не відчинив, а сусіди сказали, що ніколи та нікого не бачили в тій квартирі. Саме тому, ні російська влада, ні влада Нідерландів, так і не змогли вручити Гіркіну повістку.

Прокуратура звернулася до нього через усі можливі акаунти в соцмережах і месенджерах, однак відповіді не отримала. Пізніше, через російський Інтерфакс Гіркін заявив, що не прийде до суду. Приблизно така сама ситуація склалася й з розшуком інших підозрюваних у справі. Слідство зверталося до обвинувачених через усі месенджери, де ті підтримують контакти зі знайомими, однак жодної відповіді від них не отримало.

За словами головуючого, перший день розгляду справи буде присвячений її аналізу. Судді мають визначити порядок виступів, наявність адвокатів для обвинувачуваних і визначитись, чи потрібно додаткове розслідування або чи готова справа до розгляду по суті.

"Кілька фактів визначили масштаб цієї справи: насамперед, це кількість жертв, які представляють низку різних країн. МН17 був збитий у зоні гарячого конфлікту. Розслідування призвело до великої кількості документів. Увага ЗМІ стала причиною створення окремого пресцентру для того, щоби преса могла виконувати свої обов'язки", — сказав головуючий.

Головуючий суддя нагадав, що процес триває згідно з законодавством Королівства Нідерланди. Найближчі родичі жертв зможуть подати заяву на матеріальну компенсацію, і суд це проаналізує. За його словами, натепер 49 родичів хочуть висловитися перед судом, 82 подали письмові заяви і понад 80 подали заяви на отримання компенсації, однак ці дані нині є попередніми, оскільки реєстрація ще триває.

У залі заборонено фото- та відеозйомку, так само як і аудіозаписи.

Що відомо

 • 17 липня 2014 року неподалік Тореза Донецької області був збитий Boeing-777 компанії "Малайзійські авіалінії", що виконував регулярний рейс МН17. Загинули всі пасажири та екіпаж (загалом 298 осіб).
 • Слідство встановило, що літак MH17 збили над Донбасом з російського БУКа.
 • Об'єднана слідча група (JIT) назвала імена перших чотирьох підозрюваних: Сергій Дубинський (позивний "Хмурий"), Ігор Гіркін (позивний "Стрєлок"), Олег Пулатов (позивний "Гюрза"), Леонід Харченко (позивний "Кріт").
 • У листопаді 2019 року частину обвинувального висновку у справі МН17 передали до суду Гааги.
 • Українські правоохоронці затримали одного з бойовиків, який брав участь у транпортуванні російського БУКа — Володимира Цемаха.
 • 7 вересня 2019 року Україна передала Росії фігуранта справи Цемаха за умовами обміну полоненими. Пізніше стало відомо, що він повернувся на територію Донецької області, що непідконтрольна українському уряду.
 • Того ж дня прокуратура Нідерландів надіслала до компетентних російських органів запит на тимчасовий арешт Цемаха з метою екстрадиції до Нідерландів.
 • На початку листопада 2019 року Державна прокуратура Нідерландів дійшла висновку, що російська сторона свідомо дозволила бойовику Цемаху, якого підозрюють у причетності до збиття літака рейсу MH17 на Донбасі, виїхати з країни для того, щоб не видавати його Нідерландам. Прокуратура направила свій висновок російській владі, а також проінформувала родичів жертв авіакатастрофи.
 • Ситуація навколо Цемаха не вплине на початок кримінального судового розгляду щодо MH17 (початок процесу призначено на 9 березня 2020 року). У цей день викликають чотирьох підозрюваних, зокрема Ігоря Гіркіна.
 • СБУ оголосила Цемаха в розшук. Інформація про це розміщена на сайті Міністерства внутрішніх справ України, де зазначені дата зникнення — 23 вересня 2019 року та статті звинувачення — ч.3 ст.258 (теракт) і ч.1 ст.3-258 (сприяння у створенні терористичної організації) Кримінального кодексу України.
 • На початку січня співробітники Державної прикордонної служби затримали громадянина України, який разом з іншими бойовиками охороняв місце катастрофи збитого малайзійського літака.

Вибір редакції

На початок