Родичі загиблих з МН17 у Гаазі: "Хочемо дізнатися про роль армії РФ"

Родичі загиблих з МН17 у Гаазі: "Хочемо дізнатися про роль армії РФ"

Ексклюзивно
Родичі загиблих з МН17 у Гаазі: "Хочемо дізнатися про роль армії РФ"
Суспільне Новини

Родичі загиблих у катастрофі рейсу МН17, збитого в небі над Донбасом влітку 2014 року, хочуть дізнатися в суді про роль Росії у цій справі.

Про це вони розповіли українським журналістам напередодні початку судового засідання у справі МН17 у Гаазі, передає кореспондент Суспільного.

"Ми сподіваємося дізнатися про роль російської армії і російської держави у збитті Boeing МН17. Я використаю своє право говорити на суді, тому що я маю розповісти про те, що ця трагедія зробила з нашими життями і також скажу свою думку щодо обвинувачених, коли прийде час говорити", – заявив голова "Фундації МН17" Піт Плуг, в якого загинув брат, дружина брата та племінник.

Родичі загиблих з МН17 у Гаазі: "Хочемо дізнатися про роль армії РФ"
Родичі загиблих з МН17 під час зустрічі з українськими журналістами. Фото: Суспільне Новини. Суспільне Новини

Окремо він зупинився на історії з обміном свідка у справі МН17, бойовика та громадянина України Володимира Цемаха, на українських полонених.

"Історія з Цемахом дуже особлива. Він – український цивільний, ми не розуміємо, як він міг стати учасником обміну полонених. Це погано, що його віддали Росії, з іншого боку Україні довелося обирати між одним злодієм і багатьма ув'язненими українцями. Тому я розумію українську владу, але не розумію російську, це просто сором", – наголосив Плуг.

За його словами, родичі загиблих "не хочуть помсти, але хочуть, щоб таке ніколи не повторилося".

"Ми хочемо знати, хто зрештою відповідальний – від тих, хто натискав кнопку до найвищих чинів і між ними. Ми не зацікавлені у тому, щоб цих чотирьох (офіційних підозрюваних у справі – ред.) посадили за грати – ми ж розуміємо, що цього не станеться. Ми бачимо їхні фотографії з Росії, де їм добре живеться, вони курять сигари і п'ють віскі. Ми хочемо, щоб у суді було представлено достатньо доказів для того, щоб суд виніс вердикт – ось, чого я хочу. Я можу дуже злитися через те, що винні не опиняться за ґратами, але це не дуже мені допоможе", – сказав Плуг.

Крім того, Плуг розповів, що родичі загиблих хочуть потрапити на місце катастрофи на окупованій частині Донбасу та порівнюють трагедію MH17 з американськими терактами 11 вересня 2001 року.

9 березня розпочнуться судові засідання окружного суду Гааги щодо перших чотирьох підозрюваних у справі щодо збиття літака рейсу МН17 у 2014 році.

МЗС України вважає "першим кроком до встановлення справедливості" початок судових засідань щодо збиття літака рейсу МН17.

Що відомо

 • 17 липня 2014 року неподалік Тореза Донецької області був збитий Boeing-777 компанії "Малайзійські авіалінії", що виконував регулярний рейс МН17. Загинули всі пасажири та екіпаж (загалом 298 осіб).
 • Слідство встановило, що літак MH17 збили над Донбасом з російського "Бука".
 • Об'єднана слідча група (JIT) назвала імена перших чотирього підозрюваних: Сергій Дубинський (позивний "Хмурий"), Ігор Гіркін (позивний "Стрелок"), Олег Пулатов (позивний "Гюрза"), Леонід Харченко (позивний "Кріт").
 • У листопаді 2019 року частину обвинувального висновку у справі МН17 передали до суду Гааги.
 • Раніше українські правоохоронці затримали одного з бойовиків, який брав участь у транпортуванні російського "Бука" — Володимира Цемаха.
 • 7 вересня 2019 року Україна передала Росії фігуранта справи Цемаха за умовами обміну полоненими. Пізніше стало відомо, що він повернувся на територію Донецької області, що непідконтрольна українському уряду.
 • Того ж дня прокуратура Нідерландів надіслала до компетентних російських органів запит на тимчасовий арешт Цемаха з метою екстрадиції до Нідерландів.
 • На початку листопада 2019 року Державна прокуратура Нідерландів дійшла висновку, що російська сторона свідомо дозволила бойовику Цемаху, якого підозрюють у причетності до збиття літака рейсу MH17 на Донбасі, виїхати з країни для того, щоб не видавати його Нідерландам. Прокуратура направила свій висновок російській владі, а також проінформувала родичів жертв авіакатастрофи.
 • Ситуація навколо Цемаха не вплине на початок кримінального судового розгляду щодо MH17 (початок процесу призначено на 9 березня 2020 року). У цей день викликають чотирьох підозрюваних, зокрема Ігоря Гіркіна.
 • СБУ оголосила Цемаха в розшук. Інформація про це розміщена на сайті Міністерства внутрішніх справ України, де зазначені дата зникнення — 23 вересня 2019 року та статті звинувачення — ч.3 ст.258 (теракт) і ч.1 ст.3-258 (сприяння у створенні терористичної організації) Кримінального кодексу України.
 • На початку січня співробітники Державної прикордонної служби затримали громадянина України, який разом з іншими бойовиками охороняв місце катастрофи збитого малайзійського літака.

На початок