Україна та Ірландія уклали двосторонню угоду про співробітництво

Україна та Ірландія уклали двосторонню угоду про співробітництво

Зеленський і Гарріс підписали угоду про співробітництво
Президент України Володимир Зеленський і прем'єр-міністр Ірландії Саймон Гарріс підписали угоду про співробітництво, Київ, 4 вересня 2024 року . Офіс президента України

Прем'єр-міністр Ірландії Саймон Гарріс та президент України Володимир Зеленський сьогодні, 4 вересня, підписали угоду про співробітництво між двома країнами. Зокрема, Ірландія надасть нелетальну військову допомогу Києву, навчатиме бійців ЗСУ та допоможе з розмінуванням.

Про це йдеться на сайті Офісу президента України.

Ірландія зобов'язалася виділити Києву у 2024 році ще 128 млн євро на нелетальну військову підтримку та як мінімум 40 млн євро на гуманітарну допомогу.

Крім того, країна надасть системи та обладнання для розмінування і надалі братиме участь у коаліції з розмінування України. Ірландія забезпечить постійну підготовку бійців ЗСУ через Місію Європейського Союзу з військової допомоги (EUMAMУ листопаді 2022 року країни Євросоюзу створили місію з навчання українських військовослужбовців (EUMAM)) в Україні.

"Крім того, країна вивчить інші потенційні шляхи підтримки в межах коаліцій спроможностей Контактної групи з питань оборони, таких як ІТ-коаліція", — пишуть в Офісі президента.

Угоду, яку мають підписати лідери країн, обговорювали в липні, коли Зеленський бачився в Ірландії з Гаррісом. Документ передбачає, що Ірландія залишається нейтральною країною, і будь-яка майбутня допомога, надана Україні, не буде летальною.

Прем'єр-міністр Ірландії Саймон Гарріс 4 вересня приїхав до України для того, щоби підписати угоду про співпрацю. Політик зазначив, що двостороння угода між Ірландією та Україною "дає зрозуміти, що цінності України є нашими цінностями, і ми будемо підтримувати хоробрий народ України стільки, скільки буде потрібно".

Що передувало

13 липня президент України Зеленський дорогою із саміту НАТО у Вашингтоні зупинився в Ірландії та зустрівся з прем'єр-міністром країни Саймоном Гаррісом.

Ірландський прем'єр підтвердив, що його країна підтверджує прагнення України приєднатися до ЄС. Гарріс на зустрічі із Зеленським обговорив допомогу примусово вивезеним до РФ та Білорусі дітям. Він також підтвердив членство Ірландії в міжнародній коаліції, яка закликає повернути близько 20 тисяч депортованих з України дітей.

На початку лютого 2024 року керівник Офісу президента України Андрій Єрмак і міністерка закордонних справ Канади Мелані Жолі запустили роботу Міжнародної коаліції з повернення українських дітей. Зараз до коаліції входять уже 37 країн.

Востаннє Зеленський і Гарріс зустрічалися на полях Глобального саміту миру в Швейцарії в червні. Візит Зеленського до Ірландії раніше анонсувало BBC. Далі ж президент вирушить до Великої Британії.

З ким Україна підписала безпекові угоди

Наразі Україна підписала безпекові угоди з 26 країнами.

Першу таку угоду Україна 12 січня 2024 року підписала зі Сполученим Королівством. 16 лютого президент Зеленський підписав наступні дві угоди про гарантії безпеки для України з Німеччиною та Францією. 23 лютого Україна та Данія підписали угоду про співробітництво у сфері безпеки та довгострокову підтримку між державами. 24 лютого 2024 року Україна уклала двосторонні безпекові угоди з Італією та Канадою. 1 березня Україна та Нідерланди підписали в Харкові двосторонню безпекову угоду. 3 квітня була підписана угода із Фінляндією. 11 квітня безпекову угоду підписали Україна і Латвія. 27 травня подібний документ підписано з Іспанією, а 28 травня — з Бельгією. Португалія стала 12-ю державою, із якою Україна уклала двосторонню безпекову угоду. 31 травня Україна уклала безпекові угоди з трьома країнами — Швецією, Норвегією та Ісландією.

13 червня на полях саміт G7 президенти України і США Володимир Зеленський і Джо Байден підписали двосторонню безпекову угоду. Того ж дня Україна підписала безпекову угоду з Японією.

27 червня Україна та Європейський Союз підписали безпекову угоду на полях Саміту лідерів країн ЄС. Також було підписано безпекові угоди з Литвою та Естонією.

8 липня Україна та Польща підписали двосторонню безпекову угоду. Вона уперше з-поміж уже підписаних угод передбачає можливість перехоплення ракет і дронів у повітряному просторі України, випущених у напрямку Польщі, та створення Українського легіону. 10 липня угоду підписали з Люксембургом. 11 липня на полях саміту НАТО у Вашингтоні — з Румунією. 18 липня Зеленський був із візитом у Британії, де виступив на саміті Європейської політичної спільноти та підписав ще дві угоди — з Чехією та Словенією.

На початок