Patriot і безпека в Чорному морі — Україна та Румунія підписали безпекову угоду

Patriot і безпека в Чорному морі — Україна та Румунія підписали безпекову угоду

Важливо

У Вашингтоні 11 липня президент України Володимир Зеленський і президент Румунії Клаус Йоханніс підписали угоду про співробітництво у сфері безпеки.

Текст угоди опублікували на сайті Офісу президента України.

Угоду підписали на полях саміту Північноатлантичного альянсу (НАТО), який проходить у Сполучених Штатах 9-11 липня. Що передбачає ця угода:

  • Румунія передасть Україні систему Patriot, підтримуватиме Київ з динамікою, аналогічною 2022–2024 рокам, а також сприятиме максимально швидкому транзиту техніки своєю територією до України;
  • Румунія допомагатиме Україні в розмінуванні Чорного моря та надаватиме підтримку через інструменти Євросоюзу і НАТО; безпекова співпраця у Чорному морі не обмежується Оперативною групою протимінних заходів у Чорному морі (MCM Black Sea);
  • Румунія допомагатиме навчальному центру F-16 для підготовки українських пілотів, підтримуватиме оборонну промисловість нашої країни;
  • окремі блоки документа стосуються розвідки та контррозвідки, кібербезпеки, інформаційної безпеки, гуманітарного розмінування, санкцій, відновлення та відбудови України;
  • Румунія підтримує європейську та євроатлантичну інтеграцію України, учасники угоди нагадують, що Україна стане членом НАТО в майбутньому;
  • Румунія підкреслює непохитну підтримку незалежності, суверенітету й територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів з 1991 року, включно з територіальним морем.

Крім того, в угоді зафіксований механізм 24-годинного екстреного реагування у разі повторної російської агресії проти України або значної ескалації.

З ким Україна підписала безпекові угоди

Наразі Україна підписала безпекові угоди з 23 країнами.

Першу таку угоду Україна 12 січня 2024 року підписала зі Сполученим Королівством. 16 лютого президент Зеленський підписав наступні дві угоди про гарантії безпеки для України з Німеччиною та Францією. 23 лютого Україна та Данія підписали угоду про співробітництво у сфері безпеки та довгострокову підтримку між державами. 24 лютого 2024 року Україна уклала двосторонні безпекові угоди з Італією та Канадою. 1 березня Україна та Нідерланди підписали в Харкові двосторонню безпекову угоду. 3 квітня була підписана угода із Фінляндією. 11 квітня безпекову угоду підписали Україна і Латвія. 27 травня подібний документ підписано з Іспанією, а 28 травня — з Бельгією. Португалія стала 12-ю державою, із якою Україна уклала двосторонню безпекову угоду. 31 травня Україна уклала безпекові угоди з трьома країнами — Швецією, Норвегією та Ісландією.

13 червня на полях саміт G7 президенти України і США Володимир Зеленський і Джо Байден підписали двосторонню безпекову угоду. Того ж дня Україна підписала безпекову угоду з Японією.

27 червня Україна та Європейський Союз підписали безпекову угоду на полях Саміту лідерів країн ЄС. Також було підписано безпекові угоди з Литвою та Естонією.

8 липня Україна та Польща підписали двосторонню безпекову угоду. Вона уперше з-поміж уже підписаних угод передбачає можливість перехоплення ракет і дронів у повітряному просторі України, випущених у напрямку Польщі, та створення Українського легіону. 10 липня угоду підписали з Люксембургом.

На початок