Україна і Люксембург підписали безпекову угоду

Україна і Люксембург підписали безпекову угоду

Важливо

Президент Володимир Зеленський та прем’єр-міністр Великого Герцогства Люксембург Люк Фріден у Вашингтоні підписали двосторонню угоду про гарантії безпеки.

Про це повідомляє Офіс президента.

У документі зазначається, що Люксембург заявив про свою непохитну підтримку незалежності, суверенітету й територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів 1991 року, включно з територіальними водами, а також її невіднятного права на самооборону від агресії Росії відповідно до статті 51 Статуту ООН.

Учасники угоди визнають, що агресивна війна Росії проти України є загрозою міжнародному миру та безпеці та що безпека України є невіддільною частиною безпеки європейського і євроатлантичного регіону.

У документі зазначається, що Люксембург надав Україні військову допомогу на загальну суму 74,4 млн євро у 2022 році та 96 млн євро у 2023 році. На момент підписання Угоди Люксембург виділив 80 млн євро на військову підтримку України на 2024 рік. Князівство продовжуватиме надавати військову допомогу та підтримку Україні протягом строку дії Угоди "за умови схвалення її парламентом".

Крім того, з лютого 2022 року Люксембург надав понад 29 млн євро гуманітарної допомоги та підтримки для відновлення, зокрема через установи ООН, НУО та Міжнародний рух Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, а також підтримку в матеріальній формі.

Європейська та євроатлантична інтеграція

Люксембург визнає зусилля України, спрямовані на впровадження необхідних реформ у надзвичайно складних умовах і підтримує її на шляху до Європейського союзу та НАТО

"Люксембург нагадує, що Україна належить до євроатлантичної сім’ї та стане членом НАТО", — йдеться в угоді.

Допомога у сфері безпеки та військова допомога

Учасники будуть працювати над забезпеченням того, щоб Сили безпеки й оборони були здатні захищати Україну зараз і в майбутньому. Водночас Люксембург і надалі продовжить надавати військову підтримку Україні, включно із сухопутною, повітряною та кіберелектромагнітною сферами.

В угоді зазначається, що Україна використовуватиме військову допомогу від Люксембургу лише відповідно до міжнародного права, включно з міжнародним гуманітарним правом.

Люксембург узяв на себе провідну роль разом з Естонією та Україною в ІТ-коаліції і робить внесок в авіакоаліцію і коаліцію "Артилерія класу земля – земля". Князівство може визначити можливості для розширення своєї участі в інших коаліціях, "враховуючи свої можливості та військові потреби України". "Усі коаліції покликані забезпечити Україну засобами для стримування російської агресії та підвищити оперативну сумісність сил України та НАТО", — йдеться у документі.

Люксембург підтримуватиме Україну шляхом надання засобів для розвідки та спостереження (ISR), зокрема в космічній сфері, а також кіберелектромагнітних спроможностей.

Люксембург продовжить надавати довгострокову підтримку у оснащенні та навчанні, включно з підготовкою інструкторів та навчанням Сил безпеки й оборони України в межах Місії ЄС.

Люксембург використовуватиме, де це доцільно, багатосторонні інструменти, включно з Комплексним пакетом допомоги Україні НАТО (UCAP) і Європейським фондом миру (EPF), щоб спрямувати військову підтримку Україні, а також вивчати варіанти допомоги у створенні стратегічних запасів.

"Учасники прагнутимуть забезпечити, щоб у разі зовнішньої військової агресії проти Люксембургу військовий потенціал України був достатнім для надання Україною ефективної військової підтримки Люксембургу", — йдеться в угоді.

Співробітництво у сфері оборонної промисловості

Учасники працюватимуть над перетворенням оборонної промисловості України на потужний потенціал, який дасть їй змогу відновити свою територіальну цілісність.

Люксембург підтримуватиме зусилля України щодо інтеграції її оборонної промисловості до стандартів оборони й безпеки НАТО та ЄС. Зокрема, Князівство розгляне варіанти сприяння інтеграції оборонної промисловості України в європейську оборонно-технологічну та промислову базу.

Також Україна та Люксембург будуть працювати у сфері розвідки та безпеки відповідно до національного законодавства кожної країни.

Також Україна та Люксембург посилять співпрацю у таких сферах, як будівництво та металургійна промисловість, кібербезпека, консультаційні послуги у сфері бізнесу та фінансів, а також у космічному секторі.

Співробітництво у сфері розвідки та безпеки

Україна і Люксембург налагоджують співробітництво у сфері розвідки та безпеки відповідно до свого національного законодавства та без шкоди для їхніх національних інтересів.

Учасники вивчатимуть можливість укладення Угоди про захист секретної інформації, що сприятиме обміну інформацією між компетентними державними органами України та Люксембургу.

Кібербезпека та гібридна діяльність

Учасники співпрацюватимуть, щоб дати Україні змогу запобігати, виявляти та протидіяти російській та будь-якій іншій кіберагресії, кібершпигунству та гібридній діяльності, надаючи технічну допомогу Україні, а також збільшуючи її кіберстійкість шляхом обміну інформацією та досвідом.

Вони спільно сприятимуть розвитку спроможності України протистояти гібридним загрозам, російським та будь-яким іншим зловмисним пропагандистським і дезінформаційним кампаніям, що впливають на національну безпеку, і працюватимуть над організацією спільних освітніх і навчальних програм для експертів у межах міжнародних інституцій, зокрема шляхом регулярного обміну передовим досвідом.

В Угоді також передбачені:

  • захист критичної інфраструктури,
  • гуманітарна допомога,
  • довгострокова підтримка відновлення та економічне співробітництво,
  • захист та підтримка українських внутрішньо переміщених осіб,
  • підтримка всеосяжного, справедливого й тривалого миру в Україні,
  • забезпечення відповідальності РФ за воєнні злочини та інші міжнародні злочини,
  • відшкодування збитків, втрат та шкоди, завданих російською агресією,
  • посилення санкцій проти РФ,
  • співробітництво у випадку майбутнього збройного нападу.

З ким Україна підписала безпекові угоди

Наразі Україна підписала безпекові угоди з 17-ма країнами та готується підписати такий самий документ ще з десятьма країнами.

Першу таку угоду Україна 12 січня 2024 року підписала зі Сполученим Королівством. 16 лютого президент Зеленський підписав наступні дві угоди про гарантії безпеки для України з Німеччиною та Францією. 23 лютого Україна та Данія підписали угоду про співробітництво у сфері безпеки та довгострокову підтримку між державами. 24 лютого 2024 року Україна уклала двосторонні безпекові угоди з Італією та Канадою. 1 березня Україна та Нідерланди підписали в Харкові двосторонню безпекову угоду. 3 квітня була підписана угода із Фінляндією. 11 квітня безпекову угоду підписали Україна і Латвія. 27 травня подібний документ підписано з Іспанією, а 28 травня — з Бельгією. Португалія стала 12-ю державою, із якою Україна уклала двосторонню безпекову угоду. 31 травня Україна уклала безпекові угоди з трьома країнами — Швецією, Норвегією та Ісландією.

13 червня на полях саміт G7 президенти України і США Володимир Зеленський і Джо Байден підписали двосторонню безпекову угоду. Того ж дня Україна підписала безпекову угоду з Японією.

27 червня Україна та Європейський Союз підписали безпекову угоду на полях Саміту лідерів країн ЄС. Також було підписано безпекові угоди з Литвою та Естонією.

8 липня Україна та Польща підписали двосторонню безпекову угоду. Вона уперше з-поміж уже підписаних угод передбачає можливість перехоплення ракет і дронів у повітряному просторі України, випущених у напрямку Польщі, та створення Українського легіону.

На початок