Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак і міністерка закордонних справ Канади Мелані Жолі запустили роботу Міжнародної коаліції з повернення українських дітей. На зустрічі підготували Рамковий документ. Усього в коаліції уже 28 країн.
Про це написала пресслужба Офісу президента.
"Наша мета полягає в тому, щоб переконатися, що ми захищаємо кожну дитину. Ми допоможемо Україні працювати з багатьма країнами з коаліції, включно з державами Глобального Півдня. Залучатимемо для цього країни-партнери, експертів, громадянське суспільство", — сказала Жолі.
Вона додала, що неприпустимо будь-яким чином використовувати дітей як інструмент під час війни.
Рамковий документ коаліції, який ухвалили на засіданні, — це установчий документ, що визначає її мандат, цілі, керівні принципи та напрями діяльності.
Також у ньому пояснюється, що передбачає членство в коаліції, та окреслюються шляхи, як країни можуть брати участь у її роботі. Кожна держава самостійно може визначити сфери, у яких хоче діяти, або навіть узяти на себе лідерство з огляду на свій досвід, експертизу та ресурси.
Єрмак назвав три основні напрями роботи коаліції:
- сприяння поверненню українських дітей, зокрема, виявлення, де перебувають незаконно депортовані та примусово переміщені діти, розробка механізмів їх повернення, участі у відповідних дипломатичних переговорах. Зрештою, фізичне переміщення дітей через кордон;
- підтримка та реабілітація дітей після повернення, возз'єднання дітей з сім'ями або розміщення в сімейних формах виховання;
- доступ до правосуддя для дітей – жертв і свідків злочинів, притягнення винних в незаконних діях щодо дітей до юридичної відповідальності.
До та під час засідання Міжнародної коаліції з повернення дітей України 6 держав офіційно приєдналися до союзу. Це Бельгія, Велика Британія, Данія, Коста-Рика, Нідерланди та Німеччина. Загальна кількість країн-учасниць коаліції нині — 28.
Мелані Жолі 2 лютого прибула до Києва. На пресконференції з Дмитром Кулебою вона розповіла, що Канада та Україна започаткують коаліцію для повернення українських дітей.
Станом на кінець січня 2024 року Україні вдалося повернути 518 дітей, серед яких 388 — ті, кого Росія депортувала на свою територію. Про це повідомляв омбудсман Дмитро Лубінець.