Центр Разумкова провів опитування, як українці ставляться до переходу на новоюліанський календар. Половина вірян позитивно оцінила рішення ПЦУ та УГКЦ, водночас за "новим стилем" свята відзначають 35% християн.
Про це йдеться в результатах опитування, опублікованих 21 грудня.
Серед тих, хто визначає себе як християни, 50% ставляться позитивно до рішення Православної церкви України та Української греко-католицької церкви перейти на новоюліанський календар. Негативно до цього поставилися 15%, байдуже — 14%, не розуміють, що це означає, — 9%, вагалися з відповіддю — 11%.
Позитивно сприймають таке рішення:
- 82% вірян УГКЦ;
- 62% — з ПЦУ;
- 20,5% — УПЦ МП;
- 24% — "просто православних" (тобто тих, хто вважає себе православним, але не є вірним жодної з православних церков);
- 21% — просто християн (тих, хто вважає себе християнином, але не відносить себе до якоїсь з християнських конфесій).
Водночас лише трохи більше третини вірян відзначатимуть релігійні свята за новоюліанським календарем — це 35% респондентів. 28% святкують за юліанським (за "старим стилем"), 27% — по-різному, залежно від обставин (3% не відзначають християнські свята і 7% вагалися з відповіддю).
Методологія дослідження
Опитування проводили з 9 по 15 листопада 2023 року за підтримки Представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні.
Метод опитування — face-to-face. Говорили з людьми всіх областей — тільки на тих територіях, які підконтрольні уряду України та не перебувають у зоні активних бойових дій.
Опитано 2022 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%. Відхилення від похибки можуть бути спричинені наслідками війни, зазначають у Центрі Разумкова, — зокрема, через евакуацію знайчної кількості населення.
Перехід на новий церковний календар
Із 1 вересня Православна церква України перейшла на новоюліанський календар. Раніше за таке рішення проголосували більшість делегатів під час Помісного Собору ПЦУ, що відбувся 27 липня в Софії Київській.
Що відомо про новоюліанський календар
Новоюліанський календар — вдосконалена форма юліанського календаря, заснована на циклічному обертанні Землі навколо Сонця; тривалість року становить 365,242222 доби; містить 218 високосних років на 900 років. Календар розроблений сербським астрономом, професором математики й небесної механіки Белградського університету Мілутіном Міланковичем 1923 року.
Новоюліанський календар використовує 10 з 16 автокефальних східних православних церков, зокрема Православна церква України з 1 вересня 2023 року.
Що відомо про перенесення дати святкування Різдва на 25 грудня
Наприкінці липня президент Володимир Зеленський підписав закон про перенесення дат святкування Різдва, Дня Української Державності та Дня захисників і захисниць України. Відповідний документ парламент ухвалив 14 липня.
Про те що закон підписаний президентом, йдеться у картці законопроєкту №9431.
Депутати ухвалили такі зміни:
- 25 грудня — Різдво Христове (замість 7 січня);
- 15 липня — День Української Державності (замість 28 липня);
- 1 жовтня — День захисників і захисниць України (замість 14 жовтня).
У пояснювальній записці наголошували, що змінити дати потрібно, щоб "відмовитися від російської спадщини".