Катар веде перемовини з РФ про повернення викрадених українських дітей — прем’єр

Катар веде перемовини з РФ про повернення викрадених українських дітей — прем’єр

Катар веде перемовини з РФ про повернення викрадених українських дітей — прем’єр
Прем’єр-міністр Катару Джасім аль Тані, Катар, 13 жовтня 2023 р. Фото: AP /Jacquelyn Martin

Катар намагається домовитися з РФ щодо повернення захоплених під час війни українських дітей до своїх родин. Є надія, що ще одна група дітей повернеться додому до свят.

Про це заявив прем'єр-міністр Катару Джасім аль Тані в інтерв'ю телеканалу CBS News.

На запитання ведучої Маргарет Бреннан, чи є надія, що українські діти скоро повернуться додому, аль Тані відповів, що зусилля тривають і для цього Катар використовує канали зв’язку та відносини, які має з Росією.

"Катар виступає посередником у різних конфліктах, які не стосуються лише регіону. Але навіть поза цим. І це те, що лежить в основі зовнішньої політики країни. І це... це основний елемент, на якому ми зосереджуємося. І це – ми бачимо, що це внесок такої маленької країни в міжнародний мир і безпеку. Ми виконували цю роль на основі запиту на початку, від українців у нашому постійному обміні та спілкуванні з ними, як ми можемо допомогти, і ми використовуємо канали зв’язку та відносини, які ми маємо з Росією, щоб забезпечити цих чотирьох дітей. І ці зусилля тривають. Ми також сподіваємося, що ще одна група повернеться до своїх сімей перед святами", — відзначив прем'єр-міністр Катару Джасім аль Тані.

Прем’єр не уточнив про яку групу українських дітей йдеться.

"Поки що цифри ще не ясні, тому я не розголошуватиму їх, доки ми… не з’ясуємо це і не завершимо", — додав він.

19 листопада в Україну повернувся Богдан Єрмохін — підліток якого навесні 2022 року депортували з Маріуполя до РФ. До його повернення були долучені й міжнародні партнери, зокрема і Катар.

16 жовтня стало відомо, що Катар сприяв поверненню з Росії чотирьох українських дітей, які були вивезені під час війни.

Що відомо про викрадення Росією українських дітей

Уповноважена президента з прав дитини Дар’я Герасимчук повідомляла, що станом на кінець березня українській владі точно відомо про понад 19,5 тисяч дітей вивезених з ТОТ до Росії, але їх складно точно підрахувати через окупацію частини території України.

За даними Центру нацспротиву на квітень, росіяни на тимчасово окупованих територіях України проводять примусові "медогляди" дітей, аби мати підставу для їх депортації. І з початку року зі сходу України незаконно вивезли близько 103 тисяч неповнолітніх українців.

5 квітня 49 країн світу у спільній заяві засудили Росію за організацію засідання Радбезу стосовно нібито правових підстав викрадення українських дітей з тимчасово захоплених територій, йдеться у спільній заяві цих країн. Велика Британія заблокувала трансляцію виступу російської уповноваженої з прав дітей Львової-Бєлової на ресурсах ООН, закликавши її відповідати за свої дії в Гаазі.

В Офісі генпрокурора повідомили, що єдиного прозорого алгоритму чи механізму, який дає можливість повертати депортованих до Росії українських дітей, на сьогодні немає.

17 березня МКС видав ордер на арешт Путіна та Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей.

1 вересня уповноважений Верховної ради України з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що наразі є підтвердження про всиновлення 386 українських дітей, яких РФ депортувала на свої території.

Раніше уповноважена РФ з прав дитини Марія Львова-Бєлова заявила, що з початку повномасштабного вторгнення Росія "прийняла" близько 4,8 мільйона жителів України, з них понад 700 тисяч — діти. Уповноважена президента України з прав дитини Дар'я Герасимчук заявила, що озвучена російською обмудсменкою Марією Львовою-Бєловою цифра у понад 700 тисяч прийнятих РФ українських дітей може бути завищена.

24 травня в Офісі генпрокурора повідомили, що Україна розслідує ймовірну роль Білорусі в примусовому переміщенні українських дітей з тимчасово окупованих Росією територій.

4 жовтня команда Save Ukraine повідомила про те, що 19 українських дітей вдалося вивезти з тимчасово окупованих територій.

А 12 вересня організація повернула ще 13 дітей з окупованих територій Херсонщини, Луганщини та Запорізької області. За словами керівника організації Миколи Кулеби, Save Ukraine вже повернула в Україну 196 дітей.

Раніше Уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що Україні 8 вересня вдалося повернути додому 9 українських дітей.

Перед тим, 25 серпня, Україна повернула ще 11 неповнолітніх, яких викрала Росія.

На початок