Росія за посередництва Катару поверне в сім'ї чотирьох українських дітей, які були вивезені під час війни.
Про це повідомляє Міністерство закордонних справ Катару.
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець в ефірі телемарафону підтвердив сприяння Катару в поверненні дітей.
Лубінець відмовився розповідати про подробиці повернення, поки не всі діти ще вдома: "Як людина, яка безпосередньо цим займається, я починаю коментувати лише тоді, коли українські діти на території України. Станом на зараз я можу лише підтвердити, що це відповідає дійсності. Катар залучений до цих процесів. Операція ще триває".
Прессекретарка МЗС країни Лолва Аль-Хатер написала, що "Катар продовжить свої посередницькі зусилля в цьому напрямі та в інших, відповідно до своїх принципів розв'язання конфліктів і встановлення миру".
Як додає The Washington Post, Катар став посередником на прохання українського уряду.
Діти пройшли через посольство Катару в Москві та різними маршрутами вирушили додому. Одна дитина уже повернулася в Україну через країни Балтії та Польщу, інша прямує через Катар разом із матір’ю, а решта двоє, як очікується, поїдуть в Україну через Катар пізніше цього тижня, пише Financial Times.
The Telegraph додає, що перша дитина — віком 7 років — возз'єдналася з бабусею, і минулого тижня вони поїхали до України через Естонію. Інші троє дітей — хлопчик 2 років, хлопчик 9 років і дівчинка 17 років.
Що відомо про викрадення Росією українських дітей
Уповноважена президента з прав дитини Дар’я Герасимчук повідомляла, що станом на кінець березня українській владі точно відомо про понад 19,5 тисяч дітей вивезених з ТОТ до Росії, але їх складно точно підрахувати через окупацію частини території України.
За даними Центру нацспротиву на квітень, росіяни на тимчасово окупованих територіях України проводять примусові "медогляди" дітей, аби мати підставу для їх депортації. І з початку року зі сходу України незаконно вивезли близько 103 тисяч неповнолітніх українців.
5 квітня 49 країн світу у спільній заяві засудили Росію за організацію засідання Радбезу стосовно нібито правових підстав викрадення українських дітей з тимчасово захоплених територій, йдеться у спільній заяві цих країн. Велика Британія заблокувала трансляцію виступу російської уповноваженої з прав дітей Львової-Бєлової на ресурсах ООН, закликавши її відповідати за свої дії в Гаазі.
В Офісі генпрокурора повідомили, що єдиного прозорого алгоритму чи механізму, який дає можливість повертати депортованих до Росії українських дітей, на сьогодні немає.
17 березня МКС видав ордер на арешт Путіна та Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей.
1 вересня уповноважений Верховної ради України з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що наразі є підтвердження про всиновлення 386 українських дітей, яких РФ депортувала на свої території.
Раніше уповноважена РФ з прав дитини Марія Львова-Бєлова заявила, що з початку повномасштабного вторгнення Росія "прийняла" близько 4,8 мільйона жителів України, з них понад 700 тисяч — діти. Уповноважена президента України з прав дитини Дар'я Герасимчук заявила, що озвучена російською обмудсменкою Марією Львовою-Бєловою цифра у понад 700 тисяч прийнятих РФ українських дітей може бути завищена.
24 травня в Офісі генпрокурора повідомили, що Україна розслідує ймовірну роль Білорусі в примусовому переміщенні українських дітей з тимчасово окупованих Росією територій.
4 жовтня команда Save Ukraine повідомила про те, що 19 українських дітей вдалося вивезти з тимчасово окупованих територій.
А 12 вересня організація повернула ще 13 дітей з окупованих територій Херсонщини, Луганщини та Запорізької області. За словами керівника організації Миколи Кулеби, Save Ukraine вже повернула в Україну 196 дітей.
Раніше Уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що Україні 8 вересня вдалося повернути додому 9 українських дітей.
Перед тим, 25 серпня, Україна повернула ще 11 неповнолітніх, яких викрала Росія.