Україна шукає можливості для поверення дітей з РФ — Офіс генпрокурора

Україна шукає можливості для поверення дітей з РФ — Офіс генпрокурора

Ексклюзивно
Депортовані до РФ українські діти
. Українські діти прибули у табір в Бєлгородській області, Росія, 14 вересня 2022 року. Фото: AP

Єдиного прозорого алгоритму чи механізму який дає можливість повертати депортованих до Росії українських дітей на сьогодні немає.

Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" сказала начальниця департаменту захисту інтересів дітей та протидії насильству Офісу генпрокурора України Юлія Усенко.

"У випадках, коли ми повертали дітей — на сьогодні з 16 тисяч тільки 328 повернулися додому — це окрема історія, алгоритм, взаємодія наших громадян, які змогли повернути дитину додому. Всі наші органи та дипломати перебувають у постійному діалозі з міжнародними організаціями, з іншими країнами з метою того, щоб знайти єдиний механізм повернення дітей", — сказала Юлія Усенко.

За її словами 328 дітей, це небагато у порівнянні із загальною кількістю депортованих дітей.

"Але ми маємо розуміти, що за кожною цією цифрою стоїть доля конкретної дитини й родини. І це дуже складний механізм, який іноді забирає місяці для того, щоб дитина повернулася додому", — зауважила Усенко.

Щодо повернення дітей-сиріт Юлія Усенко каже, що "особливого бажання у РФ повернути їх Україні немає" і конструктивного діалогу стосовно цього питання наразі не складається.

"Чуючи риторику росіян, ми бачимо, що особливого бажання повертати наших дітей не те, що немає, а навіть на конкретні наші звернення і наші спонукання повернути особливо дітей-сиріт, оскільки ці діти перебувають під опікою саме держави Україна, немає. Тому тут жодного діалогу по сьогоднішній день в нас, на жаль, немає", — каже Усенко.

Говорячи про відповідальність росіян, які примусово переміщують і депортують українських дітей та передають їх на виховання в російські сім'ї вона зауважила, що це відбувається всупереч їхньому спростуванню стосовно того, що вони рятують дітей, евакуюють їх з небезпечних місць і пропонують "краще життя".

"Завжди треба пам’ятати про контекст. Ці діти переміщаються саме завдяки росіянам. Росія розпочала повномасштабну війну проти України, зруйнувала домівки, зруйнувала життя і зараз говорить про те, що вони евакуюють наших дітей. А потім з якоїсь причини передають їх на виховання в сім’ї своїх громадян. Фактично в іншу людську групу, не переживаючи про те, що ця дитина хоче жити в Україні, навчатися рідної мови. І взагалі має право на свою ідентичність та національну приналежність", — підкреслює Юлія Усенко.

За її словами відповідальність росіян за це буде як на міжнародному, так і на національному рівні в Україні.

"Якщо ми говоримо про відповідальність на рівні Міжнародного кримінального суду, то вона може сягати до 30 років ув’язнення або довічно. Наша національна правоохоронна система рухається за двома напрямками. Це як за воєнними злочинами — передбачено від 8 до 12 років позбавлення волі за депортацію та переміщення. Якщо депортація розглядається як елемент геноциду передбачається позбавлення волі від 10 до 15 років і довічне ув’язнення", — сказала Юлія Усенко.

5 квітня 49 країн світу у спільній заяві засудили Росію за організацію засідання Радбезу стосовно нібито правових підстав викрадення українських дітей з тимчасово захоплених територій, йдеться у спільній заяві цих країн. Велика Британія заблокувала трансляцію виступу російської уповноваженої з прав дітей Львової-Бєлової на ресурсах ООН, закликавши її відповідати за свої дії в Гаазі.

Раніше МКС видав ордер на арешт Путіна та Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей.

Що відомо про ордер МКС на арешт Путіна і Львової-Бєлової

17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента РФ Путіна та російської уповноваженої з прав дітей Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей.

Якщо вони виїдуть за територію Росії в країни, які є учасниками МКС та ратифікували Римський статут, їх повинні заарештувати та передати до суду.

Речниця російського МЗС Захарова заявила, що ордер МКС на арешт Путіна «не матиме для Росії жодного значення», адже країна не є учасницею Римського статуту та не зобов'язана дотримуватися рішень МКС.

Головний прокурор МКС Карім Хан заявив, що ордер на арешт Путіна та Львової-Бєлової, виданий Міжнародним кримінальним судом, не має строку давності.

Читайте також

Додому повернули вихованця Олешківського будинку-інтернату Херсонської області, якого депортували до РФ

Львова-Бєлова розповіла, як спецслужби РФ не пустили додому українську дитину — Лубінець

Оздоровлення дітей чи депортація: куди росіяни вивозять школярів з Херсонщини

У ЮНІСЕФ назвали кількість загиблих дітей під час війни в Україні

На початок