З окупованих територій до Росії вивезли понад 19,5 тисяч дітей, але цифра не точна — уповноважена президента

З окупованих територій до Росії вивезли понад 19,5 тисяч дітей, але цифра не точна — уповноважена президента

З окупованих територій до Росії вивезли понад 19,5 тисяч дітей, але цифра не точна — уповноважена президента
Дитяча іграшка на землі. AP

Наразі українській владі точно відомо про понад 19,5 тисяч вивезених з окупованих територій дітей до Росії, але їх складно точно підрахувати через окупацію частини території України. Про це повідомила уповноважена президента з прав дитини Дар’я Герасимчук, передає Радіо Свобода.

"На сьогодні у нас є інформація щодо 19 514 дітей. Це і за фактом звернення локальних влад, і за фактом звернення рідних, родичів, батьків та свідків депортації чи примусового переміщення дитини", – сказала вона.

Однак, за словами Герасимчук, це не остаточна цифра. Вона зазначила, що загалом йдеться про декілька сотень тисяч вивезених російською владою українських дітей з початку повномасштабного вторгнення.

Уповноважена уточнила, що йдеться не лише про вивезених на територію Росії дітей, але й про примусово переміщених на окуповані території. Саме в цьому, за словами Герасимчук президента з прав дитини, полягає складність точного підрахунку.

"Ми не завжди маємо прямий контакт і розуміння, що там відбувається з дітьми, не завжди є зв’язок. І тому, можливо, хтось з дітей на місці, але ми не знаємо, що зараз з ними відбувається. А є й, навпаки, факти, коли рідні, родичі думають, вірять в те, що з батьками дитини, з самою дитиною все добре, вони просто перебувають на окупованій території, не мають змоги вийти на зв’язок, а насправді дитину росіяни вже викрали", — сказала уповноважена.

Герасимчук зазначила, що у Росії заявили про те, що "евакуювали" або "вивезли на оздоровлення" 744 тисячі українських дітей. Проте, за її словами, ця цифра може бути завищеною. І ці дані ніяк не підтверджені ні українській стороні, ні будь-якій міжнародній організації чи третій країні.

"Ми їй (озвученій Росією кількості, – ред.) зовсім не довіряємо. Ми вважаємо, що вона перебільшена. Але чекаємо, що Російська Федерація все ж таки буде змушена прозвітувати. І тоді ми побачимо реально, можливо, правдиву цифру", — сказала вона.

За даними державного порталу з розшуку дітей, станом на ранок 24 березня 392 українські дитини вважаються зниклими, 10 879 — знайдені, 19 528 — депортовані, 327 — повернуті.

Ордер на арешт Путіна за вивезення дітей

17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента РФ Путіна та російської уповноваженої з прав дітей Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей. Якщо вони виїдуть за територію Росії в країни, які є учасниками МКС та ратифікували Римський статут, їх повинні заарештувати та передати до суду, повідомив генпрокурор України Костін.

Речниця російського МЗС Захарова заявила, що ордер МКС на арешт Путіна «не матиме для Росії жодного значення», адже країна не є учасницею Римського статуту та не зобов'язана дотримуватися рішень МКС.

Поки Путіна та Львову-Бєлову не арештують, МКС не може проводити судові засідання, повідомив Суспільному речник суду Фаді Ель Абдалла. За його словами, Україна може вимагати їхнього арешту на території 123 країн, які визнають рішення МКС. Розслідування триває за запитом та матеріалами України.

МКС може притягти вище керівництво Росії до відповідальності за три види порушень міжнародного права: воєнні злочини, злочини проти людяності та геноцид. Депортація дітей, щодо якої видали ордер на арешт Путіна, підпадає під перший пункт.

Водночас МКС не може засудити за злочин агресії — факт нападу Росії на Україну. Оскільки ані Україна, ані Росія не ратифікували основоположний документ суду — Римський статут. Аби засудити РФ та Путіна за факт нападу, потрібно створити спеціальний трибунал.

Україна працює над створенням спеціального трибуналу для покарання керівництва РФ за злочини в Україні не тільки з початку повномасштабної війни, а з початку агресії 2014 року.

Читайте також

ЄС ініціює повернення викрадених РФ з України дітей

На початок