Майже 50 країн світу засудили РФ за депортацію українських дітей

Майже 50 країн світу засудили РФ за депортацію українських дітей

Радбез ООН
. Засідання Ради безпеки ООН. Фото: AP

Майже п'ятдесят країн оголосили спільну заяву щодо незаконної примусової депортації українських дітей до Росії у відповідь на проведення засідання Радбезу ООН за формулою "Аррії"Засідання членів Ради безпеки ООН за формулою Аррії — неформальні зустрічі, які організовує член або Рада безпеки з метою проводити в приватному порядку відвертий обмін думками з використанням гнучких процедурних рамок і за участю осіб, яких було б корисно заслухати і яким вони хотіли б щось повідомити. Такий формат засідань названий на честь венесуельського дипломата Дієго Аррії, який почав застосовувати цю практику в 1992 році як представник Венесуели в Радбезі (1992-1993). 5 квітня, в якому РФ головує. На цьому засіданні у віртуальному режимі має виступити російська уповноважена з прав дітей Марія Львова-Бєлова, на яку МКС видав ордер на арешт.

Заяву у Twitter опублікував постійний представник України при ООН Сергій Кислиця.

Численні міжнародні організації й об'єднання, включаючи Міжнародний кримінальний суд, Міжнародну комісію ООН щодо України, наукові установи, медіа та незалежні неурядові організації звернули увагу на незаконну примусову депортацію Росією дітей з території України до РФ.

"Сьогодні РФ продовжуватиме зловживати повноваженнями та привілеями постійного члена Ради Безпеки ООН для поширення дезінформації про масштабне викрадення та незаконну примусову депортацію тисяч українських дітей. РФ намагатиметься представити свої дії в Україні такими, що відповідають міжнародному праву, правам дитини та порядку денному "Діти та збройні конфлікти". Це не може бути далі від істини", — йдеться у заяві.

У спільній заяві також йдеться, що факти депортації українських дітей до РФ очевидними:

  • російська влада затримала та примусово депортувала понад 19 500 українських дітей з їхніх домівок в Україні до Росії. Це включало навмисне відокремлення дітей від батьків і викрадення дітей із дитячих будинків перед відправленням цих дітей у РФ
  • незалежна Міжнародна слідча комісія ООН щодо України визначила, що передача та депортація Росією дітей в межах України та до Російської Федерації порушує міжнародне гуманітарне право та є воєнним злочином
  • на президента РФ Володимира Путіна й російську уповноважену з прав дітей Марію Львову-Бєлову МКС видав ордери на арешт за незаконну депортацію до Росії українських дітей з окупованих територій України

"Ми засуджуємо дії Російської Федерації в Україні, включаючи, зокрема, примусову депортацію українських дітей, а також інші серйозні порушення щодо дітей, вчинені російськими військами в Україні. Жодна кількість дезінформації, яка поширюється РФ, не може заперечити правдивість цього питання або захистити людей від відповідальності за ці злочини", — йдеться у заяві.

Заяву підписали Андорра, Албанія, Австралія, Австрія, Бельгія, Боснія і Герцеговина, Болгарія, Канада, Хорватія, Кіпр, Чехія, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Грузія, Греція, Гватемала, Угорщина, Ісландія, Ірландія, Італія, Японія, Республіка Корея, Латвія, Ліхтенштейн, Литва, Люксембург, Мальта, Молдова, Монако, Чорногорія, Королівство Нідерланди, Нова Зеландія, Північна Македонія, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Сан-Марино, Словаччина, Словенія, Іспанія, Швеція, Швейцарія, Україна, Велика Британія та США.

Росія сьогодні спробувала організувати неформальну зустріч членів Радбезу за формулою "Аррії" про нібито правові підстави щодо викрадення українських дітей з окупованих територій, запросивши на неї Львову-Бєлову. Велика Британія заблокувала трансляцію виступу Львової-Бєлової на ресурсах ООН, закликавши її відповідати за свої дії в Гаазі.

Що відомо про ордер МКС на арешт Путіна і Львової-Бєлової

17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента РФ Путіна та російської уповноваженої з прав дітей Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей.

Якщо вони виїдуть за територію Росії в країни, які є учасниками МКС та ратифікували Римський статут, їх повинні заарештувати та передати до суду.

Речниця російського МЗС Захарова заявила, що ордер МКС на арешт Путіна «не матиме для Росії жодного значення», адже країна не є учасницею Римського статуту та не зобов'язана дотримуватися рішень МКС.

Головний прокурор МКС Карім Хан заявив, що ордер на арешт Путіна та Львової-Бєлової, виданий Міжнародним кримінальним судом, не має строку давності.

Читайте також

Додому повернули вихованця Олешківського будинку-інтернату Херсонської області, якого депортували до РФ

Британія заблокувала трансляцію засідання Радбезу ООН, де має виступити уповноважена РФ з прав дітей

Європейські країни-члени МКС мають заарештувати Путіна, якщо він приїде — Блінкен

Історичне рішення: Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав міжнародний ордер на арешт Путіна

На початок