Євросоюз має виробляти 3 млн боєприпасів на рік — міністр оборони Естонії

Євросоюз має виробляти 3 млн боєприпасів на рік — міністр оборони Естонії

Ханно Певкур
Міністр оборони Естонії Ханно Певкур. Фото: AP

Міністр оборони Естонії Ханно Певкур заявив, що країни-члени Євросоюзу виробляють менше одного мільйона боєприпасів на рік. Він висловив сподівання, що процес виробництва снарядів можливо прискорити.

Про це Ханно Певкур сказав перед засіданням міністрів оборони країн-членів ЄС у Брюсселі.

"Щодо ЄС, нашої європейської промисловості. Отже, ви знаєте, ми всі знаємо, що нам потрібні величезні рішення, і я просто наведу вам приклад Естонії. У наступні 4 роки ми інвестуємо в боєприпаси 30% нашого оборонного бюджету. Буквально кілька днів тому, ми відкрили прискорену закупівлю, щоб купити боєприпаси калібром 155-мм на 280 мільйонів євро. І це сигнал для промисловості. Ми багато разів говорили, що потрібні контракти. Ми зараз у процесі створення парку оборонної промисловості в Естонії", — сказав Певкур.

За словами міністра Естонія надіслала пропозицію щодо закупівлі п'ятьом європейським компаніям

"Тож ці гроші підуть європейським компаніям на виробництво боєприпасів. А це саме те, що нам потрібно. Нам потрібно, щоб усі виробляли більше, тому що за нашими оцінками, нам потрібно близько 3 мільйонів снарядів на рік. Сьогодні ми виробляємо менше мільйона, тобто, можливо, 600-700 тисяч на рік. Цього недостатньо. І те ж саме стосується всієї промисловості та різного обладнання, тому я дуже сподіваюся, що ми можемо прискорити цей процес тут, в Європі, тому що у нас немає часу на те, щоб одночасно допомагати Україні і нарощувати власне виробництво", — пояснив Певкур.

Він також додав, що наразі військово-промисловий комплекс РФ виробляє боєприпасів більше, ніж будь-коли.

"І давайте подивимося на Росію. Вони виробляють (боєприпасів — ред.) сьогодні більше, ніж будь-коли. Вони також отримують снаряди з Північної Кореї. Європа не може сказати, що, мовляв, Росія і Північна Корея можуть постачати, а ми не можемо", — сказав міністр оборони Естонії.

Напередодні міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив, що мета Євросоюзу щодо постачання Україні 1 мільйона боєприпасів не буде досягнута до кінця березня 2024 року. Зі свого боку Високий представник ЄС Жозеп Боррель сказав, що мета стосується запасів і нового виробництва, але однією з проблем є те, що "40% продукції експортується в треті країни".

Раніше очільник МЗС України Дмитро Кулеба заявив, що Євросоюз, ймовірно, не зможе виконати план постачання Україні мільйона снарядів через "жалюгідний стан оборонної промисловості".

Кілька днів тому видання Bloomberg опублікувало статтю, що Євросоюз відстає від планів надати Україні мільйон артилерійських снарядів до березня 2024 року. За даними видання, станом на тепер ініціатива виконала близько 30% від запланованого і з огляду на обсяг підписаних контрактів, ризикує не досягти своєї мети.

13 листопада високий представник ЄС Жозеп Боррель під час пресконференції за підсумками Ради міністрів ЄС із закордонних справ заявив, що Європейський союз має на меті передати Україні мільйон снарядів, але можливо обіцянку не вдасться виконати до кінця 2023 року. Це залежатиме від швидкості виробництва боєприпасів на заводах.

Що відомо про постачання Україні боєприпасів

8 березня, під час зустрічі міністрів оборони ЄС у Стокгольмі Боррель представив три пропозиції щодо постачання боєприпасів Україні. На цій же неформальній зустрічі міністрів оборони ЄС, тодішній глава Міноборони України Олексій Резніков заявив, що Україні потрібен мільйон артилерійських снарядів, на закупівлю яких знадобиться чотири мільярди євро.

14 березня Рада ЄС збільшила фінансову стелю для Європейського фонду миру, з якого виділяються кошти для закупівлі зброї Україні. Йдеться 7,979 млрд євро до 2027 року, що має забезпечити покриття додаткових фінансових потреб. 15 лютого уряд США уклав оборонний контракт на суму понад 500 млн доларів на виробництво артилерійських боєприпасів для української армії. Канцлер ФРН Олаф Шольц також повідомив, що Німеччина збільшить виробництво боєприпасів для підтримки України.

20 березня міністри оборони та закордонних справ Євросоюзу погодили план спільної закупівлі боєприпасів, який передбачає постачання Україні мільйона снарядів.

23 березня лідери країн Європейського союзу схвалили спільну закупівлю боєприпасів для України, а також домовилися про постачання ракет, якщо буде потрібно.

На початок