Легалізація медичного канабісу: Стефанишина пояснила, як здійснюватиметься контроль над вирощуванням конопель

Легалізація медичного канабісу: Стефанишина пояснила, як здійснюватиметься контроль над вирощуванням конопель

Легалізація медичного канабісу: Стефанишина пояснила, як здійснюватиметься контроль над вирощуванням конопель
. Фото: УНІАН

За законом про легалізацію медичного канабісу здійснюватиметься жорсткий контроль, зокрема на коноплях буде унікальний штрих-код, який буде супроводжувати цю рослину весь час, аби уникнути нелегального вирощування.

Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" розповіла Ольга Стефанишина, членкиня Комітету ВРУ з питань здоров’я нації, меддопомоги та медстрахування.

"Буде сувора регламентація з боку Міністерства охорони здоров’я, будуть електронні червоні рецепти. Не можна буде просто так собі десь щось купити, і отримати якесь задоволення. Це ліки, які будуть суворо контрольовані, будуть введені ліцензійні умови, які будуть передбачати, що такі ліки будуть вирощуватися лише на закритому ґрунті, мається на увазі в теплицях", — зазначила депутатка.

Стефанишина додала, що за вирощуванням конопель також слідкуватиме Національна поліція України за допомогою камер відеоспостереження, а Міністерство охорони здоров'я своєю чергою контролюватиме процес на рівні "лікар-пацієнт".

"Якщо чесно, то воно (легалізація — ред.) зменшить цей нелегальний ринок, тому що ми виведемо з темної зони можливості для людей отримувати ліки, як це передбачено законом, я думаю, буде передбачено підзаконними актами Кабміну України", — сказала вона.

Водночас нардепка заявила, що впевнена у тому, що щодо другого читання законопроєкту у Верховній Раді буде спротив, однак пообіцяла, що проєкт закону ще буде допрацьований, і зауваження інших фракцій будуть взяті до уваги.

Сьогодні 13 липня Верховна рада України підтримала законопроєкт №7457 про легалізацію медичного канабісу у першому читанні.

28 червня президент України Володимир Зеленський звернувся до Верховної ради України щодо легалізації медичного канабісу. За його словами, необхідно "нарешті чесно легалізувати для усіх, хто цього потребує, ліки на основі канабісу, щоб усім українським громадянам не довелось терпіти біль".

Що відомо про медичний канабіс

Препарати на основі канабісу використовуються для зменшення больових відчуттів, спазмів та судом м’язів, лікування анорексії, ПТСР та тривожних розладів. Окрім цього вони використовуються в лікуванні окремих типів епілепсії, глаукоми, псоріазу, паркінсонізму, розсіяного склерозу. Також завданням цих ліків є і полегшення болю та страждань важкохворим та паліативним хворим, в тому числі онкологічним хворим і пацієнтам з ВІЛ.

Спеціалісти клініки Мейо зазначають, що медичний канабіс також можна застосовувати для полегшення самопочуття пацієнтів при хворобі Альцгеймера, бічному аміотрофічному склерозі, сильному хронічному болю та нудоті.

Медичний канабіс містить канабідіол, який не має вираженої психоактивної дії, тому він не цікавий для рекреаційного вживання.

Що відомо про урядовий законопроєкт про медичний канабіс

10 червня 2022 року Верховна рада зареєструвала законопроект про медичний канабіс. Кабінет міністрів підтримав проєкт закону "Про регулювання обігу рослин роду коноплі (Cannabis) в медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності для створення умов щодо розширення доступу пацієнтів до необхідного лікування онкологічних захворювань та посттравматичних стресових розладів отриманих внаслідок війни", повідомив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

"Ми розуміємо негативні наслідки війни на стан психічного здоров’я. Ми розуміємо кількості людей, які будуть потребувати медикаментозного лікування внаслідок цього впливу. І ми розуміємо, що немає часу чекати", — наголосив він.

Відтак уряд вже зараз підготував законодавче підґрунтя для забезпечення повного циклу виробництва препаратів на основі канабісу в Україні: від вирощування та переробки до повноцінного виробництва. Попри це Кабмін все одно пропонує встановити жорсткий контроль над вирощуванням, виробництвом та реалізацією препаратів на основі канабісу з огляду на чутливість до цього питання у суспільстві. Ляшко запевнив, що уряд готовий поступово розвивати цю галузь, демонструючи результати лікування і допомогу українським пацієнтам.

Про особливості застосування медичного канабісу, а також про проблеми зі знеболення пацієнтів журналісти Суспільного розповідають у фільмі "Особливо небезпечний".

На початок